Service Pack 2 dla Windows Vista - testujemy betę

Service Pack 2 dla Windows Vista - testujemy betę

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 2/14/2009, 12:00 AM

Liczba odsłon: 20929

W drugiej połowie ubiegłego 2008 roku do rąk wszystkich zainteresowanych Microsoft oddał testową wersję Beta drugiego dodatku Service Pack dla Windows Vista. Od tamtego czasu wydano odświeżoną wersję oznaczoną jako SP2 RC Escrow, choć trzeba koniecznie zaznaczyć, że nie należy sugerować się wplecionym tu skrótem RC, gdyż do wersji Release Candidate jeszcze daleko. RC Escrow to jedynie pretendent do wersji RC, a dopisek Escrow oznacza, że kod został już "zamrożony". Zatem jeżeli wersja ta przejdzie pomyślnie testy, bez większych wpadek, otrzyma w końcu status wersji kandydującej do wydania finalnego. Zapraszamy do przetestowanej przez nas wersji RC Escrow SP2 dla Visty.

Instalacja SP2 RC Escrow

Dodatek dostępny jest dla testerów, biorących udział w technicznych programie Beta za pośrednictwem witryny Microsoft Connect, w trzech postaciach:

  • za pośrednictwem usługi Windows Update,
  • w postaci autonomicznego instalatora,
  • w postaci obrazu płyty instalacyjnej Windows Vista.

Wymagania:

  • zainstalowany dodatek SP1,
  • odinstalowane wszystkie wcześniejsze wersje testowe SP2,
  • odinstalowane pakiety językowe niezgodne z dodatkiem.

Microsoft zdecydował się jak na razie na udostępnienie dodatku w pięciu wersjach językowych (angielski, francuski, niemiecki, hiszpański oraz japoński), w których niestety brakuje polskiego. Jeżeli zatem zechcemy zainstalować SP2, musimy posiadać jedną z powyższych wersji językowych, a najlepiej wersję Ultimate, do której możemy doinstalować dowolny pakiet językowy.

Po pobraniu odpowiedniego pliku, rozpoczęliśmy instalację w angielskiej wersji Windows Vista Ultimate z polskim pakietem językowym. Jak się jednak okazało, dodatek będzie można zainstalować dopiero po odinstalowaniu dodatkowych języków. Tak też uczyniliśmy, aby umożliwić sobie instalację SP2.

Test wydajności

Po uruchomieniu się systemu z zainstalowanym dodatkiem SP2, pozwoliliśmy sobie wykonać test szybkości uruchamiania, zamykania oraz kopiowania plików w systemie. Osiągnięte dane zestawiliśmy w poniższej tabelce z czasami z systemu Windows Vista SP1 oraz Windows 7 Beta 1. Łatwo zauważyć, że we wszystkich testach wygrywa nadchodząca Siódemka, a przegrywa system z najnowszym dodatkiem. Cóż, miejmy nadzieję, że finalna wersja paczki serwisowej wypadnie w podobnych testach znacznie lepiej.

Ciekawostką natomiast jest przestrzeń dyskowa zajęta przez dodatek. Po instalacji SP2 na naszym testowym komputerze, z dysku twardego "zniknęło" ponad 2,5 gigabajta. To nie magia oczywiście, to celowe rozwiązanie Microsoftu. Otóż dodatek podczas instalacji przeprowadza porządki w plikach systemowych, usuwającym tym samym nie potrzebne już dane z wersji RTM oraz SP1.

TEST Windows Vista SP1 Windows Vista SP2 Windows 7 Beta 1
Instalacja dodatku
nd.
26 minut
nd.
Start
29 sekund
33 sekundy
26 sekund
Zamykanie
12 sekund
24 sekundy
8 sekund
Zajęte miejsce
nd.
- 2,6GB
nd.
Kopiowanie 520MB
33 sekundy
40 sekund
29 sekund
Kopiowanie przez Wi-Fi 120MB
54 sekundy
58 sekund
53 sekundy

Warto spróbować czy nie warto?

Z pewnych względów na pewno warto, ponieważ Service Pack 2 integruje z systemem wszystkie dotychczas wydane aktualizacje. Ponadto instaluje łaty, które mają na celu zwiększyć ogólną kondycję systemu, w tym poprawić bezpieczeństwo, wydajność, stabilność oraz kompatybilność. Co do wydajności, podczas testów nie dostrzegliśmy znacznego przyspieszenia systemu w porównaniu z Windows Vista SP1.

Poza tym wraz z Service Pack 2 system Windows Vista wzbogacany jest o następujące elementy:

  • czwarta odsłona silnika indeksującego pliki - Windows Search 4.0,
  • możliwość nagrywania danych na nośnikach Blu-ray,
  • wsparcie dla technologii Bluetooth 2.1,
  • wsparcie dla 64-bitowych procesorów firmy VIA Technologies,
  • nowe wersje sterowników dla najpopularniejszych modeli komponentów,
  • wsparcie dla systemu plików exFAT,
  • zwiększona kompatybilność z aplikacjami firm trzecich,
  • usprawniona konfiguracja sieci bezprzewodowych za pomocą nowego narzędzia Windows Connect Now,
  • funkcja usprawniająca zgodność wsteczną z kluczami licencjonowania usług terminalowych,
  • zmiany w instalatorze dodatku:
    • wykrywanie niekompatybilnego z dodatkiem sprzętu oraz oprogramowania,
    • narzędzie Service Pack Clean-Up (compcln.exe) usuwające zbędne pliki pochodzące z wersji RTM oraz SP1.

Poza szybszym wyszukiwaniem plików przez systemową wyszukiwarkę oraz zachowaną pełną kompatybilnością z dotychczas zainstalowanymi programami, zaobserwowaliśmy także pewne niedociągnięcia, które miejmy nadzieję zostaną zażegnane wraz z wersją finalną. Kreator transferu plików Bluetooth niestety po zainstalowaniu SP2 odmówił posłuszeństwa, poza błędnym wyświetlaniem jego zawartości, nie umożliwiał także przesyłania danych pomiędzy urządzeniami zewnętrznymi.

Oczekujemy więcej od finalnej wersji

Miejmy nadzieję, że wersja finalna, której premiera została zapowiedziana na drugi kwartał bieżącego roku, poza nowościami i aktualizacjami, wpłynie pozytywnie na ogólną kondycję systemu. Warto jeszcze nadmienić, iż Microsoft nie zamierza głośno reklamować Service Pack 2 oraz nakłaniać do jego instalacji. Związane jest to z faktem, że gigant z Redmond bardziej skupia się na nadchodzącym Windows 7.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia