Menu kategorii
 • Windows 10 IoT Core Services w fazie public preview. Znamy już cennik

  Windows 10 IoT Core Services w fazie public preview. Znamy już cennik

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  20:18
  18.07.2018
  1740 wyświetleń

  Windows 10 IoT Core jest darmową edycją Windows 10 wydaną w 2015 roku. Na jej podstawie stworzono nową, płatną ofertę Windows 10 IoT Core Services, którą Microsoft przedstawił na targach Computex 2018. Dziś debiutuje ona w wersji public preview (publicznej wersji zapoznawczej), a Microsoft objaśnia kolejne szczegóły. Podany został również cennik, który przytoczymy poniżej.

  Windows 10 IoT Core Services

  Kilka tygodni temu Microsoft przedstawił Windows 10 IoT Core Services, które pomogą partnerom IoT skomercjalizować ich rozwiązania oparte na podstawowym Windows 10 IoT Core. Należy przypomnieć, że płatną wersję od tej podstawowej wyróżniają trzy główne cechy:

  • 10 lat wsparcia systemu Windows poprzez Windows Long-Term Servicing Channel (LTSC).
  • Kontrola aktualizacji poprzez nowo zapowiedziane Device Update Center (DUC).
  • Device Health Attestation (DHA) - atestacja zapewniająca bezpieczeństwo sprzętowe.

  Microsoft wyjaśnia ponadto, że IoT Core Services pomagają w utworzeniu modelu biznesowego, który zapewnia długotrwałą wartość. Jako że urządzenia IoT pracują zwykle przez wiele lat, koszty wsparcia są ważnym czynnikiem, branym pod uwagę jeszcze przed budową rozwiązania. Koszty te mogą być zawarte w cenie podstawowego zakupu bądź rozłożone w czasie trwania kontraktu. W przypadku IoT Core Services możliwe jest ich rozłożenie na cały cykl życia urządzenia. Usługa może być zakupiona od razu lub spłacana w ramach odnawiającej się subskrypcji z 10-letnim wsparciem dla systemu operacyjnego, zawierającym aktualizacje zabezpieczeń i niezawodności. Aktualizacje odbywają się za pośrednictwem Device Update Center, które jest częścią Windows Hardware Device Center.

  Jeśli chodzi o cennik, to Microsoft przypomina, że system operacyjny Windows 10 IoT Core dalej działa na zasadzie royalty-free. Płatną ofertą jest z kolei Windows 10 IoT Core Services, którą można użyć w zróżnicowanych scenariuszach:

  • Przedsiębiorstwa i integratorzy rozwiązań mogą zakupić IoT Core Services poprzez subskrypcję Azure. Cena tej subskrypcji wynosi 0,30 USD na urządzenie miesięcznie, jeżeli produkt zostanie wydany tej jesieni. Podczas trwania fazy zapoznawczej cena ta będzie wynosić 0,15 USD.
  • Partnerzy z programu Cloud Solution Provider (CSP) będą mogli odsprzedawać usługę i ustanawiać trwające związki ze swoimi partnerami. Opcja będzie dostępna później w tym roku.
  • Producenci OEM mogą licencjonować usługę z urządzeniem, płacąc za nią z góry. Opcja również będzie dostępna później w tym roku.

  Teraz już wyraźniej widzimy różnice między podstawową i płatną wersją Windows 10 IoT Core. Więcej na temat tej drugiej przeczytać możecie tutaj.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2018/07/18/microsoft-announces-the-public-preview-of-windows-iot-core-services-today/

  Polecamy również w kategorii Internet Rzeczy