Aplikacje UWP kontra wersje przeglądarkowe. The Guardian dokonał wyboru

Aplikacje UWP kontra wersje przeglądarkowe. The Guardian dokonał wyboru

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/27/2017, 10:37 PM

Liczba odsłon: 1727

Uniwersalna Platforma Windows powstała, by umożliwić deweloperom tworzenie aplikacji na wszystkie kategorie urządzeń z Windows 10 jednocześnie. W rezultacie aplikacje pulpitowe (których zwykle było więcej) miały z automatu trafiać do Windows 10 Mobile. Strategia nie wypaliła i ostatecznie aplikacji UWP dla Windows 10 powstało jeszcze mniej niż dla telefonów, które tak czy inaczej poszły w odstawkę.

W listopadzie 2015 r. Guardian News and Media uruchomił aplikację The Guardian dla Windows 10. Po dwóch latach funkcjonowania traci ona wsparcie wydawcy. Od kilku dni aplikacji nie można już pobierać ze Sklepu Microsoft (choć jej strona pozostaje dostępna), ale użytkownicy, którzy zainstalowali ją wcześniej, nadal mogą jej używać, choć już bez dalszych aktualizacji. Informacja sama w sobie nie jest w żaden sposób przełomowa - oto brytyjski dziennik zaprzestał rozwijania swojej aplikacji. Znaczące dla platformy UWP jest dopiero to, czym Guardian swoją decyzję tłumaczy.

The Guardian - aplikacja dla Windows 10

"Dlaczego to zrobiliśmy? Zamykanie serwisów nie przychodzi nam lekko, a Windows pozostaje ważną platformą dla naszych czytelników. Gdy jednak rozważyliśmy kilka kluczowych czynników - takich jak obecne statystyki użytkowania, koszty wsparcia i wysiłek, by zachować zgodność z wersjami na Androida i iOS - doszliśmy do wniosku, że lepsze doświadczenie dla naszych czytelników używających Windows możemy zapewnić poprzez naszą stronę internetową" - głosi komunikat brytyjskiego dziennika. Przełóżmy to teraz na mniej oficjalny język. Aplikacje UWP mają po prostu za mało użytkowników, by opłacało się je wspierać.

Skąd ten trend? Windows 10 Mobile jest praktycznie na wymarciu, a to właśnie platformy mobilne są najlepszym środowiskiem do uruchamiania aplikacji, które posiadają swoje odpowiedniki przeglądarkowe. Użytkownicy PC wybierają raczej strony internetowe, chyba że aplikacja zapewnia lepszą funkcjonalność. A to nie zdarza się często.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia