Windows 11 22H2 i zmiany w programie Insider. To był tydzień z Microsoft 219

Windows 11 22H2 i zmiany w programie Insider. To był tydzień z Microsoft 219

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/13/2022, 7:18 PM

Liczba odsłon: 2316

Witajcie w kolejnym odcinku To był tydzień z Microsoft! Dzisiaj zajmiemy się zmianami w kanałach programu Windows Insider, zbliżającym się wydaniem RTM wersji Windows 11 22H2, nowym Rejestratorem dźwięku, końcem wsparcia Windows 10 20H2 i 1909, optymalizacjami wydajności w Excelu, ostrzeżeniem związanym z nowym Outlookiem i tematyką sesji na konferencji Build 2022. Zapraszamy do lektury!

Windows 11 22H2 — mamy już kompilację RTM?

Wraz z wydaną w tym tygodniu kompilacją 25115 w Dev Channel zamyka się okienko, które umożliwiało zmianę kanału Windows Insider bez potrzeby wykonywania czystej instalacji Jedenastki. Po jej zainstalowaniu mamy jednak 10 dni na jej wycofanie i przełączenie się na kanał wersji Beta. Jeśli nie zrobimy tego w ciągu 10 dni, jedyną opcją przejścia do Bety będzie czysta instalacja Jedenastki.

Windows 11 22H2

Kompilacja 22621 jest pierwszą od prawie 2 miesięcy, która ukazała się w Beta Channel w oderwaniu od Dev Channel. Jak już wiemy, kompilacje w kanale deweloperów przeszły na wyższą numerację wersji, co najpewniej oznacza, że Beta jest już związana z wersją 22H2. Potwierdza to również Zac Bowden z Windows Central (znany z podawania wielu sprawdzonych przecieków w przeszłości). Twierdzi też, że kompilacja w Beta Channel z tego tygodnia (build 22621 w Beta Channel) jest finalną/bazową kompilacją RTM dla 22H2. Wersja ta została też udostępniona jako obraz ISO.

Według kilku raportów wersja 22H2 osiągnie status RTM w maju lub w czerwcu. Bowden uważa, że zatwierdzenie nastąpi 20 maja i w oparciu o bazowy build 22621 przez kolejne miesiące Microsoft będzie wypuszczał poprawki w formie aktualizacji zbiorczych. Publiczne wydanie 22H2 nastąpić ma w drugiej połowie roku, najprawdopodobniej jesienią.

Rejestrator dźwięku w nowej wersji na Windows 11

Rejestrator dźwięku jako preinstalowana aplikacja sięga czasów Windows 3.0. Ten prosty programik służący do nagrywania dźwięku z mikrofonu lub systemu i jego edycji był utrzymywany przez lata, choć prawdziwy rozwój — już pod nazwą Rejestrator głosu — nastąpił dopiero w Windows 10. Wygląda na to, że aplikacja wraca do starej nazwy w Windows 11, ale za to zyskuje nowoczesne oblicze.

Microsoft poinformował, że Insiderzy w Dev Channel mogą już testować nową odsłonę Rejestratora dźwięku w wersji zapoznawczej. Aplikacja zyskała nową, o wiele ładniejszą wizualizację sygnału audio podczas nagrywania i odtwarzania, a także zmiany kosmetyczne modernizujące interfejs. Dodano też możliwość zmiany urządzenia nagrywania i formatu pliku wewnątrz aplikacji — były to jedne z najbardziej wyczekiwanych funkcji w Centrum opinii. Aktualizacja do nowego Rejestratora dźwięku zastąpi dotychczasową aplikację Rejestrator głosu.

Koniec wsparcia dla Windows 10 w wersjach 20H2 i 1909

10 maja w fazę EoS (End of Support) przeszły wersje Windows 10 November 2019 Update (19H2 | 1909) i October 2020 Update (20H2), wydane odpowiednio w listopadzie 2019 i w październiku 2020 roku. Oznacza to w gruncie rzeczy koniec dalszych aktualizacji zabezpieczeń, poprawek i wsparcia technicznego. Obie te wersje dostaną dziś ostatnie aktualizacje.

Windows 10 w wersjach 20H2 i 1909

Tego samego dnia obie te wersje otrzymały ostatnie aktualizacje zabezpieczeń w ramach Patch Tuesday. Po tej dacie urządzenia z tymi edycjami nie będą otrzymywać miesięcznych aktualizacji zabezpieczeń ani jakościowych, zawierających zabezpieczenia przed najnowszymi zagrożeniami — wyjaśnił Microsoft.

Excel lepiej zoptymalizowany dla słabszych komputerów

W ostatniej aktualizacji Office Insider w Windows Beta Channel pojawiło się kilka optymalizacji programu Excel, które wpływają na szybkość i wydajność, w tym:

  • Optymalizacja przeliczania na urządzeniach z ograniczonymi zasobami: Na urządzeniach z ograniczonymi zasobami (dwa rdzenie lub mniej i 8 GB RAM lub mniej) program Excel domyślnie dokonuje teraz obliczeń w bardziej optymalny sposób, przetwarzając je w pojedynczym wątku procesora. W większości przypadków użytkownicy tych urządzeń zauważą szybsze obliczenia. Opcjonalnie można w ustawieniach zwiększyć liczbę wątków obliczeń.
  • Przyspieszenie wprowadzania formuł: Czas potrzebny na wprowadzenie formuły w komórce uległ przyspieszeniu dzięki zmniejszeniu użycia pamięci. Optymalizacje te są bardziej zauważalne na słabszych urządzeniach z wolniejszą pamięcią lub wolniejszą przepustowością pamięci procesora.
  • Szybszy i bardziej wydajny Autofiltr: Funkcja AutoFilter jest teraz zauważalnie szybsza. Ulepszenia te osiągnięto poprzez zmniejszenie zużycia pamięci i optymalizację połączeń wykonywanych przez algorytm porównywania filtra. Optymalizacje są szczególnie zauważalne na urządzeniach z niższej półki, które mają mniej pamięci lub wolniejszą przepustowość pamięci procesora.

Excel - obliczenia na słabym komputerze

Microsoft odradza jeszcze korzystania z One Outlook

Od niedawna aplikacja One Outlook stała się dostępna dla zalogowanych na konta służbowe i szkolne. Następca aplikacji Poczta i Kalendarz w Windows 10 i 11 wciąż jednak pozostaje oficjalnie niewspierany, dlatego Microsoft odradza korzystania z niego przynajmniej do czasu wydania wersji Beta. Administratorzy mogą też zablokować do niego dostęp.

One Outlook

Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do niewspieranej, wczesnej wersji testowej nowego Outlooka dla Windows. Wersji tej brakuje niektórych funkcji i ulepszeń, które będą dostępne później dla naszych klientów w Beta Channel. Zachęcamy naszych klientów, by poczekali na wydanie wersji beta — wyjaśnił Microsoft.

Rozpiska sesji na Microsoft Build 2022

Już za niecałe 2 tygodnie startuje doroczna konferencja deweloperska Microsoft Build 2022. Przez 3 dni (24-26 maja) uczestnicy będą mogli wziąć udział w sumie w 524 różnych sesjach. Tym razem mocny akcent pada na Windows (aż 51 związanych z nim sesji). Jedną z nich, zatytułowaną "Create next-gen experiences at scale with Windows", poprowadzi nawet sam Panos Panay. Główna tematyka obejmuje:

  • Cloud-native i modernizacja aplikacji - 100 sesji
  • Innowacje z aplikacjami do współpracy i low code - 91 sesji
  • Środowiska deweloperskie DevSecOps i w chmurze - 61 sesji
  • Zyskaj elastyczność dzięki zintegrowanej platformie danych - 58 sesji
  • Twórz next-genowe doświadczenia na większą skalę z Windows - 57 sesji

Główny keynote ("Microsoft Build Opening") z Satyą Nadellą odbędzie się pierwszego dnia, we wtorek 24 maja, w godzinach 17:30 - 18:10 czasu środkowoeuropejskiego letniego (czyli również polskiego).

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze rzeczy, które wydarzyły się w ciągu ostatnich 7 dni. Dzięki, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie, a także na naszym blogu, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, porady i ciekawostki. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia