Menu kategorii
 • Wiemy już, jakie funkcje zostały usunięte w May 2021 Update

  Wiemy już, jakie funkcje zostały usunięte w May 2021 Update

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  13:44
  20.05.2021
  2565 wyświetleń

  W tym tygodniu miała miejsce premiera Windows 10 May 2021 Update. Z linkowanego artykułu dowiecie się, jak go pobrać i zainstalować, jak wygląda sprawa z dostępnością oraz ile wynosi okres wsparcia. W osobnym tekście zgromadziliśmy pełną listę nowości. Teraz czas spojrzeć na to z drugiej strony — co mianowicie May 2021 Update usuwa z Windows 10? Lista nie jest długa, niemniej jednak warto wiedzieć, które składniki zostały usunięte i/lub przestały być rozwijane.

  Każda półroczna aktualizacja Dziesiątki dodaje coś nowego — czasem w dosłownie symbolicznej ilości (jak teraz), a czasem w liczbie bliskiej setki (jak w większych update'ach z poprzednich lat). Za każdym razem jest też kilka albo kilkanaście funkcji, z którymi przychodzi się nam pożegnać. Sprawdzamy, na czym tym razem Microsoft postawił krzyżyk.

  Co zostało usunięte w May 2021 Update?

  • Sterownik ekranu zdalnego oparty na XDDM: Wsparcie dla sterowników ekranu zdalnego Windows 2000 Display Driver Model (XDDM) jest usunięte w tym wydaniu. Niezależni dostawcy oprogramowania (ISV), którzy ich używają, powinni zaplanować migrację do modelu sterownika WDDM. Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji na portalu Microsoft Docs.
  • Microsoft Edge: starsza wersja Microsoft Edge (Legacy) nie jest wspierana od 9 marca 2021 roku i nie jest dostarczana wraz z Windows 10 21H1.

  Co przestało być rozwijane w May 2021 Update?

  • Internet Explorer (IE) 11: Aplikacja desktopowa IE11 utraci wsparcie dla wybranych systemów operacyjnych 15 czerwca 2022 roku.
  • Roaming ustawień personalizacji: Roaming ustawień, takich jak tło ekranu, pokaz slajdów, kolory wiodące i obrazy ekranu blokady, nie jest już rozwijany i może zostać usunięty w przyszłym wydaniu (21H2).
  • Narzędzie wiersza poleceń Windows Management Instrumentation: WMIC zostało "zdeprecjonowane" w Windows 10 21H1 oraz wydaniu 21H1 semi-annual channel systemu Windows Server. Narzędzie to zastępuje Windows PowerShell dla WMI. Uwaga: za przestarzałe uznano jedynie narzędzie wiersza poleceń (Command line tool), samo zaś WMI pozostało nienaruszone.

  Jak wspomnieliśmy wcześniej, w poprzednich aktualizacjach Microsoft także pozbył się zbędnego balastu. Szczegóły możecie sprawdzić w naszych wcześniejszych artykułach dotyczących October 2020 Update, May 2020 Update, November 2019 Update, May 2019 Update, October 2018 Update, April 2018 Update, Fall Creators Update oraz Creators Update.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://docs.microsoft.com/en-us/windows/deployment/planning/windows-10-removed-features

  Polecamy również w kategorii Windows 10