Windows 10 Anniversary Update - co dokładnie wniesie rocznicowa aktualizacja?

Windows 10 Anniversary Update - co dokładnie wniesie rocznicowa aktualizacja?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/29/2016, 12:00 AM

Liczba odsłon: 5415

Microsoft po raz pierwszy mówił o Anniversary Update podczas tegorocznej konferencji deweloperskiej BUILD 2016. W międzyczasie poznaliśmy większość spodziewanych nowości, tym niemniej dokładna data wydania nie była znana... aż do wczoraj, kiedy to na blogu Microsoft News Center pojawił się nagłówek z datą 2 sierpnia. Wpis został szybko usunięty, co zrodziło masę pytań (o sprawie pisaliśmy wczoraj). Na szczęście wszystko się już wyjaśniło, a Microsoft nie tylko potwierdził podaną datę, ale też szczegółowo opisał zawartość rocznicowej aktualizacji.

Na początku Microsoft wspomina o liczbie użytkowników, którzy zaktualizowali już system do Windows 10. Obecnie pod jego kontrolą działa już 350 mln urządzeń. Równie wysokie jest zaangażowanie użytkowników, którzy od momentu premiery spędzili w systemie ponad 135 miliardów godzin. Microsoft wyjaśnia też wątpliwości, które niedawno pojawiały się w kwestii trwającej rok darmowej ofery. Tu praktycznie nic się nie zmieniło, bowiem - jak pisze Microsoft - "darmowa oferta aktualizacji do Windows 10 będzie dostępna do 29 lipca". Firma wskazuje też na szeroką dostępność aktualizacji: "Niezależnie, czy jesteś z nami jako Windows Insider, czy też zastanawiasz się, kiedy powinieneś dokonać aktualizacji, to lato będzie świetnym czasem na bycie w Windows 10".

Dodatkowe funkcje bezpieczeństwa w najbezpieczniejszym z Windowsów

Jako najlepiej zabezpieczony Windows w historii, Windows 10 oferuje spory pakiet nowoczesnych funkcji bezpieczeństwa. Microsoft zaznacza, że kwestia ta nigdy nie była tak ważna, bowiem każdego dnia w sieci czycha na użytkowników ponad 250 milionów zagrożeń. Mogą one powodować utratę danych i informacji personalnych, w tym także kradzież tożsamości. O tym, jak dużo ryzykujemy, świadczyć mają poniższe fakty:

 • Ponad 90% osób porzuca strony, zamiast odszukać zapomniane hasło, ponieważ zabezpieczenia nie są zbyt łatwe w użyciu. Nowe funkcje w Windows Hello współpracują z aplikacjami Windows i Microsoft Edge - pierwszą i jedyną przeglądarką, wspierającą natywnie biometryczne metody logowania na zgodne witryny. Anniversary Update wprowadzi też możliwość korzystania z urządzeń towarzyszących, które mogą służyć jako jeden z czynników (faktorów) w uwierzytelnianiu, pozwalając na szybkie i bezpieczne logowanie. Innymi słowy niebawem do systemu będzie można zalogować się przy pomocy smartfona, tabletu czy opaski Band.
 • Poprawki otrzymał także Windows Defender, bezpłatna usługa anti-malware. Nowe opcje to m.in. automatyczne wyznaczanie harmonogramu okresowego skanowania komputera oraz nowe powiadomienia i podsumowania po ukończonym skanowaniu i w sytuacji, gdy znaleziono zagrożenia.

Anniversary Update zawiera też funkcje bezpieczeństwa, dedykowane klientom biznesowym:

 • Windows Defender Advanced Threat Protection (WDATP) - usługa, która pomoże firmom rozpoznawać, śledzić i odpowiadać na zaawansowane ataki sieciowe. Microsoft określa ją mianem "po-wypadkowej" warstwy ochronnej w hierarchii zabezpieczeń Windows 10. WDATP jest już wykorzystywany na ponad 700 tys. urządzeń końcowych przez 300 aktywnych firm w 70 krajach świata.
 • Windows Information Protection - to kolejna funkcja dla firm, która zapobiega przypadkowym przeciekom danych, będącym najczęstszym źródłem utraty danych. Funkcja pozwoli oddzielić dane korporacyjne od personalnych oraz zabezpieczać dane, gdziekolwiek nie powędrują. Funkcję zaprezentowano ostatnio w ramach Azure Information Protection.

