Microsoft Intelligent Data Platform - zunifikowana platforma baz danych, analityki i zarządzania

Microsoft Intelligent Data Platform - zunifikowana platforma baz danych, analityki i zarządzania

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/27/2022, 5:12 PM

Liczba odsłon: 1807

Na minionej już konferencji Microsoft Build 2022 padło ogłoszenie nowej platformy: Microsoft Intelligent Data Platform. Łączy ona generalnie wszystko, co znajduje się w domenie Azure Data (Azure Data Factory, Azure Data Explorer, SQL Server 2022, Azure SQL, Cosmos DB, etc.), produkty Synapse Analytics, Power BI i Purview.

Microsoft Intelligent Data Platform to według opisu wiodąca platforma danych w chmurze, która w pełni integruje bazy danych, analitykę i zarządzanie, która wspomaga organizacje, by inwestowały więcej czasu w tworzenie wartości zamiast w integrowanie i zarządzanie ich zasobami danych. Platforma obejmuje też szereg nowo zintegrowanych produktów:

  • SQL Server 2022: najbardziej jak dotąd zintegrowana z Azure wersja, dostępna już w publicznej wersji zapoznawczej. SQL Server 2022 integruje się z Azure Synapse Link i Purview, aby pomóc klientom uzyskać głębszy wgląd w ich dane. Jest również zintegrowany z nową funkcją łącza w Azure SQL Managed Instance, która pomaga w odzyskiwaniu po awarii.
  • Azure Synapse Link for SQL: dostępny w wersji zapoznawczej, ma pomóc w uzyskiwaniu wglądu w czasie niemal rzeczywistym w dane operacyjne przechowywane w Azure SQL i Azure Synapse Analytics.
  • Purview Data Estate Insights: aplikacja dostępna w wersji zapoznawczej, skierowana do CDO i innych ról związanych z zarządzaniem. Będzie dostarczać informacje o tym, gdzie dane są dystrybuowane, gdzie znajdują się najważniejsze zagrożenia związane z danymi, które wymagają naprawy, i czy inwestycje się opłacają.
  • Datamart w Power BI: dostępna w wersji zapoznawczej, ta nowa samoobsługowa funkcjonalność w Power BI Premium pomóc ma użytkownikom w odkrywaniu szczegółowych informacji we własnych zestawach danych.

Więcej informacji można uzyskać na stronie produktu Microsoft Intelligent Data Platform.