Menu kategorii
 • Windows 10 21H2 oficjalnie zapowiedziany. Jest już pierwsza kompilacja dla Insiderów

  Windows 10 21H2 oficjalnie zapowiedziany. Jest już pierwsza kompilacja dla Insiderów

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  19:11
  16.07.2021
  4945 wyświetleń

  Choć o nadejściu tej wersji wiadomo było od dawna, to dopiero dziś nastąpiło oficjalne potwierdzenie. Czy Windows 10 21H1 okaże się prawdziwą petardą, którą spodziewano się zobaczyć w drugiej połowie tego roku, czy może raczej cała ta moc przeszła na Windows 11, który również będzie miał premierę jesienią? Póki co nie wiemy do końca, jak będzie wyglądać jesienna aktualizacja Dziesiątki w tym roku, niemniej jednak Microsoft zarysował nieco swoje plany i podał kilka obszarów, w których mają pojawić się ulepszenia. W tym artykule przytaczamy zarówno to, co wydawca ma do przekazania, jak również informujemy o pierwszej kompilacji 21H1 dostępnej dla Insiderów.

  Podczas gdy jesteśmy podekscytowani następną generacją Windows w postaci Windows 11, jesteśmy również skupieni na wspieraniu ponad 1,3 miliarda aktywnych urządzeń z Windows 10 miesięcznie. Dziś prezentujemy następną aktualizację funkcji Windows 10: Windows 10, version 21H2. Windows nadal odgrywa ważną rolę w życiu ludzi, którzy wciąż pracują, uczą się i bawią w środowiskach hybrydowym i zdalnym. Naszym celem jest dostarczenie nowych składników i funkcjonalności poprzez szybkie i niezawodne doświadczenie aktualizacji, aby utrzymać ludzi i organizacje chronionymi i produktywnymi. Wersja 21H2 będzie kontynuować ostatni trend aktualizacji dostarczanych w zoptymalizowany sposób z użyciem technologii serwisowania.
  — John Cable, Vice President, Program Management, Windows Servicing and Delivery, Microsoft

  Microsoft zapowiada, że aktualizacja 21H2 będzie wyposażona w funkcjonalności zorientowane na produktywność, zarządzanie i bezpieczeństwo, a także po raz kolejny priorytetem będą zmiany będące odpowiedzią na potrzeby klientów przekazane w feedbacku. W skład tych funkcjonalności wejdą:

  • Dodanie wsparcia dla standardów WPA3 H2E dla rozszerzonej ochrony Wi-Fi.
  • Wsparcie dla Windows Hello for Business upraszczające wdrażanie modeli bezhasłowych (passwordless) w celu osiągnięcia stanu deploy-to-run w ciągu paru minut.
  • Wsparcie dla mocy obliczeniowej GPU we wdrożeniach Windows Subsystem for Linux (WSL) oraz Azure IoT Edge for Linux on Windows (EFLOW) dla machine learningu i innych zasobożernych obciążeń.

  Jeśli chodzi o sposób dostarczenia aktualizacji, to tak samo jak w przypadku 21H1 i aktualizacji miesięcznych zostanie użyta technologia serwisowania. Użytkownicy z Windows 10 w wersji 2004 lub nowszej otrzymają szybkie doświadczenie aktualizacji. Jako że wydanie to celuje w drugą połowę roku, edycje Home i Pro otrzymają 30 miesięcy wsparcia. Uruchomiona zostanie jednocześnie następna wersja Windows 10 Long-Term Servicing Channel (LTSC) oparta na 21H2 i otrzyma ona aż 5 lat wsparcia. Microsoft przedstawia również plany związane z programem Windows Insider:

  Nasze podejście do premiery wersji 21H2 nadal w pełni wykorzystuje Windows Insider Program do pozyskiwania opinii użytkowników i statystyk danych dotyczących jakości. Dziś zaczynamy udostępniać kompilacje 21H2 Windows Insiderom, którzy zostali przeniesieni do Release Preview Channel z Beta Channel, ponieważ ich konkretne urządzenia nie spełniają wymagań sprzętowych Windows 11. Zamiast tego pozwala im to doświadczyć najnowszych innowacji i rozszerzeń w Windows 10 (weźcie pod uwagę, że Insiderzy nie zobaczą od razu nowych funkcjonalności wymienionych w tym poście, lecz dopiero w przyszłych buildach Insider, gdy będą gotowe). Szeroka dostępność Windows 10 w wersji 21H2 rozpocznie się w drugiej połowie tego roku kalendarzowego. Dostarczymy więcej informacji o tym wydaniu, jak również o następnym wydaniu Windows 10 LTSC (wliczając w to następne wydanie IoT Enterprise LTSC) w najbliższym czasie. Zawsze możecie znaleźć najnowsze informacje o serwisowaniu i aktualizacji Windows na stronie Windows release health, dostępnej teraz w 10 językach.
  — John Cable, Vice President, Program Management, Windows Servicing and Delivery, Microsoft

  Wspomniana wyżej pierwsza kompilacja Windows 10 21H2 — Build 19044.1147 (KB5004296) — została dziś udostępniona jedynie tym Insiderom, którzy przeszli z kanału Beta Channel do Release Preview z powodu niespełnienia wymagań minimalnych Windows 11. Aktualizacja nie jest inicjowana automatycznie, a zamiast tego Insiderzy muszą otworzyć Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update i kliknąć "Sprawdź aktualizacje", a następnie zaakceptować aktualizację do 21H2. Lista zmian w tym buildzie jest właściwie taka sama, jak w aktualizacji KB5004296 (Build 19043.1147) dla 21H1, o której pisaliśmy wcześniej.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2021/07/15/introducing-the-next-feature-update-to-windows-10-21h2/

  Polecamy również w kategorii Windows 10