Zobacz, jak zmieniają się aplikacje w Windows 11. To był tydzień z Microsoft 188

Zobacz, jak zmieniają się aplikacje w Windows 11. To był tydzień z Microsoft 188

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
08:00
02.10.2021
2175 wyświetleń

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W tym odcinku To był tydzień z Microsoft skupimy się na najciekawszych doniesieniach dotyczących Windows 11, bo to on — na trzy dni przed premierą — jest obecnie tematem numer jeden! Sprawdzimy przede wszystkim aktualizacje dostarczanych z nim aplikacji, takich jak Zdjęcia, Twój telefon, Media Player, Paint, Skype i oczywiście Microsoft Store. Mamy też trochę ciekawych statystyk o świadomości zbliżającej się aktualizacji wśród użytkowników Windows, a także o odsetku gotowych na nią komputerów. Na koniec mamy też materiał o drugiej gorącej premierze — Office 2021.

Zdjęcia szerzej dostępne w Windows 11

Windows 11 to nie tylko nowy system, ale też sporo aktualizacji i parę nowych programów. Wiele z nich zostało oddanych do użytku Insiderom, a część dopiero czeka na rozpoczęcie testów. Zacznijmy od aplikacji Zdjęcia, której dostępność rozszerzyła się ostatnio na kanały Beta i Release Preview.

Zdjęcia w Windows 11

Aktualizacja Zdjęć w Windows 11 ma głównie wymiar estetyczny. Póki co nie ma tu żadnych nextgenowych funkcji, nie licząc wielu drobnych zmian w interfejsie. Aplikację wyposażono w kontrolki WinUI 2.6 oraz efekty Mica (następczyni akrylu znanego z Windows 10) i nowe widoki zdjęć. Inne zmiany to ulepszone menu przycinania i łatwiejszy dostęp do strony z informacjami. Oczywiście wszystkie rogi zostały zaokrąglone — jak wszędzie w Windows 11.

Nowocześniejszy design aplikacji Twój telefon

Nowa wersja aplikacji została mimochodem zaprezentowana podczas wydarzenia Surface w zeszłym tygodniu. Wygląda na to, że nowy design aplikacji pomoże skupić się na tym, co dzieje się na telefonie z Androidem, bez konieczności ciągłego sięgania po niego. W ramach tej modernizacji centrum powiadomień przenosi się do okienka po lewej stronie. Powiadomienia można też wyciszyć z dowolnej aplikacji zainstalowanej na telefonie. W przyszłości aplikacja Twój telefon będzie automatycznie ignorować wszystkie powiadomienia dla tej aplikacji. Gdy z kolei otrzymamy ważne powiadomienie, możemy kliknąć ikonę pinezki, aby przypiąć alert do górnej części centrum powiadomień.

Twój telefon w Windows 11

Jak widać na zrzucie ekranu, pasek nawigacyjny aplikacji Twój telefon znajduje się teraz u góry okna aplikacji, gdzie daje dostęp do stron wiadomości, zdjęć, aplikacji i połączeń. Opcje te pomogą czytać i odpowiadać na wiadomości SMS, przeglądać i zarządzać zdjęciami w telefonie oraz edytować je za pomocą Painta lub innych programów. Apka pozwala też wykonywać połączenia telefoniczne, a nawet korzystać z aplikacji na Androida bezpośrednio na komputerze. Powyższy zrzut ekranu sugeruje też, że Microsoft planuje używać kontrolek WinUI 2.6 dla przycisków aplikacji.

Microsoft Store otwarty na inne sklepy, przeglądarki i aplikacje

Microsoft otrzymał od deweloperów opinie, że uwielbiają to, iż nie muszą przepisywać istniejących aplikacji ani zmieniać modeli biznesowych, by móc stać się częścią Microsoft Store na Windows. Od czerwca setki deweloperów zarejestrowało się w programie zapoznawczym, aby wprowadzić na pokład swoje aplikacje desktopowe (tradycyjne aplikacje klasyczne Win32). Ponadto dzięki nowym zasadom Microsoft Store teraz również aplikacje zewnętrznych sklepów będą mogły być publikowane i odkrywane w Microsoft Store. Pierwszymi takimi aplikacjami będą sklepy Amazon i Epic Games.

Epic Games Store w Microsoft Store

Jeśli chodzi o przeglądarki, to już w czerwcu Microsoft zaktualizował zasady dotyczące tych szczególnych aplikacji i pozwolił deweloperom wprowadzać swoje własne silniki (zamiast polegania na platformie systemu). Do oferty Microsoft Store trafiły więc dwie nowe przeglądarki: Opera i Yandex Browser.

Windows Media Player z pierwszą aktualizacją od 11 lat?

