Menu kategorii
 • Usprawnione technologie pobierania obrazów: WIA

  Usprawnione technologie pobierania obrazów: WIA

   Microsoft
  Microsoft
  00:00
  07.04.2006
  9265 wyświetleń

  Windows XP współpracuje z urządzeniami dostarczającymi obraz nieruchomy poprzez technologię Pobierania Obrazu Windows (Windows Image Acquisition - WIA), która korzysta z architektury Modelu Sterownika Windows (Windows Driver Model - WDM). Technologia WIA zapewnia sprawną komunikację pomiędzy aplikacjami, a urządzeniami do pobierania obrazu, umożliwiając wydajnie pobierać obrazy i wprowadzać je do komputera, celem ich edycji czy używania. Technologia WIA zapewnia współpracę z magistralami SCSI, IEEE 1394, USB i urządzeniami dostarczającymi obraz poprzez magistralą szeregową. Współpraca z urządzeniami wykorzystującymi podczerwień, porty równoległe i szeregowe do wprowadzania obrazu nieruchomego - podłączone do standardowych portów COM, jest możliwa dzięki wykorzystaniu już istniejących interfejsów. Skanery obrazu, czy cyfrowe aparaty fotograficzne to przykłady źródeł obrazu nieruchomego. Technologia ta, współpracuje również kamerami internetowymi, działającymi w oparciu o technologię MicrosoftDirectShow®, oraz kamerami wideo systemu digital video (DV), umożliwiając pobranie pojedynczych klatek z filmu..

  Architektura WIA

  Architektura WIA jest zarówno interfejsem do programowania aplikacji (API), jak i sterownikiem dla urządzeń (DDI). Architektura WIA zawiera komponenty dostarczone przez producentów sprzętu i oprogramowania, jak również przez Microsoft. Rysunek po prawej stronie ilustruje architekturę WIA.

  Główne składniki architektury WIA zostały opisane w szczegółach poniżej:

 • Pomocnik - Kreator do skanera i aparatu. Stosując Kreatora dla skanera i aparatu cyfrowego, można korzystać z obrazów dostarczonych z zainstalowanych urządzeń współpracujących z technologią WIA. Kreator udostępnia stronę podglądu, z której można wybierać kilka opcji skanowania i skonfigurować ustawienia obrazu. Są one traktowane jako domyślne, przy uruchamianiu skanerów zgodnych z technologią WIA (tzw. "scan event"), a także wtedy, gdy cyfrowe aparaty typu "Plug-and-play" pozostają podpięte do komputera (tzw."connect event"). Dzieje się tak również gdy nośniki takie jak karty pamięci typu flash, czy płyty CD-ROM zawierające obrazy czy zdjęcia, zostaną włożone do komputera (tzw. "media-insertion event"). Należy zwrócić uwagę, że kreator nie jest aktywowany domyślnie przez kamery wideo.
 • Używając Kreatora do aparatu cyfrowego, można wybrać jedno lub więcej zdjęć, obracać je i przeglądać informacje takie jak rozmiar zdjęcia, czy jego rozdzielczość. Przy pracy z kamerą wideo, można wybrać uprzednio pobrane klatki, obracać je, przeglądać informacje o nich, a także przeglądać bieżący obraz z kamery, celem pobrania klatek. Można potem nadawać im nazwy plików, zachowywać w katalogu Moje Obrazy (My Pictures), kategoryzować poprzez podkatalogi i publikować na stronach internetowych. Przy pracy z urządzeniami nie wykorzystującymi technologii "Plug-and-play", istnieje możliwość uruchomienia kreatora z Menu Akcesoria.

