Windows 11 w nowej edycji SE. O co tu chodzi? To był tydzień z Microsoft 194

Windows 11 w nowej edycji SE. O co tu chodzi? To był tydzień z Microsoft 194

 CentrumXP
CentrumXP
08:00
13.11.2021
2433 wyświetlenia

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W tym odcinku To był tydzień z Microsoft zajmiemy się zapowiedziami ze świata Windows 11 i Surface. W ostatnich dniach Microsoft zaprezentował nową edycję Windows 11 SE i urządzenie Surface Laptop SE dla edukacji. Gigant wraz z Metą (czyli dawniej Facebookiem) poinformował też o integracji Teams z Workplace. Będzie też parę słów o przydatnej nowości dla korzystających z Teams na Windows 11, nowym Microsoft Store dla Windows 10, ciemnym motywie, Visual Studio 2022 i wyjątkowej premierze Forza Horizon 5. Zapraszamy do lektury!

Windows 11 SE oficjalnie zapowiedziany

Microsoft oficjalnie zapowiedział Windows 11 SE, nowy system operacyjny oparty na chmurze i dedykowany użytkownikom edukacyjnym. Ma to być przystępny cenowo i prosty sposób na naukę dla każdego ucznia. Windows 11 SE został zbudowany dla nauczycieli, którzy potrzebują prostego, pozbawionego rozproszeń środowiska dla swoich uczniów, oraz dla szkolnych administratorów IT, którzy potrzebują urządzeń, które są bezpieczne, łatwe we wdrażaniu i zarządzaniu, a także działające bez zarzutu przez cały dzień przy zmieniających się warunkach roku szkolnego.

Surface Laptop SE

Niektóre z najważniejszych cech tej edycji to kontrolowane instalowanie aplikacji, możliwość otwierania aplikacji na pełnym ekranie, zorientowanie na magazyn w chmurze + 1 TB oraz lepsze wykorzystanie baterii, co podnosi jej żywotność. W ramach licencji Microsoft 365 na urządzeniach z Windows 11 SE użytkownicy mogą korzystać w trybie offline z aplikacji Microsoft Office, wliczając w to Word, PowerPoint, Excel, OneNote i OneDrive. Ten ostatni przechowuje pliki lokalnie na urządzeniu, by uczniowie mieli do nich stały dostęp. A gdy będą z powrotem w szkole z dostępem do Internetu, Windows 11 SE automatycznie zsynchronizuje zmiany. Nowy system wspiera również zewnętrzne aplikacje, w tym Zoom i Chrome. Microsoft zapowiedział też kilka nowych urządzeń z Windows 11 SE, wliczając w to Surface Laptop SE, o którym więcej poniżej.

Surface Laptop SE - niedrogi laptop dla edukacji

Surface Laptop SE to najbardziej przystępny cenowo komputer marki Surface, którego cenę ustalono na 249,99 USD (ok. 990 zł). Należy on do pierwszej generacji urządzeń z preinstalowanym Windows 11 SE na pokładzie. Laptopa wyposażono w 11,6-calowy ekran, przednią kamerę 720p HD, procesor Intel Celeron, głośniki stereo i baterię zapewniającą do 16 godzin pracy urządzenia. Cechuje go też wyższa naprawialność w porównaniu do innych modeli, co ma duże znaczenie dla szkolnych serwisantów i administratorów. Komponenty, takie jak ekran, bateria, klawiatura i płyta główna, mogą być spokojnie reperowane na miejscu przy użyciu powszechnie dostępnych narzędzi.

Podobnie jak Windows 11 SE, tak nowy wariant Laptopa pozwala zredukować stopień skomplikowania IT i daje się wdrażać zgodnie z podejściem zero-touch poprzez narzędzie Windows Autopilot, a także zapewnia kontrolę aż do poziomu firmware'u za jednym kliknięciem. Praktycznie każda warstwa jest chroniona i utrzymywana przez Microsoft, począwszy od UEFI (udostępnianego w Open Source), poprzez OS, kończąc na chmurze. Urządzenie było projektowane z myślą o nauce hybrydowej oraz pracy zarówno online, jak i offline.

Microsoft Teams integruje się z Workplace from Meta

Microsoft i Meta (dawniej Facebook) ogłosili integrację Workplace z Microsoft Teams. Jej celem jest ułatwienie docierania do pracowników i wzrost ich zaangażowania. Dzięki tej integracji można już udostępniać ważne informacje z Workplace w Teams, a od przyszłego roku możliwy też będzie streaming spotkań Teams do Workplace. Integracja obu platform ma pomóc firmom, które używają zarówno Workplace, jak i Teams, w łatwiejszej komunikacji z pracownikami. Z kolei pracownikom pozwoli uzyskiwać dostęp do zawartości Workplace wewnątrz Teams — bez potrzeby przełączania się między aplikacjami.

