Twoje kontakty - nowy sposób interakcji ze znajomymi

Twoje kontakty - nowy sposób interakcji ze znajomymi

Autor: Amadeusz Labuda

Opublikowano: 11/20/2017, 11:00 AM

Liczba odsłon: 3391

Pierwsza wielka aktualizacja dla twórców, znana szerzej jako Creators Update, miała w założeniu wprowadzić użytkowników Windows 10 do świata nowych technologii, zwłaszcza tych powiązanych z obsługą środowisk VR, AR oraz 3D. Mimo iż to właśnie o tym mówiło się najwięcej, w aktualizacji zadebiutować miał ponadto mechanizm występujący pod roboczą nazwą My People. Pierwszy raz zapowiedziano go już w październiku 2016 roku, zaś służyć miał on do znacznego usprawnienia komunikacji – nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem, wobec czego na wprowadzenie Moich kontaktów (My People) przyszło nam poczekać znacznie dłużej, bowiem ostatecznie ukazały się one dopiero wraz z wprowadzeniem aktualizacji Fall Creators Update. Oczywiście już wcześniej wiedzieliśmy, z czym będziemy mieli do czynienia – rozwój nowej funkcji można było bowiem śledzić za pośrednictwem programu Windows Insider. Plusem takiego rozwoju wydarzeń jest zdecydowanie fakt, że do rąk zwykłych użytkowników nowe rozwiązanie trafiło już w znacznie bardziej dopracowanej odsłonie – to zaś przekłada się na korzystniejsze pierwsze wrażenie, co jak wiadomo, stanowi klucz do sukcesu. W tym miejscu musimy także dodać, że jeżeli mimo posiadania Windows 10 Fall Creators Update nie widzicie na pasku zadań ikony omawianej funkcji, musicie udać się do panelu Ustawienia, przejść do działu Personalizacja i sekcji Pasek zadań. Teraz u dołu okna w obszarze Kontakty wystarczy włączyć opcję Pokaż kontakty na pasku zadań. Co więcej, w tym miejscu możemy także zdecydować, czy funkcja ma wyświetlać powiadomienia oraz odtwarzać dźwięk tychże powiadomień. Domyślnie wszystkie te opcje powinny być aktywne.

Sami możemy wybrać, czy chcemy korzystać z nowej funkcjonalności

Ogólny zarys Moich kontaktów prezentuje się jasno. Mają one umożliwić przypięcie kontaktów do paska zadań, z którymi komunikujemy się najczęściej, dzięki czemu wymiana z nimi wiadomości i plików przebiegać ma w prawdziwie ekspresowym tempie, porównywalnym w zasadzie wyłącznie do klasycznych komunikatorów. Co jednak przy tym istotne, z poziomu specjalnej ikonki dostęp uzyskamy domyślnie do rozmaitych aplikacji (aczkolwiek przyjdzie nam na to jeszcze poczekać, bowiem w chwili obecnej funkcjonują zaledwie trzy, pełniące podstawowe funkcje). Jak jednak całość prezentuje się w praktyce?

Czym właściwie są Moje kontakty?

Moje kontakty to nowa funkcja systemowa, która swoją oficjalną premierę miała wraz z wprowadzeniem wielkiej aktualizacji Windows 10 noszącej nazwę Fall Creators Update, co nastąpiło 17 października 2017 roku. Wspomniana funkcja umożliwia szybką wymianę informacji i danych z najczęściej wykorzystywanymi przez nas kontaktami, a potrzebnych jest do tego zaledwie parę kliknięć. Stało się to możliwe dzięki umieszczeniu na pasku zadań specjalnej ikony oraz możliwości przypięcia do niego trzech wybranych kontaktów, co pozwala jeszcze bardziej przyśpieszyć wymianę korespondencji. Co istotne, oznacza to, że jeśli widzimy wspomniany pasek, to mamy również dostęp do szybkiej komunikacji, nawet operując na zmaksymalizowanym oknie przeglądarki (lecz dotyczy to tylko ekranu głównego). Podczas korzystania z Moich kontaktów użyć możemy też trzech popularnych aplikacji – Skype (w nieco okrojonej wersji), Poczty oraz Kontaktów (pełniących w tym przypadku w zasadzie rolę zwykłej książki adresowej). Nie jest to wersja Skype przeznaczona dla firm, choć w przyszłości prawdopodobnie ulegnie to zmianie. Komunikator ten zostanie zapewne w międzyczasie wchłonięty przez Microsoft Teams, wobec czego to właśnie jego należy spodziewać się pośród aplikacji dostępnych pod ikonką szybkiego dostępu. Oczywiście programów dostępnych w ten sposób ma się pojawić w przyszłości o wiele więcej, zaś Microsoft najprawdopodobniej dopuści nawet aplikacje stworzone przez firmy zewnętrzne – w końcu nietrudno wyobrazić sobie, jak poręczne byłoby posiadanie pod ręką WhatsAppa lub Messengera. Dla wielu osób ważnym może być również to, że Moje kontakty obsługują powiadomienia dźwiękowe, dzięki czemu już nic nas nie ominie! Skupmy się jednak na tym, do czego dostęp mamy już teraz.

