Microsoft Ignite 2016 - nowości w Windows i Office

Microsoft Ignite 2016 - nowości w Windows i Office

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/26/2016, 8:04 PM

Liczba odsłon: 2097

W przedostatniej części pierwszego keynote'u Microsoft Ignite 2016 usłyszymy conieco o współpracy urządzeń w Microsoft Cloud. Na scenę wszedł Yusuf Mehdi, CVP Microsoft, który zapowiedział, że przedstawi wizję firmy odnośnie kilku kluczowych technologii przyszłości. Na wstępie wyświetlono materiał wideo, w którym prezentowane jest jedno z założeń Microsoft - umożliwienie interakcji z komputerami w naturalne dla ludzi sposoby. Pozwala na to asystentka Cortana, pozwalają na to ekrany dotykowe z opcją rysowania, a także logowanie się za pomocą Windows Hello. Technologia ma stać się tak łatwa w obsłudze, że przestanie być praktycznie widoczna jako technologia.

Na początek kilka prognoz. Warto sobie uzmysłowić, że w 2020 roku ponad 50% siły roboczej stanowić będą millenialsi. Ponadto szacuje się, że w tym samym czasie 43% pracowników będzie freelancerami. Trudno w to uwierzyć, jednak nie tylko technologia ewoluuje - także nasze podejście do pracy z nią. Kolejne liczby mówią o urządzeniach - za 4 lata na rynek trafiać ma 5 miliardów (!) inteligentnych urządzeń... rocznie. W pamięci wszystkich urządzeń będą znajdować się już 44 zettabajty danych.

Futurystyczna wizja roztacza przede wszystkim dwie perspektywy - należy przygotować się na korzyści płynące z technologizacji na takim poziomie oraz na potencjalne zagrożenia. Yusuf Mehdi wskazuje na trzy kategorie, które zaliczyły spore postępy w obszarze bezpieczeństwa - Windows 10, Office 365 i EMS (Enterprise Mobility + Security). Przy okazji odnotowujemy dziś ważny kamień milowy - Windows 10 znajduje się już na 400 milionach aktywnych urządzeń. Na system przeszedł już m.in. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. W przypadku Office 365 mamy 70 milionów aktywnych użytkowników komercyjnych - jednym z nich jest Goodyear. EMS z wykorzystaniem Azure Active Directory chroni zaś 1 miliard loginów - z usług tych korzysta np. Unilever.

W dalszej części wystąpienia Mehdi prezentuje możliwości Surface Pro 4 z funkcją Windows Ink - jedną z nowości w niedawnym Anniversary Update. Szacuje się, że rocznie na całym świecie zapisuje się 50 mln "żółtych karteczek", naklejanych na monitor, tablice czy doniczki. Zamiast tego, można skorzystać z aplikacji Sticky Notes i zapisywać odręczne notatki na ekranie komputera - na przykład za pomocą pióra Surface Pen.

Co istotne, zaznaczone na niebiesko wpisy są rozpoznawane przez Cortanę - wystarczy jedno kliknięcie, a cyfrowe pismo odręczne zamienia się w dane, z którymi pracować może nasza cyfrowa asystentka. Dalej zobaczymy nowe funkcje pakietu Office, które staną się dostępne na przestrzeni najbliższych 12 miesięcy. Jedną z opcji jest przekreślanie tekstu w dokumencie Word za pomocą pióra na ekranie dotykowym - korekta jest możliwa bez udziału klawiatury i myszy! Inną opcję edytorską jest zakreślacz. Wystarczy w dość luźny sposób nakreślić obszar tekstu, a zostanie on zakreślony na żółto przez Microsoft Office (bez widocznych pociągnięć palcem czy piórem).

Następna nowość to zapewne długo wyczekiwana funkcja, przydatna w nauce matematyki. Możemy odręcznie zapisać w OneNote równanie matematyczne, zaznaczyć je i przetworzyć do formy cyfrowej (tekstowej). Za pomocą jednego kliknięcia równanie zostaje rozwiązane, a za pomocą kolejnego - wyświetlone zostają kroki do rozwiązania wraz z wytłumaczeniem!

"Gdzie była ta funkcja, kiedy chodziłem do szkoły?" - pyta Mehdi i otrzymuje gromkie brawa. Rzeczywiście, o takim magicznym programie wielu z nas marzyło w latach szkolnych. Teraz stało się to możliwe! Co ciekawe, wiele rozwiązań Microsoft Ink można bez problemu wdrożyć do własnych aplikacji. Wystarczy wkleić dwie linijki kodu!