Biznes nie rozstaje się z Windowsem XP

Biznes nie rozstaje się z Windowsem XP

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/6/2014, 10:39 AM

Liczba odsłon: 3201

Choć od premiery Windows XP minęło już prawie 13 lat, system wciąż posiada grupę wiernych zwolenników. Po kwietniowym zakończeniu wsparcia technicznego przez Microsoft liczba użytkowników leciwych "Okienek" nieznacznie spadła, by ostatecznie zejść poniżej 25% udziałów światowego rynku. Świat biznesu rządzi się jednak innymi prawami...

Windows XP ma się jeszcze całkiem dobrze. Tak przynajmniej mówią statystyki, które są efektem tegorocznej konferencji TechEd North America 2014. Spośród ponad 100 firm, biorących udział w wydarzeniu, aż 53% przyznało, że nadal korzysta z Windowsa XP. 29% z nich tłumaczy to niemożnością migracji na inny system z powodu problemów z kompatybilnością oprogramowania. 15% nie chce tracić czasu na migrację, 4% obawia się kosztów zakupu nowych systemów, natomiast 2% widzi problem w nauczeniu się przez użytkowników obsługi następców Windows XP.

WinXP

8 kwietnia tego roku Microsoft zakończył wsparcie dla Windows XP. Od tego czasu zarówno konsumenci, jak i klienci biznesowi nie otrzymują już poprawek błędów, łatek bezpieczeństwa czy innych aktualizacji systemu. Wciąż spory udział XP w sferze biznesowej nie oznacza bynajmniej, że przedsiębiorcy są nieświadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą brak nowych uaktualnień bezpieczeństwa. Wśród wymienionej grupy badanych 25% wyraża obawy o bezpieczeństwo, z kolei 15% wykupiło pakiet wsparcia przedłużonego - usługę, zapewniającą rozszerzone wsparcie Microsoftu. Mogą z niej skorzystać jedynie klienci biznesowi czy rządowi, pragnący otrzymywać dalsze, odpłatne uaktualnienia krytyczne czy poprawki bezpieczeństwa.

80% badanej grupy korzysta z System Center Configuration Manager - zestawu narzędzi, umożliwiającego zdalną i automatyczną pracę z dużą grupą urządzeń, opartych na systemach Microsoftu. 43% firm posiada lub pracuje na ponad 10 tysiącach PC-tów (laptopach, serwerach czy typu desktop). Wreszcie 13% zarządza ponad 100 tysiącami (!) PC-tów. Liczby te ukazują powagę problemu: nawet przy użyciu zautomatyzowanych narzędzi upgrade takiej liczby komputerów do nowszych systemów to nie tylko znaczny wydatek, ale też spore przedsięwzięcie logistyczne i czasowe.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia