Bezdotykowe sterowanie w Windows Phone już niebawem

Bezdotykowe sterowanie w Windows Phone już niebawem

Autor: Piotr Maciejko

Opublikowano: 6/11/2014, 2:31 PM

Liczba odsłon: 1777

Microsoft planuje wprowadzić dość innowacyjną technikę interakcji z urządzeniem, która opiera się na gestach. Gigant zamierza przy tym wykorzystać doświadczenie zdobyte podczas projektowania kontrolera ruchu Kinect. Pierwszym urządzeniem, które zostanie wyposażone w tą technologię będzie prawdopodobnie następca Lumii 1020.

Gigant postawił sobie za cel kompletne wyeliminowanie przycisków fizycznych z obudowy smartfonów Lumia. Zastosowane czujniki pozwolą z dużą dokładnością śledzić ułożenie rąk użytkownika. Po wychwyceniu określonego gestu, podjęte zostaną odpowiednie akcje. Na początek koncern planuje implementację podstawowych funkcji, które można było już zobaczyć w akcji podczas prezentacji flagowych smartfonów Samsunga. Co prawda koreańskiemu gigantowi nie udało się zainspirować rynku tą technologia, jednak Microsoft zdaje się tym nie przejmować. Firma ma już pomysł na zachęcenie użytkowników do wykorzystywania tego typu interakcji z urządzeniem.

Póki co koncern pracuje nad wprowadzeniem funkcji automatycznego wybudzenia smartfonu po podniesieniu go, np. z biurka. Urządzenie ma także automatycznie kończyć połączenie po odłożeniu go do kieszeni i rozpoczynać je po przyłożeniu telefonu do ucha. Microsoft idzie dalej i chce usunąć nawet przyciski do regulacji dźwięku. Zgodnie z wizją giganta poziom dźwięku i zoom mają być regulowany za pomocą przesuwania palcem po brzegu urządzenia. Następca Lumii 1020 prawdopodobnie będzie również posiadał możliwość odczytywania gestów wykonywanych w niewielkiej odległości od ekranu.

Aktualna nazwa kodowa smartfona brzmi McLaren. Technologia ma być dostępna tylko na urządzeniach z serii Lumia - oznacza to, że gesty nie będą wspierane w produktach wydanych przez partnerów Microsoftu. Jest to dość nieoczekiwana decyzja, pozostaje mieć nadzieję, że po dopracowaniu technologii gigant zmieni zdanie.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia