Menu kategorii
 • Windows Media Player 12

  Windows Media Player 12

   Mateusz Miciński
  Mateusz Miciński
  00:00
  20.10.2009
  40429 wyświetleń

  Poznaj najnowszą wersję kombajnu multimedialnego Windows Media Player 12. Pewnie mało kto pamięta, jak wyglądał systemowy player w Windows 98 SE, a przecież było to nie tak niedawno - 11 lat temu. Od tego czasu odtwarzacz przeszedł wiele zmian, udoskonaleń, reorganizacji interfejsu, a także doczekał się zupełnie nowego sposobu korzystania z programu. Windows Media Player poza odtwarzaniem plików muzycznych (między innymi w formatach: WMA, MP3, MPEG, WAV, MIDI, CD-AUDIO, DVD-AUDIO), materiałów wideo (przede wszystkim WMV, AVI, DVD-VIDEO, CD-VIDEO, MPEG), WMP12 poradzi sobie z odtwarzaniem plików programu QuickTime (MOV), czy nawet RealMedia (RMVB). Do obsługi niektórych formatów wymagane są zewnętrzne kodery-dekodery, których odnalezienie nie stanowi problemu.

  Windows Media Player poza swoją podstawową funkcjonalnością, aby mógł być określany mianem kombajnu, musi poradzić sobie z zupełnie innymi multimediami. Za pomocą najnowszego odtwarzacza w jego oknie bez trudności możemy przeglądać zbiór zdjęć i grafik, słuchać audycji radiowych, telewizyjnych, korzystać z mediów udostępnianych przez Internet, strumieniować własne multimedia, czy nawet zgrywać muzykę z płyt (i odwrotnie), czy synchronizować listy odtwarzania z urządzeniami przenośnymi. Przyjrzyjmy się więc najciekawszym funkcjom nowego Windows Media Player 12!

  Windows Media Player 12

  Biblioteki i odtwarzanie

  W kwestii zarządzania multimediami nie zmieniło się dużo. Za pomocą listy ulokowanej w lewej części aplikacji możemy przełączać się pomiędzy typami multimediów (m.in. Muzyka, Wideo, Obrazy) oraz sposobem ich sortowania (np. Album, Wykonawca, Gatunek). Z poziomu wspomnianej listy mamy także dostęp do multimediów udostępnianych przez inne komputery, czy nagrań programów telewizyjnych.

  Środkowa część okna w wersji 12 zmieniła swoje zadanie. W jej miejscu wyświetlane są poszczególne pliki, które możemy odtworzyć, nagrać na płytę czy przenieść na urządzenie przenośne. W tym miejscu nie możemy już odtworzyć wizualizacji, bowiem tryb odtwarzania został przeniesiony do specjalnego - kompaktowego widoku (o nim za chwilę). Prawa część aplikacji także doczekała się odświeżenia. Jest to miejsce, w którym przygotowujemy listy odtwarzania, nagrywania i synchronizowania. Przełączając się pomiędzy zakładkami Odtwórz, Nagraj oraz Synchronizuj do dyspozycji otrzymujemy pustą listę, za pomocą której przygotowujemy multimedia do przeniesienia na inny nośnik. Warto podkreślić, że przygotowując listę multimediów, w szybki sposób możemy ją zapisać, edytować jej parametry czy wyczyścić jej zawartość. W poprzednich edycjach programu zadania te były nieco utrudnione, poprzez nieodpowiednie umieszczenie przycisków.

