Jak użytkownicy chcą rozwijać OneNote?

Jak użytkownicy chcą rozwijać OneNote?

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 7/31/2022, 8:50 PM

Liczba odsłon: 1471

Microsoft czasami lubi realizować pomysły użytkowników, a czasami nie lubi. Firma posiada kilka portali feedbackowych dla swoich usług, w których można zgłaszać swoje propozycje rozwoju aplikacji. Dotyczy to Windowsa 11, aplikacji Office czy Microsoft Store. Przyjrzyjmy się dziesięciu najlepszym propozycjom zmian w OneNote.

Pomysły pochodzą z Feedback Portal, oznaczone są jako otwarte i sortowane według największej liczby pozytywnych ocen innych użytkowników. Każda z propozycji posiada przynajmniej kilka tysięcy głosów, więc są to całkiem niezłe liczby, ale Microsoft w żaden sposób nie odniósł do żadnej z nich.

  1. Możliwość udostępniania pojedynczych sekcji lub stron. Obecnie możliwe jest udostępnienie całego notesu – 7420 głosów.
  2. Konwersja pisma ręcznego na tekst maszynowy w wersji OneNote na iPada – 5014 głosów.
  3. Integracja zadań i terminarza spotkań z Outlooka w wersji Windows i Mac – 3513 głosów.
  4. Przywrócenie aplikacji OneNote for Desktop w Office 2012 – 3186 głosów.
  5. Dodanie funkcji Znajdź tagi i Podsumuj tagi w wersji Mac – 3184 głosów.
  6. Wprowadzenie szablonów stron w wersji Mac – 2740 głosów.
  7. Możliwość tworzenia własnych tagów w wersji Mac – 2595 głosów.
  8. Grupowanie obiektów – 2505 głosów.
  9. Rysowanie, adnotowanie i podkreślanie w wersji Mac – 2457.

Większość propozycji związana jest z rozwojem OneNote w środowisku Apple. Z jednej strony to dobrze, że użytkownicy chcą mieć wpływ na aktualizacje programu, z którym lubią i chcą pracować. Z drugiej szkoda, że Microsoft traktuje tych użytkowników po macoszemu i nie wprowadza funkcji, które od dawna są dostępne w wersji dla Windowsa.

Martwi też brak odpowiedzi ze strony deweloperów. W końcu Feedback Portal powstał po to, aby propozycje rozwojowe trafiały bezpośrednio do zespołów odpowiedzialnych na pracę nad daną aplikacją lub usługą. Kilka z wymienionych wyżej pomysłów „wisi” na tablicy już blisko rok.

A Wy? Jakie nowe funkcje widzielibyście w OneNote?