Konferencja Build 2018 w Seatte ruszyła w dniu wczorajszym i już mieliśmy kilka gorących informacji. Niestety, jak to zwykle bywa na konferencji Build, nie są to rzeczy związane stricte z rynkiem konsumenckim. Jest to konferencja przeznaczona dla deweloperów i stąd bardziej techniczny jej charakter. Jednak mimo to Microsoft ogłosił kilka rzeczy, które zwykłego użytkownika na pewno zainteresują.
Więcej aplikacji UWP w Sets
Windows Sets - funkcja rozwijana obecnie w Redstone 5, która zrewolucjonizuje pracę z aplikacjami w systemie, pozwalając grupować ich okna w kartach, dokładnie tak jak w przeglądarce. Na chwilę obecną obsługuje ona niewielką grupę aplikacji Microsoftu, w tym niektóre Win32. Na Build 2018 ogłoszono, że deweloperzy aplikacji UWP będą mogli od teraz przystosowywać swoje aplikacje do obsługi Sets. Czeka nas więc wysyp sporej liczby programów z obsługą Sets. Obecnie Sets można sprawdzić w testowej wersji Windows 10 Redstone 5, w programie Insider. Stabilna wersja pojawi się najprawdopodobniej jesienią.
Your Phone - nowa aplikacja, która ułatwi połączenie komputera z telefonem
Ta nowa aplikacja umożliwiająca synchronizację telefonu z Windows 10 ujawniona została już jakiś czas temu, jednakże jej istnienie potwierdzono dopiero na tegorocznej konferencji Build 2018. Aplikacja ma pozwalać na dostęp do najważniejszych funkcji podłączonego telefonu, w tym wiadomości, zdjęć i powiadomień. Być może uzyskamy też możliwość zdalnej obsługi telefonu, co da nam dostęp do wszystkich zainstalowanych na nim aplikacji. Na chwilę obecną aplikacja ta działa jedynie w testowej wersji Redstone 5.
Timeline na iOSa i Androida
To również nie jest nowość, lecz teraz Microsoft oficjalnie ogłosił, że Timeline, który dołączył do Windows 10 wraz z April 2018 Update, trafi też na systemy Android i iOS. Tak więc to, co robimy na telefonie, pojawi się na linii czasu na naszych komputerach. W jakim zakresie będzie to działać i na jakiej zasadzie? W przypadku Androida wszystko oparte jest na Microsoft Launcherze i przeglądarce Edge. Natomiast w przypadku iOSa gigant musiał się z oczywistych względów ograniczyć do samej przeglądarki. Większa funkcjonalność przyjdzie z czasem — również na iOSie.
Za rachunki zapłacimy w Outlooku
Adaptive Cards to element, który znamy już np. ze Skype'a, pozwalający przenosić konwersację na wyższy, bardziej interaktywny poziom. Teraz funkcja ta znajdzie się w Outlook 2016 i Outlook.com. Pozwoli to programistom bardziej angażować użytkowników w odpowiedni kontekst w ramach wiadomości e-mail poprzez wysyłanie powiadomień, korzystanie z elementów zatwierdzających w konwersacjach biznesowych lub łączyć się z pocztą, kalendarzem i danymi kontaktowymi. Niektóre konwersacje wymagają od uczestników podjęcia konkretnego działania - na przykład zatwierdzenia raportu lub dodania członka zespołu. Dzięki Adaptive Cards będzie to można wykonać wprost w kliencie poczty.
Microsoft pracuje również nad usprawnieniem płatności w Outlooku. Korzystając z Microsoft Pay, użytkownicy programu Outlook będą mogli płacić rachunki i faktury bezpośrednio ze swojej skrzynki odbiorczej. Firmy wysyłające faktury e-mail będą mogły ustawić w wiadomości funkcję płatności. Na początek usługa będzie obsługiwana przez wybraną grupę firm, lecz grupa ta powiększy się w przyszłości.
To oczywiście nie wszystko — konferencja wciąż trwa, a o kolejnych nowościach będziemy Was informować na bieżąco.