10 prognoz technologicznych na 2025 rok autorstwa Huawei

10 prognoz technologicznych na 2025 rok autorstwa Huawei

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/8/2019, 5:08 PM

Liczba odsłon: 1233

Giganci technologiczni lubią wybiegać w przyszłość i tworzyć szkice krajobrazu technologicznego, który będzie możliwy za 10, 50 czy 100 lat... a nawet więcej, choć im dalej, tym bardziej abstrakcyjne się to wydaje. Swego czasu pisaliśmy o tym, jak zdaniem Microsoftu zmieni się technologia w 2027 roku, a tymczasem swoją wizję na 2025 rok przedstawia Huawei. Warto te perspektywy porównać!

  1. Roboty w naszym życiu: osiągnięcia w technologiach AI i sieci pozwolą ludziom wprowadzić roboty do swoich domów. Raport przewiduje, że 14% gospodarstw domowych na świecie będzie w posiadaniu inteligentnego, domowego robota.
  2. Świetna optyka: osiągnięcia w AI, VR/AR, 5G i UHD zostaną zaadaptowane przez biznes. Huawei spodziewa się, że w 2025 r. będzie z nich korzystać 10% firm.
  3. Zero wyszukiwania: Huawei zakłada, że w 2025 r. doświadczenie wyszukiwania będzie "inteligentne, płynne i pozbawione przycisków", zaś nasze urządzenia i samochody będą do nas przemawiać, przewidując nasze potrzeby. Firma wierzy, że 90% ludzi będzie używać osobistych asystentów na swoich inteligentnych urządzeniach.
  4. Dostosowane drogi: wprawdzie już teraz w niektórych krajach działa inteligentna sygnalizacja świetlna, ale zdaniem Huawei za 6 lat współpraca autonomicznych samochodów i połączonej z siecią infrastruktury pomoże pozbyć się korków. Firma spodziewa się, że w 15% pojazdów osadzona będzie technologia Cellular Vehicle-to-Everything (C-V2X).
  5. Roboty do roboty: roboty przejmą uciążliwe, niebezpieczne i delikatne zadania w zakładach pracy. Huawei spodziewa się, że w przemyśle na 10 tysięcy pracowników przypadać będą 103 roboty.
  6. Rozszerzona kreatywność: 97% dużych firm będzie korzystać ze sztucznej inteligencji, by wspomagać kreatywność oraz produktywność pracowników. Również Gartner prognozuje wzrost użycia tej technologii.
  7. Gładka gadka: firma spodziewa się zaniku barier komunikacyjnych. W użyciu będzie 100 miliardów połączonych urządzeń, a firmy będą używać 86% generowanych przez nich danych. Będzie to prowadziło do stworzenia zindywidualizowanych produktów, przełamania barier językowych i cyfrowej inkluzywności.
  8. Symbiotyczna ekonomia: w przyszłości każda firma będzie korzystać z technologii chmury, a 85% aplikacji biznesowych będzie działać w chmurze. Umożliwi to lepszą współpracę, dzielenie się zasobami, mocniejszy globalny ekosystem i wyższą produktywność.
  9. 5G wkracza na salony: przewiduje się, że 5G będzie adaptowane szybciej niż jakakolwiek wcześniejsza generacja technologii bezprzewodowych. Huawei spodziewa się, że w 2025 roku 58% światowej populacji będzie miało dostęp do 5G.
  10. Nowy, wspaniały, cyfrowy świat: roczna produkcja danych przekroczy 180 Zettabajtów (1 ZB = 1.073.741.824 TB). W swoim raporcie Huawei wzywa do utworzenia zewnętrznych regulatorów i praw, które będą wspierać prywatność, bezpieczeństwo danych i etykę.

Oczywiście nawet przy chwilowym zarzuceniu sceptycyzmu niektóre punkty wydają się mało prawdopodobne, podczas gdy inne mogą jak najbardziej się ziścić. Cały raport można pobrać stąd. Które punkty są według Was najbardziej trafne, a w które powątpiewacie? Dajcie nam znać w komentarzach!

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia