Aktualizacje Windows 7 po 2020 r. będą płatne

Aktualizacje Windows 7 po 2020 r. będą płatne

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/6/2018, 6:43 PM

Liczba odsłon: 7257

Microsoft przedstawił dziś szereg ważnych zapowiedzi, dotyczących przyszłości Windows 7 i Windows 10. Wiadomo, że nieubłaganie zbliża się koniec wsparcia dla tego pierwszego. Co będzie dalej, jeśli nie zdecydujemy się na przesiadkę na nowszy system? Podobnie jak w przypadku Windows XP, którego wsparcie wygasło w 2014 r., użytkownicy będą mogli nadal otrzymywać aktualizacje, ale już nie za darmo. Microsoft udostępnia ponadto nowe narzędzie, które być może zachęci użytkowników Siódemki do upgrade'u. Narzędzie to zapewni wsparcie dla aplikacji z Windows 7 w Windows 10, przez co zniknie problem kompatybilności.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedłużone wsparcie dla Windows 7 wygaśnie 14 stycznia 2020 roku. Mając to na uwadze, wiele firm i użytkowników prywatnych zaczęło już planować migrację, ale nie wszyscy zdążą przed wyznaczonym terminem, a niektórzy mimo braku wsparcia nie zmienią systemu. Właśnie dla nich Microsoft przygotował Windows 7 Extended Security Updates (ESU) - płatną ofertę, w ramach której dostarczane będą aktualizacje zabezpieczeń aż do stycznia 2023 roku.

Windows 7 ESU będzie sprzedawany w licencji na jedno urządzenie, a jego cena będzie wzrastać z roku na rok. Opcja płatnych aktualizacji będzie dostępna dla wszystkich klientów Windows 7 Professional i Windows 7 Enterprise z Volume Licensing. Microsoft przewiduje zniżki dla użytkowników z Software Assurance i subskrypcjami Windows 10 Enterprise lub Windows 10 Education. Ponadto na urządzeniach z wykupionym ESU wspierany do stycznia 2023 będzie również Office 365 ProPlus.

By jednak przekonać użytkowników Siódemki do przejścia na Windows 10, Microsoft udostępnia nowe narzędzie o nazwie Desktop App Assure. Jest to usługa od Microsoft FastTrack, która ma rozwiązać problemy z kompatybilnością aplikacji w Windows 10 i Office 365 ProPlus. Windows 10 jest najbardziej kompatybilnym systemem operacyjnym Windows w historii, a używając milionów punktów danych z danych diagnostycznych klientów i procesów walidacji Windows Insider, odkryliśmy, że 99% aplikacji zgodnych jest z nowymi aktualizacjami Windows - twierdzi Microsoft. Powinniście się więc spodziewać, że aplikacje, które działały w Windows 7, będą nadal działać w Windows 10 i jego kolejnych aktualizacjach funkcjonalnych.

Może się jednak okazać, że wystąpią problemy z kompatybilnością. Desktop App Assure pomoże nam wówczas znaleźć rozwiązanie. Narzędzie to zostanie udostępnione bezpłatnie klientom Windows 10 Enterprise i Windows 10 Education. Więcej informacji na temat narzędzia Microsoft zamierza przedstawić na konferencji Ignite. Desktop App Assure wejdzie w fazę preview 1 października tego roku w USA. Światowa premiera zaplanowana jest na 1 lutego 2019 roku.