Kolejne nowości na pasku zadań Windows 10 (build 21292 w Dev Channel)

Kolejne nowości na pasku zadań Windows 10 (build 21292 w Dev Channel)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/14/2021, 1:01 PM

Liczba odsłon: 4052

W programie Windows Insider znów się dzieje! Wczoraj wieczorem ukazała się nowa kompilacja Windows 10 Insider Preview o numerze 21292. Została ona wydana w gałęzi RS_PRERELEASE dla wszystkich w kanale deweloperów (dawnym Fast Ring). Ponownie wszyscy Insiderzy w Dev Channel otrzymują ten sam build (pod koniec zeszłego roku był jeszcze podział na dwie gałęzie). Kompilacja zawiera ulepszenia menu wiadomości i zainteresowań (News and interests) na pasku zadań. Microsoft zapoznaje nas też bliżej z zawartą na nim prognozą pogody. Build dostarcza ponadto standardowe poprawki. O wszystkich tych zmianach przeczytacie poniżej.

Co nowego w kompilacji 21292 w Dev Channel?

Ulepszenia menu wiadomości i zainteresowań na pasku zadań

W kompilacji 21286 sprzed tygodnia debiutowała nowa sekcja Wiadomości i zainteresowania (News and interests) na pasku zadań. Użytkownicy zyskują w niej szybki dostęp do dynamicznej zawartości, takiej jak aktualności i pogoda, która aktualizuje się w ciągu dnia. Póki co nadal jest dostępna tylko dla Insiderów z USA, UK, Australii i Indii. W tym tygodniu dotarł do niej cały zestaw poprawek:

 • Rozwiązano wiele problemów wpływających na działanie i stabilność.
 • Rozwiązano problem z pokazywaniem się pustego menu wysuwanego po otwarciu wiadomości i zainteresowań.
 • Rozwiązano problem z tekstem przycisku na pasku zadań, który nie był czytany przez czytniki ekranowe i brakowało kilku podpowiedzi w dymkach.
 • Rozwiązano problem z nieprawidłowym wyświetlaniem przycisku na pasku zadań przy korzystaniu z małych ikon paska zadań.
 • Rozwiązano problem z przyciskiem wiadomości i zainteresowań, który tymczasowo nie pokazywał żadnej zawartości.
 • Rozwiązano problem z wysuwanym menu wiadomości i zainteresowań, które nie było odrzucane po stuknięciu obszaru poza jego oknem lub ponownym stuknięciu jego przycisku.
 • Rozwiązano problem z rozmywającą się zawartością przycisku na pasku zadań.
 • Rozwiązano problem z wiadomościami i zainteresowaniami, które nie prezentowały świeżych treści po włączeniu ustawienia aplikacji w tle.
 • Rozwiązano problem z wysuwanym menu, które nie było odrzucane po zjechaniu poza prawą krawędź.
 • Rozwiązano problem, który uniemożliwiał nawigację do wysuwanego menu przy użyciu klawiatury.
 • Rozwiązano problem z ustawieniem menu, które resetowało się, aby pokazywać ikonę i tekst po aktualizacji do nowszej wersji Windows.

News and interests to nie tylko szybki dostęp do nagłówków i prognozy pogody, ale też dane o natężeniu ruchu w czasie rzeczywistym i alerty aktualizowane w ciągu dnia. Gdy klikniemy kartę "Traffic", zobaczymy szczegóły alertów, danych z kamer i przewidywanych czasów podróży między pobliskimi miastami wraz z doświadczeniem większej mapy.

Prognoza pogody w menu wiadomości i zainteresowań

Wiadomości i zainteresowania zostały zaprojektowane tak, że informacje pogodowe w skróconej formie prezentowane są już na ich przycisku na pasku zadań. Zapewnia to szybki wgląd w aktualne dane o pogodzie w naszej lokalizacji — bez konieczności wysuwania menu. Domyślną lokalizację pogody możemy zmienić, klikając menu trzech kropek na karcie Pogoda (Weather), a następnie Edytuj lokalizację (Edit location).

Wiadomości i zainteresowania na pasku zadań

Od widoku uproszczonego do pełnych danych pogodowych można z łatwością się przeklikać. W tym celu po otwarciu menu należy kliknąć kartę Pogoda (Weather). Zobaczymy wtedy poprzez przeglądarkę "immersyjne doświadczenie pogody" z dokładnymi prognozami najwyższej jakości na interaktywnych, animowanych mapach. Pozwoli to łatwo zrozumieć prognozę i uzyskać aktualne wiadomości meteorologiczne.

Pogoda na pasku zadań

Prognoza pogody na pełnej stronie zawiera szczegóły, takie jak temperatura odczuwalna, siła wiatru, poziom wilgotności i prognozy na kolejne godziny. Dla tych, którzy wolą planować z większym wyprzedzeniem, dostępny jest też widok 10-dniowy. Prognozy napędzane są przez obrazy radarowe, które są rozszerzone przez dane społeczne, przestrzenne i tymczasowe, przetworzone przez deep learning w neuronowym modelu pogody Microsoftu. Prognozy te odzwierciedlają niewielkie zmienności topograficzne w naszym obszarze, dzięki czemu zobaczymy dane dla naszej ulicy, nie zaś całego kraju. Ponadto dane są aktualizowane praktycznie co minutę.

