Menu kategorii
 • Z Windows Vista do Windows 7 - jak?

  Z Windows Vista do Windows 7 - jak?

   Mateusz Miciński
  Mateusz Miciński
  00:00
  21.10.2009
  181354 wyświetlenia

  Zainstalujmy Windows 7, zachowując przy tym wszystkie aplikacje, pliki i ustawienia z dotychczas posiadanego systemu Windows Vista. Proces uaktualnienia, którego dokonamy może potrwać nawet kilka godzin, w zależności od rozmiaru danych oraz liczby programów posiadanych w systemie Windows Vista. Przykładowo na średniej klasy komputerze, przy 40 programach i 125GB danych, uaktualnienie może zająć ponad 3 godziny. Uzbrójmy się więc w cierpliwość i zabierzmy do pracy.  Przygotujmy sobie nośnik z Windows 7, zapewnijmy dodatkowe minimum 10GB wolnego miejsca na partycji systemowej oraz zapoznajmy się z wymaganiami, opisanymi w artykule Wymagania Windows 7, pamiętajmy ponadto, aby proces uaktualnienia był możliwy, musimy posiadać Windows Vista z dodatkiem Service Pack 1 lub SP2!

  Upgrade z Windows Vista do Windows 7

  Zanim rozpoczniemy uaktualnianie

  Mechanizmy uaktualnienia, które przygotował Microsoft, mają zapewnić jak najmniej problemowy proces upgrade'u, praktycznie bezobsługowy. Oczywiście nic nie jest idealne, dlatego też nie ufajmy algorytmom transferującym dane z Windows Vista do Windows 7. Najważniejsze dokumenty przenieśmy na osobną partycję dysku bądź najlepiej na zewnętrzny nośnik flash czy płytę DVD. Będziemy mieć gwarancję, że nasze dane są bezpieczne. Warto także skorzystać z narzędzia Doradca Uaktualnienia Windows 7, które sprawdzi nasze oprogramowanie i sprzęt pod kątem zgodności z Windows 7. Powstałe problemy zawsze możemy wcześniej rozwiązać, czy to zwalniając dodatkową przestrzeń dyskową, czy pobierając wcześniej sterowniki do niestandardowych urządzeń.

  Uaktualnienie czas zacząć!

  Z poziomu systemu Windows Vista wkładamy płytę z Windows 7 do napędu DVD. W oknie powitalnym klikamy Zainstaluj teraz. Etap instalacji podzielony został na trzy etapy: zbieranie informacji, instalowanie i transferowanie danych oraz wstępną konfigurację. Przystępujemy do pierwszego etapu.

  Instalacja Windows 7

  Zbieranie informacji

  Jeżeli posiadamy połączenie z Internetem, wybieramy pierwszy przycisk Przejdź do trybu online, aby pobrać najnowsze aktualizacje do zainstalowania (zalecane), dzięki czemu instalator po chwili pobierze krytyczne aktualizacje zabezpieczeń oraz sterowniki urządzeń. Aby kontynuować, należy przeczytać i zaakceptować umowę licencyjną Akceptuję postanowienia licencyjne. Jako rodzaj instalacji wskazujemy oczywiście Uaktualnienie. Instalator sprawdzi teraz poprawność systemu, aplikacji, ustawień i sprzętu. Jeśli nie napotka przy tym żadnych błędów, przechodzimy do następnego kroku klikając Dalej.

  Instalacja Windows 7

  W przeciwnym wypadku powinniśmy zapoznać się z raportem i błędami w nim przedstawionymi. Jeżeli spełniliśmy wszystkie wymagania, opisane na początku artykułu, nie powinno być żadnych problemów z przeprowadzeniem upgrade'u (uaktualnienia).

  Instalacja Windows 7

  Instalacja i transfer

  Proces instalacji systemu podzielony jest na kilka etapów: kopiowanie plików systemu, plików użytkownika, ustawień i programów, następnie wypakowywanie danych, instalowanie funkcji i aktualizacji oraz transferowanie danych użytkownika. Cały etap przedzielany jest zwykle czterokrotnym restartem komputera i może potrwać nawet kilka godzin. Czas ten uzależniony jest od mocy naszego PC-eta, od ilości zgromadzonych danych na dysku oraz liczby zainstalowanych programów.

  Instalacja Windows 7

  Wstępna konfiguracja

  Ostatni etap instalacji Windows 7, a mianowicie wstępna jego konfiguracja, jest analogiczny do opisanego w artykule Instalacja Windows 7.

  Windows 7 jak Vista!

  Po zakończeniu jakże czasochłonnego procesu uaktualniania, ujrzymy pulpit Windows 7, z zachowanymi programami, ustawieniami i plikami. Łatwo dostrzec, że pulpit zawiera dokładnie takie same elementy, jak w Windows Vista (zrzut ekranu na początku artykułu).

  Instalacja Windows 7


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Podstawowe informacje o Windows 7