Tworzenie niestandardowego przepływu

Tworzenie niestandardowego przepływu

 Łukasz Klimkiewicz
Łukasz Klimkiewicz
00:00
26.02.2018
2546 wyświetleń

Baza szablonów przepływów w usłudze Microsoft Flow jest ogromna. Od razu po wykupieniu dostępu do usługi otrzymujemy możliwość korzystania z kilkuset szablonów przepływów, dzięki którym możemy zautomatyzować wymianę informacji między wieloma aplikacjami. Oczywiście możemy znaleźć się w sytuacji, kiedy żaden z dostępnych szablonów nie będzie odpowiadał naszym potrzebom lub po prostu nie będzie dostępny w bazie. W takim przypadku będziemy musieli utworzyć własny szablon przepływu, który inaczej będziemy nazywać przepływem niestandardowym. W tym poradniku pokażemy, jak w kilku prostych krokach utworzyć taki własny przepływ w Microsoft Flow.

Każdy przepływ w Microsoft Flow rozpoczyna swoją pracę od wyzwalacza. Jest to element, który aktywuje się przypisaną do niego akcją, na przykład odebraniem wiadomości e-mail w poczcie Outlook, utworzeniem nowego pliku w OneDrive czy dodaniem nowego wpisu na liście SharePoint. Następnie swoje działanie rozpoczyna przepływ. Microsoft Flow proponuje nam skorzystanie z kilku najpopularniejszych wyzwalaczy, które widzimy na poniższym zrzucie ekranu. Jeżeli proponowane wyzwalacze nie pasują do naszego projektu przepływu, klikamy polecenie Przeszukaj setki łączników i wyzwalaczy. Daje nam to możliwość wyboru blisko 200 wyzwalaczy przepływów.

Ekran wyboru wyzwalaczy

Na potrzeby tego poradnika utworzymy dosyć oryginalny przepływ, który będzie wysyłał do nas wiadomość e-mail z informacją, że we wskazanej przez nas lokalizacji temperatura spadła poniżej zera stopni.

 1. Znajdując się na głównej stronie Microsoft Flow, przechodzimy do sekcji Moje przepływy.
 2. Klikamy polecenie Utwórz z pustego.
 3. Klikamy polecenie Przeszukaj setki łączników i wyzwalaczy.
 4. W pole wyszukiwania wprowadzamy frazę pogoda i upewniamy się, że przeszukujemy sekcję wyzwalaczy.
 5. Wybieramy wyzwalacz MSN Pogoda – Gdy bieżąca pogoda ulegnie zmianie.
 6. Lista wyzwalaczy

 7. Konfigurujemy wyzwalacz zgodnie z danymi widocznymi na poniższym zrzucie ekranu. Wszystkie pola oznaczone czerwoną gwiazdką musimy uzupełnić.
 8. Panel konfiguracji wyzwalacza

  Po konfiguracji wyzwalacza należy ustalić akcję, która będzie wykonywana w ramach działania przepływu. Akcja w Microsoft Flow oznacza czynność, którą przepływ wykonuje po zastosowaniu wyzwalacza. W naszym przypadku będzie to wysłanie pod wskazany adres e-mail wiadomości z informacją o określonych w wyzwalaczu zmianach pogodowych.

 9. Poniżej pola konfiguracji wyzwalacza klikamy polecenie Nowy krok, a następnie Dodaj akcję.
 10. W panelu wyszukiwania akcji wybieramy element Office 365 Outlook – Wyślij wiadomość e-mail.
 11. Lista akcji przepływu

 12. Konfigurujemy akcję zgodnie z danymi widocznymi na poniższym zrzucie ekranu. Wszystkie pola oznaczone czerwoną gwiazdką muszą zostać uzupełnione.
 13. Konfiguracja akcji przepływu

 14. Po skonfigurowaniu akcji zapisujemy przepływ, klikając polecenie Zapisz przepływ.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Power Automate