Azure Quantum, czyli otwarty sprzęt i otwarte oprogramowanie dla algorytmów kwantowych

Azure Quantum, czyli otwarty sprzęt i otwarte oprogramowanie dla algorytmów kwantowych

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/4/2019, 4:13 PM

Liczba odsłon: 1140

Kolejnym tematem dzisiejszego keynote'u na Ignite 2019 są komputery kwantowe. Podobnie jak w przypadku sztucznej inteligencji, Microsoft wskazuje na potrzebę posiadania komputera kwantowego ogólnego zastosowania. Niezbędna jest tu odpowiednia platforma zapewniająca takie holistyczne podejście. Tu pada zapowiedź Azure Quantum.

Pierwszym składnikiem Azure Quantum jest otwarty sprzęt. Microsoft nawiązał na tym poziomie partnerstwa z Honeywell, IONQ i qci. Dostarczą oni m.in. materiały nadprzewodzące, które stanowią część topologicznego komputera kwantowego. Drugą warstwą jest otwarte oprogramowanie — Q#, QDK, symulacja, szacowanie zasobów i 1QBit (który także właśnie przeszedł na open source). Jest to kompletny zestaw oprogramowania dla deweloperów, którzy chcą tworzyć z myślą o komputerach kwantowych.

Microsoft Ignite

Co ważne, pracę z algorytmami kwantowymi można zacząć w oparciu o klasyczny sprzęt. Na tym właśnie polega rola wspomnianej warstwy symulacji. Istnieje już kilka obiecujących przykładów takiego wykorzystania, m.in. z udziałem urzędu gospodarki wodnej w Dubaju czy Case Western Reserve University, gdzie symulacja kwantowa działa w środowisku klinicznym i wspomaga m.in. procesy radiologiczne. Jak mówią tamtejsi naukowcy, Azure Quantum otwiera zupełnie nowy świat możliwości.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia