Aplikacja Zdjęcia w Windows 10 przestanie synchronizować projekty wideo z chmurą OneDrive

Aplikacja Zdjęcia w Windows 10 przestanie synchronizować projekty wideo z chmurą OneDrive

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 8/19/2019, 1:54 PM

Liczba odsłon: 1744

Jeśli wykorzystywaliście kiedyś aplikację Zdjęcia w Windows 10 do tworzenia filmów, to mamy dla Was złą wiadomość. 10 stycznia 2020 roku aplikacja przestanie synchronizować postępy z chmurą OneDrive. Co więcej, każdy projekt zsynchronizowany z OneDrive zostanie usunięty. Microsoft w takich słowach zakomunikował ów stan rzeczy:

Zdjęcia edycja filmu Windows 10

Funkcja synchronizująca aktualne projekty wideo z OneDrive zostanie usunięta z Edytora wideo w aplikacji Zdjęcia w systemie Windows 10. Nastąpi to 10 stycznia 2020 roku i metadane dla wszelkich projektów wideo, które są synchronizowane z OneDrive, zostaną usunięte. Metadane obejmują między innymi kolejność zdjęć i klipów wideo, synchronizację muzyki oraz tekst kart tytułowych dla danego projektu wideo. Ta zmiana nie będzie miała wpływu na żadne z twoich faktycznych zdjęć, klipów wideo ani niczego innego, co zapisałeś w osobistej usłudze OneDrive.

Microsoft najwyraźniej doszedł do wniosku, że pół roku to wystarczający czas, by użytkownicy znaleźli alternatywę i zrobili kopie bezpieczeństwa swoich projektów. Na wykonanie takich kopii są dwa sposoby:

  • Najłatwiejszym sposobem zapisania wszystkich najnowszych wersji naszych projektów wideo, które zsynchronizowaliśmy z OneDrive, jest wybranie opcji Wyłącz synchronizację dla wszystkich projektów w komunikacie aplikacji, który zobaczysz na głównej stronie edytora wideo.
  • Jeśli nie chcemy zapisywać wszystkich projektów, to możemy zrobić to pojedynczo. Jeśli projekt jest zsynchronizowany z OneDrive, zobaczymy wspomniany wyżej komunikat. Wystarczy wybrać opcję Wyłącz synchronizację teraz, a najnowsza wersja danego projektu zostanie zapisana lokalnie na naszym urządzeniu.
W przypadku zapominalskich użytkowników, których na pewno będzie spora grupa, Microsoft automatycznie dokona zmiany po 10 stycznia. Niestety niektóre zapisane projekty mogą w związku z tym stracić ostatnie zmiany. Dlatego też lepiej samemu o to zadbać. Nie wiadomo, czy funkcja synchronizacja wróci kiedykolwiek do aplikacji Zdjęcia. Jej usunięcie może wydawać się trochę dziwne, biorąc pod uwagę mocne ukierunkowanie usług Microsoft właśnie w stronę chmury. Prawdopodobnie niewielu użytkowników korzysta z tej funkcji i chodzi po prostu o oszczędność zasobów.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia