Menu kategorii
 • Windows 11 Home będzie wymagał konta Microsoft. Koniec z lokalnym kontem użytkownika?

  Windows 11 Home będzie wymagał konta Microsoft. Koniec z lokalnym kontem użytkownika?

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  21:48
  07.07.2021
  8095 wyświetleń

  W ciągu ostatnich lat Microsoft coraz mocniej naciskał na logowanie się na koncie Microsoft zamiast tworzenia lokalnego konta użytkownika. Do apogeum doszło w Windows 11 Home, który praktycznie uniemożliwia wybór konta offline podczas instalacji systemu. Opcji tej brakuje podczas pierwszej konfiguracji, a zamiast tego użytkownicy są zobowiązani do zalogowania się na koncie MSA (jeśli go nie mają, muszą je utworzyć). Czy to sytuacja bez wyjścia? Otóż niekoniecznie.

  Zmiana weszła w życie już w pierwszej kompilacji Windows 11 Preview, dostępnej dla Insiderów w Dev Channel. Podczas pierwszej konfiguracji systemu nie sposób już pominąć logowania na konto Microsoft. Innymi słowy, jeżeli nie mamy aktywnego połączenia z Internetem ani nie uwierzytelnimy się na koncie, to nie przejdziemy pomyślnie przez proces instalacji! Są jednak pewne wyjątki. Nowe wymaganie nie dotyczy istniejących użytkowników, a obowiązuje jedynie podczas konfiguracji nowego urządzenia po raz pierwszy.

  O ile w Windows 10 można było ten krok zwyczajnie pominąć, odłączając komputer od Internetu albo wybierając konto lokalne, o tyle w Windows 11 to niemożliwe. Warto podkreślić, że chodzi wyłącznie o proces pierwszej konfiguracji Jedenastki. Po zainstalowaniu możemy już przejść do Ustawień, usunąć konto MSA i wybrać konto offline. Skoro dalej można już kontynuować bez konta Microsoft, to po co właściwie jest to wymuszane w trakcie OOBE?

  Windows 11 - WITAJ

  Microsoft oczywiście wymienia korzyści płynące z połączenia z kontem Microsoft, takie jak integracja z Office w menu Start, synchronizacja danych między urządzeniami, łatwy dostęp do plików OneDrive i nie tylko. Są to fajne benefity, ale to nadal nie powód, by wymuszać jednorazowe logowanie online, zwłaszcza że wielu użytkowników od razu wyłącza wszystkie te dodatkowe funkcje.

  Jeśli naprawdę zależy Wam, by nie musieć logować się na koncie Microsoft nawet ten jeden raz, to możecie skorzystać z Windows 11 Pro lub Enterprise, gdzie opcja konta offline jest wciąż oferowana i można ją wybrać już w trakcie doświadczenia pierwszej konfiguracji (OOBE). Połączenie z Internetem będzie niezbędne jedynie do przeprowadzania aktualizacji, pobierania wybranych składników, a także pierwszej konfiguracji Windows 11 w trybie S.

  Co ciekawe, brak połączenia z Microsoft Account nie wpływa negatywnie na dostępność większości funkcji Windows 11. Lokalne konta ciągle działają normalnie, wliczając w to dostarczanie aktualności w panelu widżetów. Z drugiej strony bardziej zaawansowane ustawienia, jak również synchronizacja zawartości czy sekcja "Proponowane" w menu Start, będą działać już tylko po zalogowaniu online.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://sklep.centrumxp.pl/oprogramowanie/windows-11/windows-11-home/

  Polecamy również w kategorii Windows 11