Tworzenie zrzutów ekranowych

Tworzenie zrzutów ekranowych

 Joanna Trylińska
Joanna Trylińska
00:00
01.10.2007
10 komentarzy
8610 wyświetleń

Do tej pory, do robienia tak zwanych zrzutów ekranowych, system Windows oferował nam jedynie funkcjonalność przycisku Print Screen. Aby zrobić zrzut jakiegoś okna, trzeba było za pomocą tego klawisza skopiować całą zawartość ekranu do schowka, a następnie za pomocą narzędzi graficznych wycinać interesujące nas fragmenty. Była to niepotrzebna i czasochłonna zabawa. Windows Vista, został wzbogacony o szereg narzędzi w stosunku do poprzedniej wersji, między innymi o Narzędzie wycinania, czyli użyteczny program pozwalający na zaznaczanie i robienie zrzutu dowolnego fragmentu naszego ekranu.

Aby go uruchomić należy kliknąć przycisk Start, a następnie z menu wybrać opcję Wszystkie programy i rozwinąć grupę Akcesoria skąd wybieramy ikonę narzędzia Narzędzie wycinania. Po wykonaniu tych kroków powinno nam się otworzyć następujące okno:

Zrzuty można robić w czterech różnych typach selekcji zaznaczania obszaru:

 • Wycinek dowolny
 • Wycinek prostokątny
 • Wycinek okna
 • Wycinek pełnoekranowy

Po uruchomieniu programu, automatycznie przechodzi on do robienia zrzutu używając ostatnio wybranego typu zaznaczania, co oznacza, że dopóki nie wykonamy zrzutu lub nie wyjdziemy z tego trybu, nie możemy normalnie używać systemu. Jeśli nie mamy od razu zamiaru robić zrzutu wystarczy kliknąć przycisk Anuluj, bądź przełączyć się na inne okno używając kombinacji przycisków Alt + Tab

Aby zrobić dowolny zrzut, należy wybrać opcję Nowy, bądź, po rozwinięciu listy typów zaznaczania, wybrać odpowiedni rodzaj wycinka.

Typ Wycinek okna  umożliwia nam zrobienie zrzutu, dowolnego, wybranego przez nas całego okna. Wystarczy najechać kursorem na obszar okna. Po pojawieniu się wokół niego kolorowej ramki, tak jak to ilustruje poniższy obrazek, kliknąć prawym przyciskiem myszy i zrzut gotowy.

Możemy też robić zrzut w trybie Wycinek dowolny, co pozwala nam na zaznaczenie obszaru o dowolnym kształcie. Po wybraniu tego trybu i naciśnięciu opcji Nowy należy trzymając prawy klawisz myszy zaznaczyć interesujący nas zamknięty obszar:

Gdy obszar będzie zaznaczony jak powyżej, po zwolnieniu klawisza myszy zrzut wykona się automatycznie i będzie wyglądał w następujący sposób:

Możemy też zrobić zrzut całego ekranu używając trybu Wycinek pełnoekranowy lub prostokątnego obszaru używając trybu Wycinek prostokątny. W pierwszym przypadku wystarczy nacisnąć opcję Nowy, w drugim zaznaczyć myszą dowolny prostokątny obszar.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Narzędzie wycinania

Komentarze

 • Grucha 16:21 01.10.2007

  Żeby zrobić zrzut ekranu jednego okna to wybiera się je jako aktywne i naciska "Alt + Print Screen" !

 • Konrad 19:24 01.10.2007

  Bardzo fajne.Nie zmienia jednak faktu że ten system nie nadaje sie do niczego.Mimo że posiadam laptopa z preinstalowanąVistą musiałem kupić Xp żeby móc pracować.Teraz czekam na SP1 .

 • solex 18:28 06.10.2007

  A jak to się ma do Windowsa XP Home Edition?? Z tego co wiem nie ma takiej opcji !!

 • peter 17:52 14.11.2007

  Vista home basic nie ma tego fajnego narzędzia, ale najfajniej dowiedzieć się o tym po jej zakupie. Szczytem jest się dowiedzieć o możliwości dokupienia lub ściągnięcia narzędzia

 • indiced@hotmail.com 22:04 23.02.2008

  Vista Home Basic MA to narzędzie. @Konrad: Ty sie chyba nie nadajesz do niczego;PPP Vista preinstalowana na laptopie jest genialna, przynajmniej na moim. Tak Linuk$owcy i XPkowy narzekają na nią, ale fakty sa takie, że Vista oferuje bardzo dużo usprawnień, tak dużo, że nie wyobrażam sobie powrotu do XP... Komputer wrócił wreszcie do człowieka.

 • dragon 13:33 02.07.2008

  Narzędzie jest fajne ale... jak usunąć czerwoną ramkę z zrzutu?

 • a. 13:52 07.01.2009

  <p>Wystarczy wybrać kolor biały ramki :-)</p>

 • indiced 03:04 30.05.2009

  <p>Witaj,<br /> <br /> wpisz w pasku wyszukiwania Startu w Vista Basic, "Narzędzie Wycinanie", po czym kliknij to co się wyświetli i w nowootwartym oknie "Zezwól", po czym ukazuje ci się to coś do wycinania.<br /> <br /> Pozdrawiam,</p>

 • mim 21:23 28.11.2009

  "wpisz w pasku wyszukiwania Startu w Vista Basic, "Narzędzie Wycinanie" niestety nic mi nie znajduje :(

 • juginess 22:51 07.03.2015

  w home basic robisz print screen i w paintcie wybierasz wkelj i gotowe

Skomentuj

Autor