  Teraz odtwarzane i Biblioteka - to dwa oddzielone od siebie widoki w Windows Media Player 12. Widok kompaktowy (określany czasem mini), to zupełna nowość aplikacji, a warto nadmienić, że to właśnie użytkownicy raportowali o stworzenie takiego rozwiązania. Twórcy WMP12 rozgraniczyli dwa główne elementy programu: bibliotekę multimediów - za pomocą której możemy zarządzać zgromadzonymi utworami, nagrywać je na nośniki zewnętrzne czy zgrywać z płyt; kompaktowy widok odtwarzania - z maksymalnie ograniczoną liczbą funkcji, przycisków i pasków, tak aby użytkownik w szybki i intuicyjny sposób mógł wstrzymać odtwarzanie, przejść do innego utworu czy zmienić poziom głośności. To właśnie teraz w tym widoku znajdziemy wizualizacje. Pytanie - jak przełączać się pomiędzy opisanymi trybami? Microsoft w widoku biblioteki, w prawym dolnym rogu ekranu umieścił duży i wyraźny przycisk, pozwalający na szybkie przejście do teraz odtwarzanych. Powrót do biblioteki możliwy jest za pomocą podobnie wyglądającej ikony - ulokowanej w górnym prawym rogu.

  Windows Media Player 12

  Multimedia po strumieniu

  Zupełną nowością w Windows Media Player 12 jest obsługa strumieniowego przesyłania multimediów. Gdziekolwiek byś był, tam masz dostęp do własnej kolekcji muzyki czy filmów. Wystarczy dostęp do Internetu i programu Windows Media Player 12. Jak to działa? W widoku biblioteki, z poziomu menu Strumień mamy dostęp do funkcji udostępniania multimediów i sterowania odtwarzaczem z poziomu innego komputera. Domyślnie, konfigurując ustawienia Grupy domowej (także jest to nowość w Windows 7), z poziomu odtwarzacza będziemy mieć dostęp do wszystkich multimediów znajdujących się na komputerach w obrębie domu. Oczywiście wszystkie PC-ety muszą być włączone i podłączone do sieci lokalnej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posłuchać ulubionych utworów będąc w pracy czy poza domem. Pozostawiając włączony komputera w domu, możemy zalogować się do udostępnianych multimediów (za pomocą identyfikatora Windows Live ID) i wybrać pliki, które chcemy odtworzyć. Brzmi banalnie, ale tak jest też w praktyce. Wystarczy bowiem w odtwarzaczu rozwinąć menu Strumień, a następnie Zezwalaj na dostęp przez Internet do domowych multimediów. W nowym oknie klikamy Połącz identyfikator online, podajemy swój logi i hasło usługi Windows Live i na koniec ponownie wybierając z menu Strumień pierwszą pozycję, a następnie w nowym oknie Zezwól na dostęp przez Internet do domowych multimediów. Teraz na innym komputerze, w Windows Media Player 12 podajemy swój identyfikator Windows Live ID i po chwili możemy korzystać z własnej kolekcji multimediów.

  Windows Media Player 12

  Dolby Digital i nie tylko

  Windows Media Player 12 doczekał się wielu innych nowości. Przede wszystkim trzeba w tym miejscu wyróżnić integrację obsługi playera z interfejsem Windows 7. Z poziomu paska zadań możemy wstrzymać odtwarzanie, zmienić utwór i podejrzeć zawartość okna WMP12, natomiast menu dostępne pod prawym klawiszem myszki, wykorzystuje Jump Listę, z poziomu której będziemy mieć dostęp do ostatnio odtwarzanych plików, wyszukiwanych w bibliotece, czy nawet funkcji pozwalających sterować playerem. Do nowości, trzeba także zaliczyć: panel ulepszeń Dolby Digital, w którym możemy wybrać profil odtwarzanych dźwięków w systemie kina domowego, zwiększoną liczbę kompatybilnych urządzeń, z którymi możemy synchronizować multimedia, dodanie natywnej obsługi plików MOV (wymaga doinstalowania jedynie kodera-dekodera), poprawienie filtrowania plików, tym samym odtwarzacz nie wyświetla w bibliotece nieobsługiwanych formatów, i usprawnienie działania całego playera, dzięki czemu nie musimy sięgać po alternatywne odtwarzacze. Na koniec, boli jednak brak obsługi napisów do filmów w formacie między innymi TXT. A szkoda.

  Windows Media Player 12


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Podstawowe informacje o Windows 7