Pogoda na pasku zadań

Jeśli chcemy zanurkować jeszcze głębiej poniżej podsumowania, możemy przewinąć stronę, aby zobaczyć bogatą, interaktywną mapę z warunkami pogodowymi zmieniającymi się w czasie na naszym obszarze. Doświadczenie to napędzają Mapy Bing oraz prognozy MSN Weather. Możemy zmieniać widoki i przybliżać obraz, by zobaczyć konkretny obszar i animacje zmieniających się w czasie wartości, takich jak temperatura, opady, siła wiatru i nie tylko. Ponadto użytkownicy z USA zobaczą szczegółowy widok zdarzeń, takich jak burze śnieżne, pożary lasów czy huragany.

Poprawki i inne zmiany

 • W odpowiedzi na feedback Microsoft zaktualizował stronę Ustawienia > System > Dźwięk, aby wyświetlała wiadomość, gdy zezwolenia na użycie mikrofonu zostały wyłączone dla całego systemu lub wszystkich aplikacji. Znajduje się w niej także link do strony ustawień prywatności dla mikrofonu w Ustawieniach.
 • Microsoft poinformował, że nadal trwają pracę nad ulepszeniem emulacji x64 na ARM64. W tej kompilacji rozwiązano problemy występujące w kilku aplikacjach, takich jak Zwift, Serif Affinity Photo, Twój telefon i Steam.
 • Rozwiązano problem skutkujący wiadomością "Błąd krytyczny: Twoje menu Start nie działa" w ostatnich buildach.
 • Rozwiązano problem z zawieszaniem się i wysypywaniem explorer.exe/powłoki Windows, zwłaszcza przy interakcjach z dźwiękiem/wideo.
 • Rozwiązano problem z logowaniem zdarzeń zapisu typu false positive przez NTFS.
 • Rozwiązano problem z Microsoft Teams i niektórymi innymi aplikacjami wyświetlanymi po prostu jako "Program" zamiast nazwy aplikacji na karcie Uruchamianie w Menedżerze zadań.
 • Rozwiązano problem uniemożliwiający sortowanie procesów w Menedżerze zadań na podstawie ich Stanu.
 • Rozwiązano problem skutkujący brakiem powiadomień po wykonaniu skrótu WIN + Shift + S krótko po czystej instalacji lub zresetowaniu komputera do stanu początkowego.
 • Rozwiązano problem skutkujący tym, że komputer przestawał odpowiadać, gdy Xbox Game Bar został włączony w menu Start lub za pomocą WIN + G podczas używania edytora tekstu.
 • Rozwiązano problem z wyświetlaniem niespodziewanie dużych okien, gdy ustawiono skalowanie wyższe niż 100% i otwarto, a następnie zamknięto Widok zadań.
 • Rozwiązano problem z wpisywaniem "-" na klawiaturze numerycznej przy korzystaniu z japońskiego edytora IME.
 • Rozwiązano problem z konwersją słów Hanja w koreańskim edytorze IME, która nie działała w Excelu, gdy koreański pakiet językowy dla Office był zainstalowany.

Znane problemy

 • Trwają prace nad rozwiązaniem problemów z zawieszaniem się lub wysypywaniem gier, takich jak State of Decay 2 lub Assassin’s Creed.
 • Microsoft bada problemy z uruchamianiem Call of Duty: Modern Warfare i Call of Duty: Black Ops Cold War w tej kompilacji.
 • Mogą wystąpić pewne problemy z renderowaniem/grafiką po zmianie rozmiaru okien niektórych aplikacji. Zminimalizowanie wszystkich okien i ponowne ich otwarcie powinno rozwiązać problem (klawisz Windows + D dwukrotnie).
 • Niektóre systemy 32-bitowe mogą utracić połączenie z Internetem w tym buildzie.
 • Użytkownicy Miracast mogą doświadczyć problemu z niską liczbą klatek.
 • Microsoft bada raporty o zawieszaniu się procesu aktualizacji przez dłuższy czas przy próbie instalacji nowego builda.
 • Aero Shake jest wyłączony w tym buildzie.
 • Podgląd przypiętych kart witryn nie jest jeszcze widoczny dla wszystkich Insiderów, dlatego może wyświetlić się szare okienko po najechaniu na miniaturę na pasku zadań. Microsoft nadal doszlifowuje to doświadczenie.
 • Trwają prace nad włączeniem nowego interfejsu paska zadań dla istniejących przypiętych witryn. W międzyczasie możesz odpiąć witrynę od paska zadań, usunąć ją ze strony edge://apps, a następnie ponownie przypiąć witrynę.
 • Mogą wystąpić różne problemy z Wiadomościami i zainteresowaniami (News and interests).
 • Insiderzy, którzy zainstalowali poglądową wersję sterownika graficznego Qualcomm Adreno na Surface Pro X, mogą doświadczyć zmniejszenia jasności ekranu. Zostanie to rozwiązane w przyszłej aktualizacji.