Windows 7 otrzymał UEFI Secure Boot w ostatni dzień wsparcia

Windows 7 otrzymał UEFI Secure Boot w ostatni dzień wsparcia

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
11:00
10.01.2023
4364 wyświetlenia

Wsparcie dla Windows 7 w formie Extended Security Updates (ESU) oraz dla Windows 8.1 kończy się dzisiaj. W ten znaczący dzień Microsoft najwyraźniej włączył dla Siódemki UEFI Secure Boot, mechanizm wprowadzony wcześniej w Windows 8. W rzeczywistości zmianę zainicjowała wrześniowa aktualizacja Patch Tuesday, choć oficjalny changelog w ogóle o niej nie wspomniał.

Secure Boot zasadniczo upewnia się, że urządzenie uruchamia się jedynie z oprogramowaniem podpisanym przez producenta lub OEM. To dość dziwaczne, że mechanizm wprowadzany jest do Windows 7 dopiero po tylu latach, choć z drugiej strony przy wygaszaniu wsparcia Microsoft niejednokrotnie dorzucał do swoich produktów tego typu bonusy. Secure Boot można włączyć np. w maszynie wirtualnej VMware.

UEFI Secure Boot Windows 7

Implementacja nie jest jednak doskonała. Wielu użytkowników, którzy próbowali włączyć UEFI i Secure Boot, utknęło na logo startowym Windows, ponieważ sterowniki ekranu VGA.sys i VGApnp.sys nie zostały zaktualizowane. Oznacza to, że systemy UEFI Class 3, które nie obsługują Compatibility Support Module (CSM) ani trybu Legacy, będą wymagały obejścia UefiSeven dla wyświetlania.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to interesujący dodatek, ale i tak znacznie lepszym i bezpieczniejszym wyjściem będzie aktualizacja do Windows 11 lub Windows 10. Dziś wieczorem zobaczymy jeszcze, co przyniesie ostatni Patch Tuesday dla Windows 7 i Windows 8.1.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-bizarrely-adds-half-baked-uefi-secure-boot-to-windows-7-right-before-killing-it/

Polecamy również w kategorii Windows 7