Menu kategorii
 • Trzecia kompilacja testowa Windows Server 2016 dostępna do pobrania

  Trzecia kompilacja testowa Windows Server 2016 dostępna do pobrania

   Krzysztof Kapustka
  Krzysztof Kapustka
  18:51
  20.08.2015
  4486 wyświetleń

  Zgodnie z niedawną zapowiedzią firmy Microsoft, najnowsza kompilacja testowa systemu Windows Server 2016 została udostępniona publicznie w postaci ograniczonych czasowo obrazów w formacie ISO. Warto także dodać, że obok wprowadzającej sporą liczbę zmian kompilacji 10514 systemu Windows Server 2016 Technical Preview 3 Microsoft opublikował także najnowszą wersję narzędzi do zdalnego zarządzania serwerami Windows, RSAT, która wprowadza długo oczekiwane przez administratorów wsparcie dla systemu Windows 10.

  Pierwszym wydaniem testowym nowego Windows Servera była opublikowana na początku roku kompilacja Windows Server Technical Preview. W kwietniu doczekaliśmy się kolejnej kompilacji poglądowej, oznaczonej jako Windows Server Technical Preview 2 i wnoszącej wiele różnych usprawnień oraz dodatkowych funkcji. Z kolei kilkanaście dni temu będący szefem programu testowego Windows Insider Gabe Aul zapowiedział kolejne już, trzecie wydanie testowe tego produktu, które dziś jest już dostępne do pobrania w postaci wygodnych w użyciu obrazów ISO.

  Do tej pory nie były jeszcze znane żadne informacje na temat nowości, jakie miałyby pojawić się w nowym wydaniu testowym tego systemu, jednak po cichu liczyliśmy, że będzie ich zdecydowanie więcej, niż przy okazji wprowadzenia kwietniowej kompilacji testowej Technical Preview 2. I nie myliliśmy się, bo nowości w TP3-ce jest tak dużo, że by móc je wszystkie uwzględnić, na stronach TechNet Microsoft zadedykował im kilkanaście oddzielnych i dość rozbudowanych publikacji. Co zatem nowego wprowadza trzecie wydanie poglądowe przyszłego Windows Servera? Przede wszystkim znajdziemy w nim bazujące na technologii Docker kontenery (Windows Server i Hyper-V), będące wyizolowanymi, kontrolowanymi i przenośnymi środowiskami wykonawczymi, pozwalającymi na uruchamianie aplikacji bez jakiegokolwiek wpływu na pozostałą część systemu operacyjnego.

  Kolejną ważną nowością jest piąte już wydanie środowiska skryptowego Windows PowerShell, wprowadzające wsparcie dla rozwoju kodu z wykorzystaniem klas, a także szereg nowych funkcji bezpieczeństwa, które wraz z innymi nowymi rozwiązaniami pozwolą na sprawniejsze i łatwiejsze zarządzanie opartym na Windows środowiskiem. Wszystkie bazujące na tekstowej konsoli narzędzia (w tym Wiersz poleceń i Windows PowerShell) zostały zaktualizowane do nowej konsoli Windows, pozwalającej na m.in. swobodne rozciąganie okna w czasie pracy, bezproblemowe kopiowanie treści stosownymi skrótami klawiszowymi, czy w końcu oferującą dynamiczne zawijanie tekstu w zależności od bieżącego rozmiaru okna.

  W najnowszej kompilacji nie zabrakło także wielu usprawnień w kwestii bezpieczeństwa i zarządzania tożsamością na poziomie usług katalogowych Active Directory Domain Services, licznych zmian w obszarze funkcji Hyper-V, czy też nowej funkcji uwierzytelniania w ramach usług AD FS użytkowników przechowywanych w katalogach LDAP. To oczywiście tylko niektóre z prowadzonych w tym wydaniu nowości.

  Rozprowadzany w języku angielskim obraz ISO kompilacji Windows Server 2016 Technical Preview 3 możecie pobrać bezpośrednio ze strony Microsoftu. Wcześniej będziecie standardowo musieli dokonać darmowej rejestracji, podczas której możliwy będzie wybór edycji do pobrania: Windows Server 2016 TP3 lub Windows Server 2016 TP3 Core with Windows Server Containers. Zgodnie z podaną przez Microsoft informacją, z wydań tych będzie można korzystać do 15 lipca przyszłego roku.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Windows Server 10