Microsoft Teams i Workplace from Meta

W 2022 roku ma też zostać dodana możliwość strumieniowania spotkań Microsoft Teams do grup Workplace. Pozwoli to pracownikom oglądać spotkania na żywo niezależnie od aplikacji, której używają, a także nadrabiać zaległości poprzez oglądanie nagrań spotkań Teams w Workplace.

Szybkie udostępnianie okna w Teams i nowy obraz Windows 11

Windows 11 w kompilacji 22499 umożliwia teraz szybkie udostępnianie otwartych okien aplikacji w połączeniu Teams — bezpośrednio z paska zadań. Doświadczenie to eliminuje konieczność przełączania się między aplikacjami tylko po to, aby udostępnić okno. Poza tym nie zakłóca to obrazu, który widzą uczestnicy spotkania, w którego trakcie udostępniamy dowolne okno.

Windows 11 - udostępnianie okna w Microsoft Teams

Dzięki nowej opcji na pasku zadań można jednym kliknięciem udostępnić dowolne otwarte okno aplikacji i również jednym kliknięciem zakończyć udostępnianie. Funkcja zaczęła być udostępniana części Insiderów korzystających z Teams na licencji szkolnej lub służbowej. Dostępność będzie z czasem rozszerzana. W planach jest też integracja z wersją Teams dla użytkowników domowych. Funkcjonalność ta jest dostępna dla deweloperów do użycia w ich aplikacjach.

Windows 11 Insider Preview w tej kompilacji jest też dostępny do pobrania w formie obrazu ISO.

Nowy Microsoft Store zaczął być udostępniany na Windows 10

Zgodnie z zapowiedzią nowy Microsoft Store trafił także do Dziesiątki. Pod koniec października jako pierwsi mogli go testować Insiderzy w kanałach Beta i Release Preview, a od wczoraj zaczął być udostępniany w formie aktualizacji wszystkim w Public Release.

Windows 10 - aplikacja Microsoft Store

W nowym Sklepie czeka na nas grafika w stylu Fluent Design, odświeżony układ, wsparcie dla klasycznych aplikacji Win32, ulepszone wyszukiwanie i eksplorowanie zasobów, a na deweloperów — także możliwości włączania własnych systemów płatności i publikowania większej ilości rodzajów aplikacji. Niestety, na Dziesiątce nie są póki co wspierane aplikacje Androida.

Ciemny motyw nareszcie objął wyszukiwarkę w Windows 10

Kiedy cała reszta interfejsu Dziesiątki przełączała się na tryb ciemny, wliczając w to Ustawienia i menu Start, to wyszukiwarka pozostawała z rażącym, białym tłem, co dawało bardzo niespójny wizualny efekt. Aktualizacja z rozwiązaniem jednak nadeszła. Teraz, podczas przełączania między jasnym i ciemnym motywem, wyszukiwarka będzie się do niego dostosowywać.

Wyszukiwarka Windows 10

Wyniki wyszukiwania pojawiają się na ciemnym (czarnym i ciemnoszarym) tle w Windows 10 2004, 20H2, 21H1 i nowszych. Ciemne jest całe wysuwane menu, włącznie z menu kontekstowym. Co więcej, nawet zintegrowane wyszukiwanie w internecie obsługiwane przez Bing może wykorzystać ciemny motyw.

Visual Studio 2022 oficjalnie wydane

Visual Studio 2022 to pierwsza wersja 64-bitowa w historii programu (devenv.exe jest teraz jedynie 64-bitowy). Dzięki przejściu na 64 bity środowisko będzie lepiej wykorzystywać zasoby systemowe, zwłaszcza podczas pracy z bardziej złożonymi rozwiązaniami. Jak podał Microsoft, podczas wczesnych testów wersji Preview klienci byli w stanie uruchamiać VS 2022 przez wiele dni, nawet z rozwiązaniami zawierającymi 700 lub więcej projektów.

W tym tygodniu swoją premierę miał także .NET 6, który jest już dostępny dla systemów Windows, Linux i macOS. Nowa wersja zapewnia ujednoliconą platformę dla aplikacji chmurowych, stacjonarnych, IoT i mobilnych, wykorzystując te same biblioteki .NET i możliwość łatwego udostępniania kodu na różnych platformach. Wersja zawiera też ulepszenia wydajności, zwłaszcza w zakresie operacji I/O plików.

Forza Horizon 5 zaliczyła rekordową premierę

Forza Horizon 5 została wydana przedwczoraj i już pierwszego dnia zdążyła pobić rekord. Wyścigi z otwartym światem przyciągnęły ponad 4,5 miliona graczy na konsolach, pecetach i w chmurze, co czyni z niej największą premierę w historii Xbox Game Studios.

Bez wątpienia w uzyskaniu takiej liczby graczy pomogło wydanie nowej Forzy w Xbox Game Pass — zgodnie z obietnicą udostępniania w nim wszystkich własnych gier Microsoftu w dniu premiery. W programie przed trzema laty znalazła się również Forza Horizon 4, ale tym razem szczytowa liczba jednoczesnych graczy w jest obecnie 3 razy wyższa.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia, zapowiedzi i premiery z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też śmieszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP