Windows coraz bezpieczniejszy, w przeciwieństwie do Linuksa oraz macOS

Windows coraz bezpieczniejszy, w przeciwieństwie do Linuksa oraz macOS

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
00:38
06.07.2017
2 komentarze
1799 wyświetleń

System operacyjny Windows nie od dziś jest najpopularniejszym spośród dostępnych na rynku. Wielka popularność ma w tym przypadku jedną wadę – to właśnie ona sprawiła, że większość złośliwego oprogramowania dedykowana jest właśnie rozwiązaniom Microsoftu. Swego czasu krążyły nawet mity, według których Linux był całkowicie odporny na infekcje, gdyż żaden cyberprzestępca po prostu nie zawracał sobie nim głowy. Wszystko wskazuje jednak na to, że obiegowa opinia niebawem się zmieni. Według raportu grupy AV-Test przyrost nowych zagrożeń w przypadku Windowsa nieznacznie spadł, zaś tych tworzonych z myślą o Linux i macOS drastycznie skoczył do góry.

Liczby które zostały w nim przedstawione mogą wstrząsnąć użytkownikami mniej popularnych systemów – w ciągu zeszłego roku zaobserwowano zwiększenie przyrostu nowych zagrożeń dedykowanych macOS o całe 370%. Niewiele lepiej sytuacja prezentuje się w przypadku Linuxa, mowa tu bowiem o trzykrotnie większym przyroście. Windows, którego dotyczyło w ubiegłym roku 77% wszystkich infekcji prezentuje się na tle konkurencji całkiem dobrze. W jego przypadku statystyka ta nie tylko nie wzrósła, lecz zmalała o 15%. Co ciekawe, według AV-Test ransomware stanowiło jedną z najmniejszych części nowopowstałych złośliwych programów.

Bezpieczeństwo to podstawa

Jak widać, specjaliści giganta z Redmond nie próżnują, stale pracując nad udoskonaleniem zabezpieczeń zawartych w jego najnowszym systemie. Nie bez powodu w materiałach promujących najnowszą odsłonę Windows często wspomina się o bezpieczeństwie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/linux-and-macos-malware-threats-tripled-in-2016-according-to-report?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+neowi

Polecamy również w kategorii Bezpieczeństwo

Komentarze

  • gosc 12:09 06.07.2017

    370%.. było 1 (Windows) a teraz są 4 (4x Windows) ..

  • PP 16:00 06.07.2017

    Jak się spojrzy to źródła, czyli raportu AV-Test to tak znaczący wzrost zagrożeń dla Linuxa podyktowany jest przede wszystkim przez Androida, który na Linuxie przecie stoi.

Skomentuj

Autor