Wirtualna rzeczywistość to temat dosyć już wyeksploatowany we współczesnym kinie. Hity, takie jak Matrix pokazywały jednak dosyć abstrakcyjną jej formę, która jeszcze długo nie będzie dla nas dostępna. Interfejs komputer-mózg to zagadnienie, które na chwilę obecną jest analizowane głównie teoretycznie, a do praktycznego zastosowania jeszcze daleko. Obecnie VR jest na etapie użycia gogli, które pozwalają zatopić się w wirtualnym świecie. Sam koncept nie jest nowy, a w fantastyce naukowej występuje już od kilku dekad.
Koncepcja wykorzystania specjalnych gogli w grach komputerowych, i nie tylko, jest już bardzo stara, gdyż swoimi korzeniami sięga lat 60. Virtal Boy - jedno z pierwszych urządzeń próbujących wprowadzić VR na rynek konsumencki, okazało się totalną klapą. Na prawdziwą rewolucję musieliśmy poczekać aż do drugiej dekady XXI wieku. Obecnie w popkulturze, zarówno w muzyce, jak i w kinie, panuje moda na tak zwane retro. Stare hity lat 70 i 80 powracają ze zdwojoną wręcz siłą. Seriale, takie jak Stranger Things żerują na nostalgii, jaką wywołują one wśród widzów. Steven Spielberg to legenda Hollywood, która osobiście dołożyła wiele cegiełek do tej nostalgicznej budowli, tworząc takie hity, jak Powrót do Przeszłości czy E.T. Teraz on sam postanowił skorzystać z nawrotu tej fali futurystycznych wizji rodem z lat 80. Do kin trafi niedługo jego najnowszy film o wdzięcznym tytule Ready Player One.
Wizja przedstawiona w owym filmie ukazuje świat niedalekiej przyszłości, gdzie ludzie uciekają od niebezpiecznej i okrutnej rzeczywistości wprost do świata wirtualnego, zwanego tu Oasis. Wszystko jest możliwe dzięki specjalnemu kombinezonowi, którego kluczowym elementem są - a jakże - gogle VR. Okazało się, że podczas tworzenia tego filmu faktycznie korzystano z obecnych rozwiązań VR, takich jak Oculus Rift, HTC Vive oraz ... HoloLens. Wszystko w celu ułatwienia ekipie filmowej zrozumienie koncepcji filmu i pokazania, czego doświadcza bohater tworzonego filmu. Zgodnie z tym, co napisał na swoim Twitterze członek ekipy produkcyjnej, urządzenie HoloLens zostalo użyte jedynie w ograniczony sposób. Są to bowiem gogle rozszerzonej rzeczywistości, więc korzystanie z nich nie polega na wejściu w nowy, wirtualny świat, lecz na uzupełnieniu obecnego, realnego świata o wirtualne elementy. Mimo wszystko zdecydowanie cieszy obecność HoloLens we współczesnym kinie. Nowe technologie doganiają już wizje obecne od wielu lat w sci-fi - Future is now.