Animowana emotikona

Aplikacje dostępne za pośrednictwem Moich kontaktów

  • Skype - najistotniejszym dla poprawnego funkcjonowania Moich kontaktów jest możliwość wysyłania błyskawicznych wiadomości. Jak łatwo można się domyślić, dokonujemy tego za pomocą zminiaturyzowanej wersji Skype, która mimo ewidentnego odchudzenia nie traci swoich kluczowych cech. Pomijając zwykły czat, z poziomu minimalistycznej wersji komunikatora Microsoftu wysyłać możemy również grafiki i inne pliki, a nawet wizytówki (zawierające dane wskazanych kontaktów). Projektanci wpadli na genialny pomysł dotyczący emotikon – gdy otrzymamy na czacie jedną z nich, jej animowana i całkiem pokaźnych rozmiarów wersja pojawi się nad awatarem przypiętego do paska zadań, który ją wysłał. Gdy zajdzie potrzeba, możemy również wykonać połączenie głosowe – to jednak tak naprawdę rzadko przyśpieszy szybką wymianę informacji, czyli główne założenie nowego rozwiązania. Co oczywiste, nie znajdziemy tu skomplikowanych opcji, jak chociażby udostępnianie pulpitu czy prowadzenie prezentacji PowerPoint – zarówno te, jak i inne zaawansowane opcje zarezerwowane pozostały dla pełnoprawnej wersji komunikatora. Jeśli jednak będziemy ich potrzebować, w dowolnej chwili możemy przejść z okna błyskawicznego czatu do klasycznej wersji aplikacji, po prostu klikając ikonkę , a następnie Uruchom aplikację Skype.
  • Kontakty - pomijając komunikator Skype, w aplikacjach dostępnych z poziomu ikonki Kontakty mamy dostęp również do aplikacji Kontakty stanowiącej naszą książkę adresową (niezbyt fortunny dobór nazw). Za jej pomocą możemy między innymi dodać nową pozycję i edytować te już istniejące, przypisać kontaktowi wybrany awatar bądź też po prostu przejrzeć informacje na temat wybranej osoby. Co istotne, w ten sposób podejrzeć możemy również ostatnie interakcje, które zaszły z wybranym kontaktem. W przeciwieństwie do Skype, otwarcie Kontaktów z poziomu ikonki szybkiego dostępu otwiera pełnoprawną aplikację, wobec czego, jeśli nie znajdziemy tu pożądanej opcji, oznaczać to będzie, że po prostu jej nie ma.
  • Podgląd szczegółów kontaktu

  • Poczta - gdy mowa o komunikacji, nie może oczywiście zabraknąć rozwiązania obsługującego skrzynkę mailową. W tym przypadku mamy do czynienia z natywną aplikacją pocztową Windows 10 o swojskiej nazwie Poczta. Jest to dosłownie ten sam program, z którym do czynienia mogliśmy mieć już wcześniej, jeszcze przed wprowadzeniem Fall Creators Update. Oznacza to, że w praktyce również wachlarz opcji dostępnych po wybraniu jej z poziomu ikonki Kontakty zupełnie się nie różni od tego, do którego dostęp zyskamy poprzez zwykłe wybranie programu z poziomu menu Start. Zasadniczo aplikacja ta pełni rolę bardzo uproszczonego Outlooka o bardziej intuicyjnej obsłudze. Całkiem możliwe, że w niedalekiej przyszłości zyskamy możliwość wyboru pomiędzy tymi klientami podczas korzystania z funkcji Moje kontakty, na chwilę obecną są to jednak wyłącznie przypuszczenia.