Windows Ink

Ponad 70% osób spędza dziennie ponad godzinę, używając długopisu czy pióra. Oczywiście, gubimy notatki, robimy zdjęcia tablicom i z trudem dokonujemy zapisu nutowego za pomocą klawiatury i myszy. Badania pokazują, że pisanie odręczne jest także ważnym czynnikiem w nauce i rozwoju kreatywności. Microsoft wskazuje, że uczniowie, którzy przed rozwiązywaniem problemu naukowego rysowali diagramy, otrzymywali o 36% wyższe wyniki.

Windows Ink, dostępny publicznie po raz pierwszy w Anniversary Update, wnosi do świata cyfrowego nasze codzienne doświadczenie pisania. Przy wykorzystaniu Windows 10 graficy mogą być jeszcze bardziej kreatywni, muzycy mogą z łatwością zapisywać nuty czy miksować ścieżki, prawnicy mogą edytować dokumenty, a uczniowie rozwiązywać zadania matematyczne - wszystko za sprawą Windows Ink. Mechanizm pozwala m.in. na:

 • Szybkie sporządzanie notatek, robienie zrzutów ekranu i rysowanie.
 • Tworzenie inteligentnych Sticky notes, dzięki którym nie zapomnimy o ważnych zadaniach, godzinach lotu czy wskazówek dojazdu z wykorzystaniem aplikacji Mapy.
 • Wykorzystanie w wielu aplikacjach, takich jak Office, Microsoft Edge czy Mapy.

Większa produktywność dzięki Cortanie

Choć asystentka nie doczekała się jeszcze polskiej wersji językowej (prace podobno wciąż trwają), warto poświęcić jej chwilę uwagi. Microsoft ogłosił, że w Sklepie Windows znajduje się już ponad 1000 aplikacji, współpracujących z Cortaną, a już niebawem interakcja z asystentką stanie się łatwiejsza.

Co nowego będzie oferować Cortana w Anniversary Update?

 • Cortana będzie wyświetlać się na górze ekranu blokady, gdzie będzie odpowiadać na pytania, odtwarzać muzykę czy ustawiać przypomnienia bez konieczności odblokowania urządzenia.
 • Cortana może zapamiętywać i przypominać później różne kluczowe informacje, takie jak numer ostatniego lotu albo miejsce parkingowe. Pojawi się też możliwość dodawania zdjęć, by przypomnienia zawierały element wizualny.
 • Cortana może oferować powiadomienia na wszystkich urządzeniach, na których działa. Przykład? Udostępnianie wskazówek dojazdu na telefonie, także na podstawie wiadomości z komunikatora lub SMS.

Microsoft Edge - niższe zużycie baterii, rozszerzenia i dostępność

Kilka nowości przypadło też w udziale następcy Internet Explorera - przeglądarce Edge:

 • W niedawno przeprowadzonych testach wyszło na jaw, że Edge jest najbardziej energooszczędną przeglądarką. Na tym jednak nie koniec. Anniversary Udpate wniesie kolejne poprawki w zakresie oszczędzania energii. Jest to możliwe dzięki zmniejszeniu cyklu procesora, zapotrzebowania na pamięć operacyjną i minimalizację wpływu aktywności w tle i zawartości peryferyjnej. "Microsoft Edge wytrzymuje trzy godziny dłużej niż Google Chrome - to wystarczająco dużo, by obejrzeć ostatnią część swojej ulubionej filmowej trylogii" - dodaje Microsoft.
 • Rozszerzenia do Microsoft Edge - takie jak Pinterest Pin It Button, Amazon Assistant, AdBlock, Adblock Plus i LastPass - od momentu wydania Anniversary Update będą dostępne do pobrania ze Sklepu Windows.
 • Nowa architektura dostępności w Microsoft Edge wspiera nowoczesne standardy sieciowe, wliczając w to HTML5, CSS3 i ARIA. Poczynając od Anniversary Update, struktura witryn i ich zawartość będą przedstawiane czytelniej z technologią asystującą. Wizualna prezentacja stron w trybie wysokiego kontrastu została znacznie poprawiona, co pozwala zachować odpowiedni kontrast tekstu. Ponadto poprawiono wprowadzanie tekstu z klawiatury i korzystanie z czytników ekranowych, co ułatwi życie osobom z różnymi stopniami i formami niepełnosprawności.

Nowości dla graczy. Xbox One = Windows 10

Microsoft nie zapomina oczywiście o społeczności gamingowej. Jeszcze przed premierą Windows 10 okrzyknięto najlepszym systemem dla graczy, a Microsoft wciąż stara się te słowa potwierdzać. W nowym systemie gracze spędzili już ponad 19 miliardów godzin na swojej ulubionej rozrywce. By jeszcze bardziej zaangażować ich w swoje usługi i produkty, Microsoft wprowadza kolejne nowości do Anniversary Update:

 • Xbox Play Anywhere - niedawno zapowiedziana funkcja pozwoli uruchamiać raz zakupiony tytuł na wszystkich urządzeniach z Windows 10, wliczając w to Xbox One. Gdy użytkownik zakupi kompatybilny z obiema platformami tytuł, będzie mógł go uruchomić tak samo na PC, jak i Xbox One, niezależnie od tego, dla której platformy przeznaczony był zakup. Kompatybilność oznacza również, że osiągnięcia i zapisane stany gry będą synchronizowane między urządzeniami. Microsoft ogłosił dziś, że wszystkie nowe tytuły, wydane przez Microsoft Studios, będą wspierały Xbox Play Anywhere i będą łatwo dostępne w Sklepie Windows.
 • Gry wydane w programie Xbox Play Anywhere będą oferowane w nowym, zunifikowanym Sklepie Windows dla Windows 10 i Xbox One. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć aplikacje i gry na obie platformy, wliczając w to pakiety, pre-ordery, pre-downloads i subskrypcje, takie jak Xbox Live Gold.
 • Cortana w Xbox One - gracze będą mogli wydawać asystentce polecenia, by wyszukała dla nich nowe gry, sprawdziła, co u przyjaciół, rozpoczęła grę zespołową, wykonała typowe zadanie lub włączyła konsolę. Wystarczy jej polecenie “Hey Cortana, Xbox On”.
 • Wyczekiwane nowości - Xbox One będzie posiadał funkcję Language Region Independence, pozwalającą wybrać język niezależnie od lokalizacji gracza. Pojawi się też wsparcie dla odtwarzania muzyki w tle.
 • Anniversary Update będzie też preinstalowaną aktualizacją Windows 10 we wszystkich wersjach konsoli Xbox One S, która na rynek trafi tego lata.

Modern Classroom - udogodnienia dla instytucji edukacyjnych

Klienci edukacyjni otrzymają cały zestaw nowych funkcji w ramach Anniversary Update. Aktualizacja przede wszystkim uprości proces wdrażania. Nauczyciele mogę "postawić" system na urządzeniu w 3 krokach, nie potrzebując do tego pomocy administratora IT. Całkiem nowa aplikacja “Set up School PCs” pozwoli skonfigurować "wspólną kartę urządzeń" dla całej klasy.

W Anniversary Update znajdzie się też całkowicie odświeżone narzędzie Windows Imaging and Configuration Designer, pozwalające skonfigurować zestaw urządzeń w kilka minut. Microsoft wspomina też, że Windows 10 jest szybszy niż kiedykolwiek. Pierwsze logowanie do systemu trwa przeciętnie 26 sekund, a następne logowania zaledwie 6 sekund.

Pierwsze urodziny Windows 10 - koniec darmowej oferty!

Microsoft podkreśla, że z dniem 29 lipca zakończy się darmowa oferta, z której skorzystać mogą wszyscy użytkownicy Windows 7 i Windows 8.1. Jako że Anniversary Update ukaże się 4 dni później, warto pospieszyć się i zaktualizować komputer, póki oferta jeszcze obowiązuje.

Źródło: Windows Experience Blog.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia