Menu kategorii
 • Z Windows XP do Windows 7 – jak?

  Z Windows XP do Windows 7 – jak?

   Mateusz Miciński
  Mateusz Miciński
  00:00
  21.10.2009
  247930 wyświetleń

  Zainstalujmy Windows 7, zachowując przy tym wszystkie pliki i ustawienia z dotychczas posiadanego systemu Windows XP. Niestety instalator Windows 7 nie umożliwia dokonania uaktualnienia z tej wersji systemu, jednakże poradzimy sobie w inny sposób - dokonamy migracji. Zanim przystąpimy do tego procesu, przygotujmy sobie nośnik z Windows 7, oraz zapewnijmy odpowiednio dużo wolnego miejsca na partycji systemowej. Warto także zapoznać się z wymaganiami, opisanymi w artykule Wymagania Windows 7.

  Migracja z Windows XP do Windows 7

  Przygotowujemy Windows XP do migracji

  Zanim przystąpimy do instalacji Windows 7, przygotujemy komputer do przeprowadzenia tego procesu. Przede wszystkim wykonajmy kopie zapasowe wszystkich ważnych plików, przenosząc je na inny wolumin dysku twardego bądź zewnętrzny nośnik. Proces migracji niestety nie pozwala na zachowanie dotychczas zainstalowanych programów. Będziemy musieli je ponownie zainstalować w systemie Windows 7.

  Zanim zainicjujemy instalację, skorzystajmy z narzędzia Windows Easy Transfer, które pomoże nam zachować pliki i ustawienia. Wkładamy zatem płytę z systemem Windows 7 do napędu DVD, przechodzimy do Mojego komputera, klikamy prawym przyciskiem myszy ikonę czytnika optycznego i z podręcznego menu wybieramy Otwórz. Przechodzimy kolejno do folderu support, migwiz i otwieramy plik migsetup.exe.

  Łatwy transfer w systemie Windows

  W oknie programu Łatwy transfer w systemie Windows klikamy Dalej, następnie wybieramy pozycję Przy użyciu zewnętrznego dysku twardego lub dysku flash USB oraz To jest mój stary komputer. Po chwili rozpocznie się skanowanie systemu Windows XP, podczas którego zostaną zlokalizowane wszystkie pliki i ustawienia do przeniesienia.

  Po zakończonym skanowaniu, narzędzie wyświetli listę kont użytkowników i rozmiar plików do przetransferowania. Klikając łącze Dostosuj możemy dokładnie sprawdzić i określić, które foldery mają zostać zarchiwizowane. Po zakończeniu tego etapu, przechodzimy Dalej.

  Łatwy transfer w systemie Windows

  W ostatnim kroku możemy ustawić hasło archiwizowanych danych. Warto to zrobić, aby niepowołane osoby nie miały dostępu do naszych dokumentów. Wpisujemy więc w oba pola hasło dostępowe i klikamy Zapisz. W oknie zapisywania wskazujemy dysk bądź pamięć przenośną, na który mają zostać przekopiowane pliki i ustawienia - pamiętajmy jednak, aby była to inna partycja niż ta, na której zainstalujemy system! Operacja ta może potrwać od kilku minut do nawet kilku godzin, w zależności od rozmiaru archiwizowanych danych.

  Łatwy transfer w systemie Windows

  Po zakończeniu transferowania danych, klikamy Dalej w tym i następnym kroku, a następnie Zamknij.

  Czas na Windows 7

  Możemy przejść do instalacji Windows 7. Cały jej przebieg opisaliśmy krok po kroku w artykule Instalacja Windows 7. Trzeba jednak pamiętać, że system Windows 7 musimy zainstalować jako czystą kopię. Nie jest bowiem możliwe przeprowadzenie uaktualnienia. Możemy więc swobodnie sformatować partycję z systemem Windows XP i na niej zainstalować nowy system. Jeśli oczywiście wcześniej przenieśliśmy z systemowego woluminu wszystkie nasze dane! Sam proces instalacji możemy zarówno zainicjować w systemie Windows XP, jak i w sposób opisany we wskazanym artykule, a mianowicie uruchamiając komputer z płyty instalacyjnej.

  Windows 7 jak Windows XP

  Podsumujmy: za pomocą narzędzia Windows Easy Transfer zarchiwizowaliśmy pliki oraz ustawienia, tak aby móc je przywrócić w nowym systemie, a następnie zainstalowaliśmy czystą kopię Windows 7. Na sam koniec procesu migracji pozostało nam przetransferować zapisane dane do nowego systemu. Zobaczmy, jak tego dokonać.

  W menu Start przechodzimy kolejno do Wszystkie programy, Akcesoria, Narzędzia systemowe i finalnie Łatwy transfer w systemie Windows. W oknie narzędzia Windows Easy Transfer przechodzimy Dalej, wybieramy Przy użyciu zewnętrznego dysku twardego lub dysku flash USB i To jest mój nowy komputer. W kolejnym etapie na pytanie, czy dane ze starego systemu zostały już zapisane, odpowiadamy twierdząco Tak i wskazujemy plik transferu utworzony wcześniej w Windows XP. Po chwili zostaniemy poproszeni o wprowadzenie hasła, oczywiście wpisujemy je i przechodzimy Dalej. Kreator zaimportuje zawartość pliku transferu i wyświetli jego elementy. Możemy w tym miejscu wybrać, czy wszystkie zarchiwizowane dane mają zostać zaimportowane, jeśli nie, przy pomocą łącza Dostosuj możemy wskazać te, których wymagamy. Po ewentualnym dostosowaniu importowanych danych, klikamy przycisk Transferuj.

  Import plików i ustawień podobnie jak w przypadku ich zapisu, może potrwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin - oczywiście czas ten uzależniony jest od ilości danych.

  Łatwy transfer w systemie Windows

  Po zakończonym procesie transferowania plików i ustawień, wszystkie wcześniej zarchiwizowane dane zostaną zapisane w odpowiednich folderach, a ustawienia aplikacji przywrócone. Nawet tapeta pulpitu zostanie zmieniona na taką, jaką używaliśmy w Windows XP! Klikając jedno z dostępnych łączy w oknie Windows Easy Transfer, możemy przejrzeć raport dotyczący przywróconych plików i ustawień, a także aplikacji, które mieliśmy zainstalowane w starszym Windows. Teraz jedynie wystarczy zainstalować je ponownie, a na pewno nie pominiemy tych, które używaliśmy wcześniej, ponieważ pełen ich spis znajdziemy w raporcie transferu.

  Łatwy transfer w systemie Windows


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Podstawowe informacje o Windows 7