Automatyczny podgląd rozmówcy w połączeniach grupowych i inne nowości w Skype

Automatyczny podgląd rozmówcy w połączeniach grupowych i inne nowości w Skype

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/26/2019, 11:32 PM

Liczba odsłon: 2758

Ostatnia aktualizacja Skype v8 w programie Skype Insider odsłania przed nami kolejne nowości. Wersja ta niewątpliwie skupia się na poprawie doświadczenia połączeń. Po opisywanych już wcześniej możliwościach wyciszania konkretnych rozmówców czy podglądu zdjęć przed wysłaniem przyszedł czas na kolejne funkcje, takie jak kierowanie podglądu na bieżącego rozmówcę w rozmowie grupowej, zmiana ustawień kamery i mikrofonu przed dołączeniem do rozmowy, skróty klawiszowe i swobodne przemieszczanie okienka własnego wideo.

Automatyczny widok rozmówcy

Zacznijmy od automatycznego podglądu rozmówcy. W większych połączeniach grupowych - tak samo jak w rozmowach jeden-na-jeden - dobrze jest widzieć osobę, która w danej chwili zabiera głos. Innymi słowy chodzi o to, by bieżący rozmówca znalazł się na większym ekranie. W ostatniej kompilacji Skype Insider (wersja 8.42.76.54) na wszystkich obsługiwanych platformach pojawił się nowy widok mówcy w połączeniach grupowych. Kiedy go aktywujemy, ekran połączenia będzie się na bieżąco wypełniał obrazem z kamery tej osoby, która akurat przemawia. Gdy zacznie mówić ktoś inny, ekran zostanie na niego dynamicznie przełączony.

Skype

Ustawienia przed dołączeniem do rozmowy

Kolejną nowością są nowe ustawienia na ekranie dołączania do rozmowy. Kiedy dołączamy do połączenia grupowego, jeszcze nim ostatecznie to zrobimy, możemy teraz zmienić ustawienia wideo i mikrofonu, a więc np. całkowicie wyłączyć wideo z możliwością włączenia go później, a także włączyć rozmycie tła. Ponadto ustawienia będą zapamiętywane - jeśli dołączymy do rozmów wiele razy z tymi samymi ustawieniami, będą one automatycznie zaznaczane przy kolejnych połączeniach. Funkcjonalność zadebiutowała w Skype Preview w wersji desktopowej dla Windows i w aplikacji z Microsoft Store (wersje 8.42.76.55 oraz 14.42.54.0).

Elastyczne okienko podglądu nas samych

Ciekawą funkcją jest również przemieszczanie i powiększanie naszego podglądu wideo. Zdaniem wielu użytkowników okienko to jest po prostu za małe, a czasem przysłania jakąś ważną zawartość, która akurat znajduje się w prawym górnym rogu. W ostatniej aktualizacji Microsoft wprowadził więc zmiany, pozwalające nie tylko powiększyć to okienko, ale też przesuwać je po całym ekranie, by umieścić je w dowolnym położeniu. Jak to wygląda, możecie zobaczyć na animacji poniżej.

Skype

Globalne skróty klawiszowe

Ostatnia z tych zmian dotyczy globalnych skrótów klawiszowych w Skype dla Windows 10. Nie musimy teraz przenosić okna Skype na pierwszy plan, żeby odrzucać połączenia czy przełączać wyciszenie/włączenie dźwięku z naszego mikrofonu. Aby odrzucić połączenie, gdy na pierwszym planie mamy otwartą inną aplikację, wystarczy użyć skrótu Ctrl + E. Kiedy natomiast trwa połączenie, możemy użyć skrótu Ctrl + M, aby wyciszać/na powrót włączać nasz mikrofon, i Ctrl + E, aby zakończyć połączenie. Skróty będą domyślnie włączone, począwszy od aktualizacji Insider dla wersji 14.42.54.0 z Microsoft Store. Można je jednak wyłączyć w Ustawieniach.