Podgląd poczty

Lista kontaktów

Aplikacje to oczywiście nie wszystko, co znajdziemy pod ikonką szybkiego dostępu Moich kontaktów. Zlokalizowana jest tam również pełna (po wybraniu odpowiedniej opcji) lista naszych kontaktów, dzięki czemu dostęp do nich stanie się szybszy niż kiedykolwiek. W głównym oknie tego działu (które zresztą jest domyślnym widokiem po wybraniu ikonki) znajdziemy kontakty, które funkcja rozpoznała jako najczęściej przez nas wykorzystywane. Niestety, system doboru nie jest nieomylny, a wręcz zdarzają mu się kardynalne pomyłki. W moim przypadku do sugerowanych kontaktów trafił między innymi serwis techniczny, z którym kontaktowałem się poprzez wymianę aż dwóch (sic!) e-maili dotyczących naprawy ekspresu do kawy. Oczywiście na ogół nie jest aż tak źle – zwykle pojawiają się w tym miejscu realnie wykorzystywane adresy (co zresztą sam mogłem zaobserwować). Kliknięcie dowolnego z nich spowoduje jego przypięcie do paska zadań, na lewo od zasobnika systemowego. Co ważne, przypiąć możemy w ten sposób jedynie trzy osoby, zaś ich wymiana wymaga wcześniejszego odpięcia (klikamy prawym przyciskiem myszki awatar osoby, następnie wybieramy polecenie Odepnij od paska zadań) tych już przypiętych. Oczywiście zadokować możemy dowolną osobę znajdującą się w naszej książce adresowej, nie zaś tylko te z sugerowanych. W tym celu należy po kliknięciu ikony Kontakty wybrać na dole okna, które się pojawi Znajdź i przypnij kontakty, po czym w widoku pełnej listy kliknąć pożądaną pozycję. Warto przy tym pamiętać, że nie pojawi się ona na pasku, dopóki goszczą tam trzy osoby (nie są one automatycznie zastępowane). Musimy dodać, że istnieje możliwość zwiększenia liczby przypinanych kontaktów do paska zadań. Procedurę tą opisujemy krok po kroku w poradniku Jak przypiąć więcej niż trzy kontakty do paska zadań.

Pełna lista kontaktów

Sugerowane kontakty

Nowe okno udostępniania

Wraz z wprowadzeniem do systemu funkcji Moje kontakty trafiło do niego nowe okno udostępniania. Te dwie rzeczy mają ze sobą nieco wspólnego – warto wspomnieć o tym, że gdy skorzystamy z nowego okna, pojawią się w nim osoby, które przypięliśmy do paska zadań, umożliwiając szybszą wysyłkę elementu. Dodatkowo, klikając widoczne tu Więcej kontaktów, wyświetlona zostanie dokładnie ta sama lista, co w pełnym widoku naszych kontaktów z poziomu ikonki Kontakty. Tak więc krótko rzecz ujmując, nowe okno udostępniania zawartości dopełnia Moje kontakty, czyniąc je jeszcze wygodniejszymi. Warto dodać, że Moje kontakty pozwalają także na błyskawiczne wysłanie dowolnego pliku za pomocą metody przeciągnij i upuść. Wystarczy bowiem chwycić plik i przeciągnąć go na kontakt przypięty do paska zadań. To z kolei spowoduje wyświetlenie w panelu Moich kontaktów okna tworzenia nowej wiadomości e-mail, której załącznikiem stanie się właśnie ów przeciągnięty plik. Jakże przydatne i praktyczne, a co najważniejsze błyskawiczne. Szkoda jednak, że po przeciągnięciu nie mamy możliwości zdecydowania za pomocą której aplikacji chcemy przesłać plik (aktualnie czy za pomocą Poczty czy komunikatora Skype). Wierzymy jednak mocno, że w przyszłości taki wybór, jak i większa liczba wspieranych aplikacji - zostanie zaimplementowana do funkcji Moje kontakty.

Tak wygląda teraz udostępnianie

Co dalej?

Oczywiście nie jest to jeszcze koniec rozwoju najnowszej funkcji umożliwiającej dzielenie się zawartością. Nie jest to jednak spowodowane samym niedopracowaniem, lecz ogromem możliwości, jakie roztacza nad projektantami nowa opcja. Wobec tego w ciągu następnych miesięcy spodziewać możemy się jeszcze wielu usprawnień i nowości w kwestii kontaktu z ulubionymi użytkownikami za pomocą Moich kontaktów – w tym miejscu gorąco zachęcamy do śledzenia naszego portalu na bieżąco, bowiem to właśnie tu znajdziecie wszelkie najistotniejsze informacje dotyczące rozwoju rozwiązań Microsoftu! Jeżeli posiadacie zaktualizowany do najnowszej wersji system Windows 10, gorąco polecamy zapoznanie się z nową funkcją – całkiem możliwe, że to właśnie na jej podstawie będzie odbywała się w przyszłości lwia część komunikacji przy wykorzystaniu komputera. Jak sądzicie, jakie aplikacje i usprawnienia powinny pojawić się w pierwszej kolejności w Moich kontaktach? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia