Menu kategorii
 • Windows 11 zainstalowany na Intel Pentium 4

  Windows 11 zainstalowany na Intel Pentium 4

   Łukasz Klimkiewicz
  Łukasz Klimkiewicz
  15:57
  20.10.2021
  2035 wyświetleń

  Zabezpieczenia poziomu sprzętowego i procesory stosunkowo nowych generacji to podstawowe wymagania Windows 11. Od czasu pojawienia się pierwszych informacji o nowym systemie i otwarciu testów w programie Windows Insider nie milkły dyskusje, w których pytano dlaczego Jedenastki nie będzie można zainstalować na komputerach, które świetnie radziły sobie z Windows 10. Przynajmniej w legalny sposób.

  Nie ma teraz sensu dotykać tych powodów, bo istotna jest ciekawostka, że narzędzie PC Health Check dopuszcza instalację Windows 11 na 15 letnim procesorze Intel Pentium 4 661. Dopuszcza, ale częściowo, bo jednostka nie posiada modułu TPM 2.0 i usługi Secure Boot, co widać na poniższym zrzucie ekranu.

  Odpowiedź na pytanie dlaczego 15 letni procesor jest kompatybilny z Windows 11 jest prosta. Microsoft nie dodał rodziny procesorów Intel Pentium 4 do bazy danych wykluczonych jednostek. Użytkownicy, którzy zainstalowali Windows 11 na tej jednostce musieli jeszcze obejść brak modułu TMP 2.0 i Secure Boot, ale po poprawnej instalacji otrzymali jeszcze aktualizacje.

  To zwyczajny błąd, który przy najbliższej aktualizacji narzędzia PC Health Check zostanie wyeliminowany. Ta sytuacja oznacza również, że PC Health Check nie ogranicza się jedynie do konkretnej bazy danych, ale sprawdza cały komputer pod kątem kompatybilności z Windows 11.

  Przypomnijmy jeszcze, że według oficjalnej specyfikacji Windows 11 jest kompatybilny z procesorami Intel Core od 8. generacji i AMD Ryzen od 2. generacji (Zen+). Microsoft zrobił wyjątek jedynie dla konkretnych modeli 7. generacji Intel Core, które były montowane m.in. w Surface Studio.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://www.windowslatest.com/2021/10/19/windows-11-shows-intels-decade-old-pentium-4-cpu-as-supported/

  Polecamy również w kategorii Windows 11