 • Interfejs użytkownika w Windows Explorer. Rozszerzenia Windows Explorer, takie jak Mój Komputer, czy Moje Obrazy, w powiązaniu ze Skanery i aparaty cyfrowe w Panelu Sterowania, dostarczają interfejsu udostępniającego urządzenia zgodne z technologią WIA. Dla przykładu, w katalogu Mój Komputer, pojawi się ikona dla każdego zainstalowanego urządzenia, zgodnego z technologią WIA. Wybierając ikonę aparatu, otwiera się interfejs, pokazujący zdjęcia, opcje dla zachowania zdjęć, oraz bieżący podgląd obrazu wideo, jeśli podłączona jest kamera internetowa, lub kamera systemu DV. Katalog "Moje Obrazy" zawiera zdjęcia, link do Kreatora skanera i aparatu, wbudowaną przeglądarkę, okno przeglądu obrazu poszerzonego, oraz opcję wydruku zdjęć z okna podglądu. Pozwala on również na wysłanie obrazka pocztą elektroniczną, wydrukowanie poprzez Internet, wysyłanie na strony internetowe, oraz zapisywanie obrazów na nośnikach CD-R lub CD-R/W (patrz niżej na omówienie zagadnienia technologii zapisu na nośnikach CD w Windows XP).

 • Aplikacje WIA. Możesz zainicjować proces pozyskiwania obrazu i przetwarzania przez użycie Pomocnika Obsługi Skanera i Aparatu Cyfrowego lub przez użycie oddzielnej aplikacji. Istnieją dwa typy aplikacji WIA: programy do edycji obrazów, takie jak Adobe PhotoShop i Microsoft Picture It!®; oraz aplikacje do tworzenia dokumentów zawierających obrazy, lecz nie potrafiących edytować obrazów, jak na przykład: Microsoft Word i Microsoft PowerPoint® program do prezentacji grafiki.
 • Instalator Klasy. Imaging Class Installer jest komponentem WIA używanym przez system Windows Plug and Play do obsługi łatwej instalacji i usuwania urządzeń WIA. Instalator obsługuje również urządzenia Plug and Play dla interfejsów USB, SCSI, IEEE 1394 oraz aparatów cyfrowych z interfejsem szeregowym.
 • Interfejs do tworzenia skryptów. WIA zawiera interfejs do tworzenia skryptów, który umożliwia zaawansowktóry umożliwia zaawansowanym użytkownikom i informatykom, zbudować aplikacje anym użytkownikom i informatykom, zbudować aplikacje wykorzystujące technologię WIA używając Microsoft Visual Basic® lub innych języków skryptowych.
 • Menedżer źródeł danych TWAIN i sterownik zgodności. Menedżer źródeł danych TWAIN (Dataset Manager (DSM)) jest standardową biblioteką używaną do obsługi aplikacji TWAIN z urządzeń z nieruchomymi obrazami. WIA używa implementacji TWAIN DSM w Windows XP łącznie ze sterownikiem zgodności z TWAIN, aby zapewnić sterownik zgodności dla aplikacji, które używają TWAIN w wersji 1.7 lub późniejszej, lecz nie obsługują jeszcze WIA.
 • Wspólny system obiektów dialogowych. Wszystkie sterowniki urządzeń dla skanerów i aparatów cyfrowych, które są dostarczane z Windows XP używają wspólnego systemu obiektów dialogowych WIA. Są to cztery obiekty dialogowe: wspólny obiekt do obsługi skanera, do obsługi aparatu cyfrowego, kamery video i okna wyboru urządzenia. Przedstawione w interfejsie użytkownika jako okna dialogowe, umożliwiają podgląd miniaturek i pełnych obrazów, obcinać, skanować i ustawiać opcje skanowania obrazu, oglądać informacje o obrazie, oglądać na żywo lub zapisane cyfrowe video oraz "łapać" ramki ze strumienia; wybierać urządzenia WIA; no i oczywiście ustawiać właściwości urządzeń WIA.
 • Obiekt urządzenia. Gdy sterownik urządzenia WIA jest uruchomiony, tworzy on komponent systemowy zwany obiektem urządzenia. Istnieją cztery typy obiektów urządzenia:: mini sterownik WIA (mini driver), typowy skaner płaski WIA, typowy aparat cyfrowy WIA (oparty na standardzie Picture Transfer Protocol [PTP]), oraz typowa kamera video WIA.
 • Menedżer urządzeń WIA. W momencie, gdy aplikacja po raz pierwszy komunikuje się z urządzeniem, Menedżer urządzeń WIA rozpoznaje wszystkie urządzenia, tworzy nowy obiekt urządzenia, ustanawia połączenie pomiędzy aplikacją i obiektem urządzenia i pobiera i ustawia parametry i właściwości urządzenia.

 • Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Obsługa sprzętu i urządzeń