Anniversary Update: Edge ze wsparciem dla WebM/VP9 i Opus

Anniversary Update: Edge ze wsparciem dla WebM/VP9 i Opus

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/19/2016, 3:33 PM

Liczba odsłon: 1758

W ubiegłym roku pojawiły się wieści, że Microsoft zaakceptował darmowy i open source'owy format wideo WebM, rozwijany przez Google. Jesienią rozpoczął się proces implementacji WebM i kodeków VP9 w przeglądarce Edge. Wraz z kodekami audio Opus zostały one wprowadzone w aktualizacji silnika EdgeHTML 14.14291. Zmiany będą widoczne dla wszystkich użytkowników tego lata, gdy ukaże się uaktualnienie Windows 10 Anniversary Update.

VP9 to otwartoźródłowy format wideo, rozwijany w ramach WebM Project przez Google i oferujący wydajną kompresję materiału HD i UHD. Opus, rozwijany przez Xiph Foundation, to z kolei wydajny format, wspierający zarówno aplikacje do rozmów, jak i wysokiej jakości odtwarzanie mediów - wszystko w ramach jednego kodeku. Opus jest głównym kodekiem audio, branym pod uwagę w specyfikacji VP9 i WebM. "Dodajemy wsparcie dla tych formatów, aby ułatwić budowanie interoperacyjnych witryn internetowych i aby dostarczyć alternatywnego formatu kompresji wideo w 4K. By wypróbować je w Microsoft Edge, zainstalujcie najświeższy build Windows 10 Insider [Preview]" - tłumaczy Microsoft Edge Team.

Implementacja VP9 w Windows 10 oznacza zarówno wsparcie dla dekodowania na poziomie software'u, jak też na poziomie sprzętowym (interfejs DXVA), jeśli jest obsługiwane. Akceleracja sprzętowa zapewnia w tym przypadku dużo lepsze doświadczenie. Dekodowanie bez udziału dedykowanego sprzętu może pochłonąć dodatkowe 20% mocy w przypadku wideo w 1080p, a nawet 80% przy odtwarzaniu w 2160p. Jest to o tyle istotne, że akceleracja dla H.264 jest już powszechna, natomiast VP9 będzie szerzej wspierane przez urządzenia dopiero w tym roku. Gdy obecnie odtwarzamy wysokiej jakości wideo w VP9, poziom baterii w naszym urządzeniu może spadać znacznie szybciej.

Jako że aplikacje webowe nie są w stanie potwierdzać, czy akceleracja sprzętowa jest dostępna, wsparcie dla VP9 w Microsoft Edge oznaczono jako funkcja eksperymentalna. Przeglądarka automatycznie rozpozna, czy istnieje odpowiedni sprzęt, i dopiero wówczas włączy VP9. W przypadku kodeków Opus nie mamy do czynienia z taką zasobożernością, są więc one domyślnie włączone, tym niemniej wciąż oznaczone jako eksperymentalne. By dowiedzieć się więcej na temat aktualnie rozwijanych implementacji oraz tych planowanych na przyszłość, możemy odwiedzić stronę Microsoft Edge Platform Status.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia