Makra programu Excel 4.0 (XLM) są teraz domyślnie wyłączone

Makra programu Excel 4.0 (XLM) są teraz domyślnie wyłączone

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/24/2022, 1:52 PM

Liczba odsłon: 2976

W lipcu zeszłego roku Microsoft wypuścił nową opcję w Excel Trust Center, by ograniczyć użycie makr Excel 4.0 (XLM). Zgodnie z planem jest to teraz ustawienie domyślne przy otwieraniu arkuszy z makrami tego typu. Ma to pomóc klientom lepiej się zabezpieczać przed powiązanymi zagrożeniami.

Makra programu Excel 4.0, znane jako makra XLM, to starsza funkcja Excela, która została po raz pierwszy wprowadzona w 1992 roku. Jest to kod programistyczny lub seria instrukcji, które pozwalają użytkownikom zautomatyzować powtarzalne zadania w programie. Funkcja ta jest jednak powszechnie wykorzystywana przez cyberprzestępców do inicjowania ataków złośliwego oprogramowania opartego na XLM i uzyskiwania kontroli nad komputerami użytkowników.

Makra XLM w Excelu

Ustawienie polegające na wyłączeniu makr XLM jest teraz domyślne w Excelu (Build 16.0.14427.10000). Administratorzy mogą też użyć istniejących kontrolek zasad aplikacji Microsoft 365, aby skonfigurować to ustawienie. Ustawienie zasady grupy "Macro Notification Settings" dla Excela znajduje się w następujących ścieżkach:

  • Edytor lokalnych zasad grupy: Konfiguracja użytkownika > Szablony administracyjne > Microsoft Excel 2016 > Excel Options > Security > Trust Center.
  • Edytor rejestru: Computer\HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Office\16.0\excel\security

Zasada może być ponadto wdrażana w chmurze (HKCU) i poprzez Microsoft Endpoint Manager (ADMX). Administratorzy mają też opcję kompletnego blokowania użycia makr XLM, wliczając w to pliki nowo utworzone przez użytkownika. "Prevent Excel from running XLM macros" to ustawienie dostępne zarówno w zasadach grupy, jak i rejestrze.

Makra XLM są domyślnie wyłączone we wrześniowym forku Office, wersji 16.0.14527.20000+

  • Current Channel: buildy 2110 lub nowsze (pierwsze wydanie w październiku)
  • Monthly Enterprise Channel: buildy 2110 lub nowsze (pierwsze wydanie w grudniu)
  • Semi-Annual Enterprise Channel (Preview): buildy 2201 lub nowsze (kompilacja w styczniu, wydanie w marcu 2022)
  • Semi-Annual Enterprise Channel: buildy 2201 lub nowsze (pierwsze wydanie w lipcu 2022)

Dowiedz się więcej z naszego poprzedniego artykułu:
Makra XLM (Excel 4.0) zostaną domyślnie wyłączone ze względów bezpieczeństwa.