Microsoft 365 bez Teams. Nowe plany dla klientów z Europy

Microsoft 365 bez Teams. Nowe plany dla klientów z Europy

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/1/2023, 2:00 PM

Liczba odsłon: 1802

Microsoft ogłosił ważne zmiany w licencjonowaniu Microsoft 365, Office 365 i Microsoft Teams dla klientów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA, do którego należy m.in. Polska) i Szwajcarii. Już za miesiąc dostępne będą nowe plany subskrypcji M365 i O365 pozbawione Teams, a także nowa oferta Teams dla klientów korporacyjnych. Jednocześnie kilka dotychczasowych planów przestanie być dostępnych dla nowych klientów. Szczegóły poniżej.

Co jest przyczyną tych zmian?

Wierzymy, że klienci biznesowi z Europy i całego świata oczekują od nowoczesnego rozwiązania do pracy, iż będzie zawierać nowoczesne możliwości komunikacji i współpracy. Właśnie dlatego od ponad dekady dołączamy te możliwości do naszych pakietów biznesowych, począwszy od Office Communicator w 2007 roku i dokonując ewolucji i innowacji w późniejszych latach z Lync, Skype for Business Online i ostatnio z Microsoft Teams. Ponieważ prace stale się rozwijają, nadal staramy się pomagać naszym klientom w adaptacji i rozwoju. Robimy to poprzez badanie zmian w pracy, odpowiadanie na potrzeby klientów i reagowanie na opinie rządów i konkurencji.

Aby pozostać skupionym na potrzebach naszych klientów, podejmując też znaczące kroki w celu zaadresowania obaw wyrażonych przez Komisję Europejską, aktualizujemy sposób, w jaki Microsoft 365, Office 365 i Microsoft Teams są licencjonowane w EEA i Szwajcarii. Zaczynając 1 października 2023 roku wprowadzamy 1) nową linię pakietów komercyjnych Microsoft 365 i Office 365 niezawierających Teams w tych regionach oraz 2) nową samodzielną ofertę Teams dla klientów Enterprise. Zmiany te nie będą miały wpływu na obecnych klientów subskrypcji.


— Microsoft

Zmiany w Office 365 i Microsoft 365 Enterprise

Wraz z wprowadzeniem nowej oferty komercyjnej sprzedaż istniejących pakietów Enterprise zawierających Microsoft Teams dla nowych klientów zostanie zakończona. W efekcie pakiety Office 365 E1, Office 365 E3, Office 365 E5, Microsoft 365 E3 i Microsoft 365 E5 z Teams nie będą dostępne dla nowych klientów w EEA i Szwajcarii. W jaki sposób wpłynie to na klientów z Polski i innych państw, których te zmiany dotyczą?

  • Klienci, którzy teraz subskrybują wyżej wymienione pakiety, otrzymają nowe opcje. Będą mogli nadal używać, odnawiać i dodawać stanowiska do swoich planów — tak jak zwykle. Będą też mogli przejść na nową ofertę w rocznicę kontraktu lub przy odnowieniu.
  • Nowi subskrybenci Office/Microsoft 365 Enterprise, którzy chcą zapewnić swoim użytkownikom dostęp do Teams, będą musieli wykupić dwie subskrypcje: Microsoft 365 lub Office 365 w wersjach dla EEA oraz Microsoft Teams w wersji EEA.
Istniejące pakiety z Teams Nowe oferty bez Teams (od 1 października)
Office 365 E1
Office 365 E3
Office 365 E5
Microsoft 365 E3
Microsoft 365 E5
Office 365 E1 EEA (no Teams)
Office 365 E3 EEA (no Teams)
Office 365 E5 EEA (no Teams)
Microsoft 365 E3 EEA (no Teams)
Microsoft 365 E5 EEA (no Teams)
-- Microsoft Teams EEA

Zmiany w Office 365 i Microsoft 365 Frontline

Obecne pakiety dla pracowników pierwszego kontaktu będą współistnieć z nową ofertą. Klienci w EEA i Szwajcarii będą mogli wybrać pomiędzy istniejącymi pakietami Microsoft 365 F1, Office 365 F3 i Microsoft 365 F3 z dołączonym Teams a nowymi wersjami EEA pozbawionymi komunikatora.

Istniejące pakiety z Teams Nowe oferty bez Teams (od 1 października)
Microsoft 365 F1
Office 365 F3
Microsoft 365 F3
Microsoft 365 F1 EEA (no Teams)
Office 365 F3 EEA (no Teams)
Microsoft 365 F3 EEA (no Teams)

Zmiany w Microsoft 365 Business

Również pakiety Microsoft 365 Business Basic będą koegzystować z nowym line-upem. Klienci w Europie będą mogli pozostać przy istniejących wersjach pakietów Microsoft 365 Business Basic, Microsoft 365 Business Standard i Microsoft 365 Business Premium z Teams albo przejść na nowe wersje EEA bez dołączonego Teams.

Istniejące pakiety z Teams Nowe oferty bez Teams (od 1 października)
Microsoft 365 Business Basic
Microsoft 365 Business Standard
Microsoft 365 Business Premium
Microsoft 365 Business Basic EEA (no Teams)
Microsoft 365 Business Standard EEA (no Teams)
Microsoft 365 Business Premium EEA (no Teams)

Podsumowanie

Jak widzimy, jedynie nowi klienci Enterprise nie będą mogli już wykupić pakietu Microsoft 365/Office 365 z dołączonym Teams. Pozostali klienci pakietów Business i Frontline będą mieli zapewniony wybór, podobnie jak dotychczasowi klienci Enterprise, którzy będą przedłużać subskrypcję. Zmiana dotyczy więc głównie dużych przedsiębiorstw. Pozostali klienci biznesowi, którzy nie korzystają z Teams, będą natomiast mieli do wyboru nieco tańszą subskrypcję pozbawioną tego narzędzia do komunikacji i współpracy. Nie spodziewamy się jednak, by ta nowa opcja zyskała specjalną popularność. W końcu cała magia i jedna z największych zalet M365 to właśnie możliwość współpracowania w Teams.

Przypomnijmy, że odłączenie Teams od Microsoft 365 od kilku lat starał się wymusić Slack — główny rywal Microsoftu w tym obszarze. Forsował on przed Komisją Europejską ideę, że dołączając Teams do swoich pakietów produktywnych, Microsoft nadużywa swojej pozycji rynkowej i że jest to działanie antykonkurencyjne. Choć przez ostatnie lata unijni regulatorzy nie dopatrywali się w działaniach Microsoftu monopolizmu, gdy ten dołączał swoje komunikatory do pakietów produktywnych, to najwyraźniej Slack dopiął swego. Microsoft nie został ukarany za monopolizm ani nic z tych rzeczy — firma najwyraźniej ustaliła z Komisją Europejską możliwe zmiany dla klientów biznesowych i już za miesiąc wprowadzi je w życie.

Źródło: https://www.microsoft.com/en-us/licensing/news/Microsoft365-Teams-EEA

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia