Zrównoważone paliwo dla centrów danych? Microsoft inwestuje 50 mln w LanzaJet

Zrównoważone paliwo dla centrów danych? Microsoft inwestuje 50 mln w LanzaJet

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:13
19.01.2022
1632 wyświetlenia

Microsoft Climate Innovation Fund zainwestował 50 milionów dolarów w LanzaJet, firmę zajmującą się produkcją zrównoważonych paliw. Fundusze zostaną wykorzystane na budowę fabryki paliw Freedom Pines w Soperton w stanie Georgia. Będzie to pierwsza na świecie fabryka zrównoważonego paliwa do silników odrzutowych.

Microsoft jest zainteresowany zrównoważonymi paliwami, ponieważ dzięki nim zmniejszy zależność swoich centrów danych od oleju napędowego. LanzaJet twierdzi, że wprowadzi na światowy rynek tańsze, zrównoważone paliwo lotnicze i odnawialny olej napędowy. Jako źródło przetworzonego paliwa jego zakład będzie wykorzystywać etanol z odpadów. Dekarbonizacja trudnych do ograniczenia gałęzi przemysłu i technologii będzie niezbędna do osiągnięcia naszych celów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla do 2030 roku — powiedział Brandon Middaugh z Microsoft Climate Innovation Fund.

Microsoft

Przypomnijmy, że do 2030 roku Microsoft zamierza być węglowo negatywny, a do 2050 roku — usunąć ze środowiska cały węgiel, który firma wyemitowała zarówno bezpośrednio, jak i poprzez pobór energii, od czasu założenia w 1975 roku. Na te cele "Fundusz Innowacji Klimatycznych" przeznaczy aż 1 miliard dolarów. Inwestycja w LanzaJet jest więc tylko małym (ale i tak dość znaczącym) wycinkiem tych starań.

Microsoft obecnie buduje 50-100 nowych centrów danych rocznie i pracuje nad zmniejszeniem zawartości węgla zawartego w betonie i stali w używanych materiałach budowlanych o 30—60%. Inwestuje w nowe, zrównoważone materiały, takie jak płyty ziemne, cegły/panele z alg, rury konstrukcyjne z grzybów i panele z odpadów rolniczych. Wszystkie one mogą pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. Dodatkowo firma w jak największym stopniu korzysta z odnawialnych źródeł energii.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.lanzajet.com/lanzajet-secures-industry-leading-innovative-financing-with-microsoft-climate-innovation-fund-to-construct-the-worlds-first-commercial-alcohol-to-jet-sustainable-fuel-plant/

Polecamy również w kategorii Microsoft Azure