Wartość rynkowa Microsoft przekroczyła 2 biliony dolarów tuż przed prezentacją Windows 11

Wartość rynkowa Microsoft przekroczyła 2 biliony dolarów tuż przed prezentacją Windows 11

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
13:56
23.06.2021
3208 wyświetleń

Pamiętacie, jak jeszcze niedawno toczyła się gra o to, która ze spółek — Microsoft, Alphabet (Google) czy Amazon — jako pierwsza przekroczy wartość jednego biliona dolarów? Było to dość głośne wydarzenie, ale ten wyścig należy do przeszłości. Dziś gra toczy się o wyższą stawkę i sporo w niej ostatnio ugrał Microsoft. Jego zapowiedzi wydarzenia, na którym ujawni przyszłość Windows, rozbudziły entuzjazm względem Windows 11 i pomogły firmie uzyskać rekordową kapitalizację giełdową.

Czasem jeden tweet, słowo czy gest jest w stanie wywołać zmiany opiewające na miliardy dolarów. W przypadku Microsoftu nie twierdzimy oczywiście, że sama zapowiedź zapowiedzi Windows 11 doprowadziła do podwojenia market cap giganta, ale raczej dołożyła do tego wyniku swoje trzy grosze. Przypomnijmy, że Microsoft przekroczył wartość 1 miliarda dolarów w czerwcu 2019 roku, a teraz — niemal dokładnie dwa lata później — ten wynik podwoił. Jak można zobaczyć na wykresie, wartość giełdowa firmy zaczęła przyspieszać wykładniczo niemal natychmiast po objęcia sterów przez CEO Satyę Nadellę, a trend postępuje cały czas, zaliczając po drodze między innymi premierę Windows 10, wzrost użycia chmury i narzędzi cyfrowych w trakcie pandemii czy wreszcie ostatnie wydarzenie, jakim jest zapowiedź eventu poświęconego przyszłości Windows. Eksperci wskazują też na postrzeganie Microsoftu jako "bezpiecznej przystani" dla pieniędzy w porównaniu do rywali — Apple, Google, Amazona i Facebooka, często nękanych karami przez regulatorów.

Źródło: companiesmarketcap.com

Takie cyferki cieszą z pewnością inwestorów, ale dla Microsoftu, przynajmniej jeśli mówimy o jego kierownictwie, nie są one najważniejsze. Przypomnijmy dwie ikoniczne wypowiedzi dyrektora firmy z 2019 roku, które w tym temacie mówią wszystko:

Nie jestem jednym z tych gości, którzy mówią "świętujmy jakiś pomiar kapitalizacji rynkowej". To po prostu nie jest stabilne. Byłbym oburzony, gdyby ktoś świętował naszą kapitalizację rynkową.
— CEO Microsoft, Satya Nadella

Microsoft stał się przedsiębiorstwem wartym bilion dolarów (tysiąca miliardów, trillion według nomenklatury amerykańskiej) w czerwcu 2019 roku. Podwojenie tej wartości (z poziomu 500 miliardów) zajęło mu nieco ponad dwa lata. Po kolejnych dwóch latach gigant znów mnoży swą wartość przez dwa. Analitycy uważają, że wartość giełdowa Microsoft prawdopodobnie będzie podwajać się w coraz krótszych odstępach czasu. Nieco więcej pisaliśmy o tym w artykule "Wartość rynkowa Microsoft przekroczy dwa biliony dolarów szybciej, niż myślimy". Oczywiście gdzieś jest granica i wartości tego pokroju nie mogą dublować się w nieskończoność, ale póki co rynek chmury publicznej, sprzętu i innych usług nie jest jeszcze przesycony, dlatego Microsoft i jego rywale mają o co walczyć.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-hits-2-trillion-valuation-on-windows-11-enthusiasm/

Polecamy również w kategorii Microsoft