10 przełomowych technologii 2019 roku zdaniem Billa Gatesa

10 przełomowych technologii 2019 roku zdaniem Billa Gatesa

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 2/28/2019, 1:04 PM

Liczba odsłon: 1617

Bill Gates, choć nie stoi już u steru Microsoftu, to nadal jest wyjątkowo ważną personą w świecie nowych technologii. Jest to osoba, która poświęciła całe swoje życie na odkrywanie innowacji. Można śmiało powiedzieć, że to, jak wygląda dzisiejszy cyfrowy świat, zawdzięczamy w dużym stopniu właśnie Gatesowi. W wywiadzie przeprowadzonym dla MIT Technologi Review Gates wymienił listę dziesięciu, jego zdaniem, najbardziej przełomowych technologii roku 2019.

Są to technologie, które stanowią punkt zwrotny i wytyczą ścieżkę rozwoju na kolejne dekady:

  • Rozwój robotyki, który sprawił, że roboty potrafią uczyć się manipulować przedmiotami, których do tej pory nie znały.
  • Kolejny etap rozwoju energii jądrowej. Nowe projekty reaktorów rozszczepialnych i reaktorów termojądrowych, które mogą pomóc w obniżeniu emisji dwutlenku węgla
  • Przewidywanie szans na przedwczesne narodziny za pomocą prostego testu krwi, który potencjalnie uratuje życie wielu dzieci.
  • Sonda jelitowa w pigułce, która pozwala obrazować przewód pokarmowy, a nawet wykonywać biopsję jelita.
  • Szczepionka na raka, która pomaga organizmowi zwalczyć komórki nowotworowe.
  • Syntetyczne mięso na bazie roślinnej lub tworzone w laboratorium, które pozwalałoby zredukować emisję CO2 z przemysłu spożywczego.
  • Pochłaniacze CO2 z powietrza, które pomogą w jego redukcji.
  • EKG na nadgarstku. Urządzenia wearables, takie jak różnego rodzaju smartwatche, otrzymują nowe funkcje. Już teraz niektóre z nich pozwalają na stałe monitorowanie rytmu serca u osób ze schorzeniami kardiologicznymi. Daje to możliwość wczesnego wykrycia problemów z sercem.
  • Nowoczesne toalety, które działają samodzielnie bez podłączenia do kanalizacji. Pomoże to zwalczyć wiele chorób i poprawić warunki życia w krajach biedniejszych, gdzie dostęp do kanalizacji nie jest czymś powszechnym.
  • Cyfrowi asystenci mówiący naturalnym językiem.

Powyższa lista celowo nie jest numerowana, bo Bill Gates nie uważa, żeby jedna z tych rzeczy miała większą wartość niż inna. Każda z tych innowacji jest wartościowa i wszystkie przyniosą wymierne korzyści dla ludzi na całym świecie. Zdaniem Gatesa rozwój będzie postępować wykładniczo i osoby, które żyją teraz, mają o wiele lepsze warunki niż kiedykolwiek wcześniej, a osoby, które będą żyć za 20 lat, będą mieć o wiele lepsze warunki niż my dziś. Co uważacie na temat tej listy? Czy rzeczy w niej wymienione naprawdę są przełomowe? Czekamy na Wasze komentarze!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia