Menu kategorii
 • Zmienia się sposób ręcznego aktualizowania i instalowania sterowników w Windows 10

  Zmienia się sposób ręcznego aktualizowania i instalowania sterowników w Windows 10

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  17:36
  30.10.2020
  2554 wyświetlenia

  Microsoft już po raz kolejny wprowadza zmiany w technologii aktualizowania sterowników w Windows. Tym razem firma "przedefiniuje ręczne aktualizacje sterowników". Począwszy od 5 listopada 2020 r., zobaczymy wyraźne rozróżnienie między automatycznymi a ręcznymi aktualizacjami w Windows Update, co będzie stanowiło zwieńczenie transformacji serwisowania sterowników, którą Microsoft rozpoczął wcześniej w tym roku.

  W sierpniu tego roku Microsoft wprowadził trochę ulepszeń widoczności aktualizacji opcjonalnych w ustawieniach Windows Update. Gdy te aktualizacje zostaną wykryte przez urządzenie, znajdą się na stronie "Zobacz aktualizacje opcjonalne", dzięki czemu nie musimy już korzystać z Menedżera urządzeń, aby wyszukiwać aktualizacje sterowników danych urządzeń. Teraz, aby dać użytkownikom więcej kontroli, Microsoft przedefiniuje sposób, w jaki ręcznie pobierane sterowniki są serwisowane na maszynach z Windows 10 w wersjach 2004 i nowszych.

  W przeszłości, gdy jako użytkownicy podłączaliśmy urządzenie peryferyjne (np. kamerę internetową) po raz pierwszy, a urządzenie posiadało ręczny sterownik (formalnie nazywany opcjonalnym) dostępny w Windows Update, sterownik ten był automatycznie instalowany na urządzeniu. Użytkownik nie miał kontroli nad tą decyzją. Jak ogłosił Microsoft, od 5 listopada:

  • Automatyczne aktualizacje sterowników będą instalowane automatycznie na komputerze, czy to po podłączeniu urządzenia peryferyjnego po raz pierwszy, czy gdy producent urządzenia opublikuje sterownik dla Windows Update. Mówiąc inaczej, w scenariuszu plug-and-play nie zachodzą zmiany, jeśli sterownik jest dostępny w Windows Update.
  • Ręczne aktualizacje sterowników mogą być ręcznie instalowane na urządzeniu, jeśli sami o tym wyraźnie zdecydujemy, udając się do Ustawień > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update > Zobacz aktualizacje opcjonalne.

  Dla administratorów IT zarządzających sterownikami w organizacjach praktycznie nic się nie zmienia. Opisane powyżej zmiany dotyczą jedynie maszyn, które są otwarte na pobieranie aktualizacji sterowników bezpośrednio z Windows Update.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/windows-it-pro-blog/redefining-manual-driver-updates/ba-p/1829715

  Polecamy również w kategorii Windows 10