Menu kategorii
 • Windows 11 zaczął wymagać TPM 2.0 na maszynach wirtualnych

  Windows 11 zaczął wymagać TPM 2.0 na maszynach wirtualnych

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  14:40
  16.09.2021
  4706 wyświetleń

  Microsoft oczywiście chciałby, żeby Windows 11 przejął użytkowników Windows 10 możliwie jak najszybciej, ale z drugiej strony robi wszystko, by nigdy to nie zostało osiągnięte. Minimalne wymagania sprzętowe Jedenastki odrzucają dużą część istniejących konfiguracji PC, a ostatnio również... maszyn wirtualnych. Tym razem chodzi o moduł TPM 2.0.

  Jak wiadomo, na liście wymagań Windows 11 znajduje się moduł TPM 2.0, który zwyczajnie nie występuje w wielu starszych konfiguracjach PC, a tym bardziej w maszynach wirtualnych. Dziś to w dużej części one odpowiadają za hostowanie kompilacji Windows 11 Insider Preview. Pozwala to bezpiecznie zapoznać się z nowym systemem przed premierą, np. w Hyper-V albo VMware Player. Niestety, także tu Windows 11 zaczął wybrzydzać.

  Wbrew oczekiwaniom Microsoft zaczął wymuszać wymaganie TPM 2.0 na maszynach wirtualnych. Windows Insiderzy, którzy chcieli pobrać aktualizację do ostatniego builda 22458, natrafili na blokadę. Windows Update komunikuje, że komputer nie spełnia wymagań minimalnych, wliczając w to obsługę TPM 2.0. Rzecz w tym, że członkowie programu Insider mieli być traktowani z większą wyrozumiałością, a przynajmniej do premiery Jedenastki.

  Windows 11 Insider Preview

  Na początku tego miesiąca Brandon LeBlanc z Windows Insider Program wyjaśnił, że PC niespełniające wymagań nie będą otrzymywać przyszłych buildów z Dev Channel, a zamiast tego będą otrzymywać aktualizacje zbiorcze Windows 11 prowadzące do jego ogólnej dostępności. W tym samym czasie pojawiło się też inne stwierdzenie: że Insiderzy niespełniający wymagań będą musieli wrócić do Windows 10 Insider Preview.

  A wracając do kwestii TPM — oczywiście wymaganie jego obecności w maszynie wirtualnej jest absurdem. Daje już jednak przedsmak tego, jak będą traktowani użytkownicy Windows 11 po jego premierze. O ile nic się nie zmieni, to Jedenastka jest na najlepszej drodze, by stać się tym "co drugim Windowsem", gdzie Windows 10 uchodzi za "ten lepszy".

  Aktualizacja: Niestety, żądanie modułu TPM od maszyny wirtualnej nie jest przypadkowe. Microsoft potwierdził dziś wyraźnie, że ujednolica wymagania minimalne Windows 11 dla VM i PC.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://mspoweruser.com/the-latest-windows-11-insider-build-22458-is-enforcing-tpm-requirement-for-virtual-machines/

  Polecamy również w kategorii Windows 11