Microsoft przypadkiem pokazał nową wersję odtwarzacza na zrzucie ekranu podczas jednego z webcastów Windows Insider. Ta wciąż niewydana aplikacja nosi nazwę "Media Player" i wygląda na całkowicie odmienną od Filmów i TV, za to bardziej nawiązuje właśnie do Windows Media Playera, również jeśli chodzi o ikonę. Już na samym zrzucie ekranu widzimy nowe opcje, takie jak możliwość zmiany utworu czy włączenia mieszania playlisty.

Windows Media Player 13

Użytkownicy będą mogli nawigować po bibliotece filmów i zyskać na produktywności dzięki integracji z aplikacją Zdjęcia. Aplikacja zostanie odświeżona z wykorzystaniem WinUI 2.6, tak jak wiele innych w Windows 11.

Nowa wersja Painta już dostępna dla Insiderów

Paint w odświeżonej wersji został już udostępniony testerom Windows 11 w Dev Channel. Zobaczymy tu kompletnie zaktualizowany interfejs, który dopasowuje się do stylu wizualnego Windows 11. Obejmuje on zaokrąglone rogi, efekt Mica i nie tylko. Również funkcjonalność Painta została nieco zaktualizowana.

Paint w Windows 11

Największa zmiana przypadła w udziale paskowi narzędzi, który wyposażono w nowe ikony, zaokrąglenia na palecie kolorów i zestaw rozwijanych menu dla narzędzi, takich jak pędzle, rozmiary pędzli i kontrolki odbicia i obracania. Wprowadzono też nowe narzędzie tekstowe. A to jeszcze nie wszystko. Microsoft zapowiedział dalsze aktualizacje Painta, w których odpowie na feedback użytkowników na temat takich ulepszeń, jak ciemny motyw, wyśrodkowane kanwy i zaktualizowane okna dialogowe, które również zyskają nowy design.

Nadchodzi potężna aktualizacja Skype

Microsoft przedstawił swoje plany względem "ulepszonego, szybszego, bardziej niezawodnego i supernowocześnie wyglądającego Skype'a". Wiele z zapowiedzianych zmian to bezpośredni efekt sugestii użytkowników. Ulepszenia i modernizacje obejmą najważniejszą część Skype'a, czyli cały etap rozmów. Pojawią się w nim nowe układy, atrakcyjne motywy i dodatkowe sposoby łączenia się podczas rozmowy.

Skype - aktualizacja

Odświeżone zostaną też pozostałe części interfejsu, a aplikacja stanie się też mniej zasobożerna. Jest to bez wątpienia największa aktualizacja komunikatora od lat. Wszystkie zapowiedziane zmiany możesz sprawdzić w naszym artykule: Microsoft pracuje nad nowoczesną wersją Skype. Nadchodzi potężna aktualizacja!

Większość użytkowników PC nie wie nic o Windows 11

Dość ciekawe badanie z udziałem użytkowników PC w USA przeprowadził Savings.com. Wynika z nich, że 40% osób chce dokonać uaktualnienia, podczas gdy 45% nie było pewnych, co robić. 14% badanych postanowiło natomiast zrezygnować z aktualizacji. Co jednak najważniejsze, większość użytkowników Windows nie wie o nadchodzącej aktualizacji do Windows 11.

Windows Update - Windows 11

Tylko 38% obecnych użytkowników Windows mówi, że jest świadoma dużej zmiany, która nadchodzi dla systemu operacyjnego. Z kolei aż dwie trzecie użytkowników nie wie, czy ich komputery mają odpowiedni sprzęt, by dokonać zmiany, a 45% nie było pewnych, czy pobiorą aktualizację, gdy zacznie być udostępniana na początku października.

Blisko połowa komputerów w firmach jest niezgodna z Windows 11

W badaniu przeprowadzonym przez Lansweeper wzięło udział 30 milionów urządzeń z Windows należących do ponad 60 tysięcy firm. Wnioski? Tylko około 48,5% istniejących komputerów firmowych może przyjąć aktualizację do Windows 11. Badanie pokazało, że jedynie 44,4% stacji roboczych spełnia wymagania dotyczące procesora, a 52,55% ma zainstalowany układ TPM 2.0. O wiele lepiej poszło z pamięcią RAM. Wymagane 4 GB ma ponad 90% badanych maszyn.

Windows 11 - raport Lansweeper

Niedługo premiera Office 2021. Poznaj najlepsze funkcje!

Już w najbliższy wtorek premiera pakietu Microsoft Office 2021. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was materiały, w którym omawiamy najważniejsze kwestie związane z dostępnością i cennikiem nowego pakietu, a także z jego funkcjonalnością. W najnowszym artykule piszemy o ogólnych zmianach i nowościach, które wyróżniają pakiet na tle Office 2019, a także o jego najlepszych funkcjach!

Chcesz poznać bliżej Office 2021? Sprawdź nasz artykuł: Jakie nowości w Office 2021? 5 najlepszych funkcji nowego pakietu.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia, zapowiedzi i premiery z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też śmieszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.onexstore.pl/premiera-microsoft-windows-11/

Polecamy również w kategorii CentrumXP