Menu kategorii
 • Wyłączenie funkcji łączenia komputera z telefonem

  Wyłączenie funkcji łączenia komputera z telefonem

   Łukasz Klimkiewicz
  Łukasz Klimkiewicz
  16:00
  18.08.2018
  1051 wyświetlenie

  Kategoria Telefon w ustawieniach Windows 10 pozwala użytkownikom nawiązać połączenie między systemem operacyjnym a telefonem komórkowym z Androidem lub iOS. Dzięki temu, korzystając z mobilnej wersji przeglądarki Microsoft Edge, możemy kontynuować przeglądanie sieci na komputerze, przenosząc aktualnie otwartą witrynę. W przyszłości funkcja ma zostać uzupełniona o kolejne opcje, ale póki co musimy zadowolić się tym, co mamy.

  Chociaż taka forma wymiany danych między urządzeniami jest interesująca dla użytkowników domowych, tak administratorzy komputerów w różnego rodzaju organizacjach, mogą nie zgadzać się na jej stosowanie przez pracowników. To samo dotyczy komputerów publicznych, na których ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się łączenia z innymi urządzeniami.

  Windows 10 został oczywiście wyposażony w możliwość wyłączenia funkcji łączenia komputera z telefonem komórkowym i możemy zrobić to na dwa sposoby – z poziomu ustawień Zasad Grupy lub z poziomu Edytora rejestru. W tym poradniku omówimy jak to zrobić.

  Wyłączenie funkcji połączenia telefon-komputer w Zasadach Grupy

  Ta metoda dedykowana jest użytkownikom systemu Windows 10 w wersji Pro lub Enterprise. Zmiana ustawień w Edytorze lokalnych zasad grupy jest najprostszą opcją.

  1. Korzystając ze skrótu klawiszowego Windows + R otwieramy narzędzie Uruchamianie.
  2. Wprowadzamy frazę gpedit.msc i zatwierdzamy klawiszem Enter.
  3. Wewnątrz Edytora lokalnych zasad grupy przechodzimy do ścieżki:

  4. Konfiguracja komputera > Szablony administracyjne > System > Zasady grupy

  5. Wewnątrz katalogu odnajdujemy zasadę Połączenie telefon-komputer na tym urządzeniu i otwieramy panel edycji dwukrotnie klikając element lewym przyciskiem myszy.

  6. Panel lokalnych zasad grupy w Windows 10

  7. W panelu edycji zaznaczamy opcję Wyłączone i zatwierdzamy przyciskiem OK.

  Okno edycji zasady Połączenie telefon-komputer na tym urządzeniu

  Po ponownym uruchomieniu komputera, konfiguracja zostanie wprowadzona w życie i funkcja łączenia telefonu z komputerem stanie się nieaktywna. Żeby przywrócić jej działanie należy ponownie przejść przez wszystkie kroki poradnika, ale po otwarciu panelu edycji zasady (krok 4), należy zaznaczyć opcję Nie skonfigurowano i zrestartować system.

  Wyłączenie funkcji połączenia telefon-komputer w Edytorze rejestru

  Ta metoda dedykowana jest użytkownikom systemu Windows 10 w wersji Home, ponieważ Edytor lokalnych zasad grupy dostępny jest tylko w wyższych edycjach.

  1. Korzystając ze skrótu klawiszowego Windows + R otwieramy narzędzie Uruchamianie.
  2. Wprowadzamy frazę regedit i zatwierdzamy klawiszem Enter.
  3. Wewnątrz Edytora rejestru przechodzimy do ścieżki:

  4. HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Policies > Microsoft > Windows

  5. Prawym przyciskiem myszy klikamy wolną przestrzeń lokalizacji, rozwijamy menu Nowy i wybieramy opcję Klucz.

  6. Edytor rejestru w Windows 10

  7. Nadajemy kluczowi nazwę System i naciskamy Enter.
  8. Automatycznie zostaniemy przeniesieni do kolejnej lokalizacji o nazwie System. Ponownie klikamy wolną przestrzeń prawym przyciskiem myszy, rozwijamy menu Nowe, ale tym razem wybieramy pozycję Wartość DWORD (32-bit).
  9. Nowej wartości nadajemy nazwę EnableMmx i zatwierdzamy klawiszem Enter.
  10. Utworzoną wartość DWORD klikamy dwukrotnie prawym przyciskiem myszy i upewniamy się, że jest ustawiona na 0 (zero). Jeżeli wartość będzie inna, zmieniamy ją na poprawną. Edycję kończymy klikając polecenie OK.

  Edytor wartości DWORD

  Po zakończeniu pracy należy ponownie uruchomić komputer. Po restarcie systemu funkcja łączenia telefonu z komputerem będzie nieaktywna. Jeżeli w przyszłości będziemy chcieli przywrócić jej działanie, wtedy wystarczy, że w tym samym miejscu usuniemy wartość EnableMmx.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Narzędzia administracyjne Windows 10