To już 5 lat z Windows 10! To był tydzień z Microsoft 128

To już 5 lat z Windows 10! To był tydzień z Microsoft 128

 CentrumXP
CentrumXP
14:30
31.07.2020
2191 wyświetlenie

Witajcie, drodzy Czytelnicy i Widzowie. W tym odcinku To był tydzień z Microsoft podsumujemy doniesienia mijającego tygodnia dotyczące zmian w Windows 10, Edge, Teams i Microsoft Translator. Sprawdzamy też nową aplikację Microsoft Family Safety oraz informacje o dalszych losach Surface Neo. Przede wszystkim jednak celebrujemy okrągłe pół dekady z Windows 10 — podobno najlepszym i podobno ostatnim systemem Windows w historii. Nie przedłużając — zapraszamy do podsumowania tygodnia!

Piąte urodziny Windows 10

Aż trudno uwierzyć, że to już 5 lat! Dziesiątka, "ostatni" z Windowsów, swoją premierę miała 29 lipca 2015 roku. Mimo tylu lat na koncie Windows 10 nie zestarzał się ani trochę, a zawdzięcza to aktualizacjom półrocznym, które od jesieni 2015 roku ukazują się nieprzerwanie.

No właśnie — aktualizacje. To dzięki nim możemy mówić o Windowsie jako usłudze. To podejście sprawia, że system nigdy nie jest swoją ostateczną wersją, jak to miało miejsce w starszych wersjach Okienek. Przez ostatnie 5 lat obserwowaliśmy raczej proces, w toku którego Windows 10 był stale udoskonalany tak pod względem funkcjonalnym, jak też wizualnym. Czy można powiedzieć, że od wersji 1507 aż do opracowywanej aktualnie 20H2 zmienił się nie do poznania? Czy to nadal ten sam system?

Na te pytania postaraliśmy się znaleźć odpowiedzi w naszym artykule Windows 10 obchodzi dziś 5 urodziny! Jak ewoluował przez ten czas?, w którym prześledziliśmy dotychczasową historię Windows 10 od pierwszej wersji 1507, aż po aktualną 2004.

Aktualizacje w programie Windows Insider

W tym tygodniu ukazały się dwie nowe kompilacje w kanałach dla deweloperów i wersji beta. Zacznijmy od builda 20180 w Dev Channel. Przede wszystkim uaktywnia on kilka nowości dołączonych do wcześniejszych kompilacji 20161 i 20175, takie jak m.in. kafelki w Start, które dostosowują się do motywu. Z własnych nowości warto wymienić zmienioną logikę postawy tabletu dla urządzeń 2-w-1, nową ikonę folderu w menu Start i zaktualizowane pole wyszukiwania na stronie ustawień aplikacji domyślnych.

Menu Start

Dalej mamy kompilację 19042.421 w Beta Channel. Windows 10 20H2 otrzymał w niej nowości rozwijane dotychczas w Dev Channel, w tym kafelki dopasowane do motywu, przełączanie między aplikacjami i kartami w widoku Alt + Tab, ulepszone przypinanie witryn do paska zadań, zmiany w Ustawieniach i nie tylko.

Microsoft Translator na iOS rozpoznaje teraz dwa języki jednocześnie

Microsoft Translator (Tłumacz Microsoft) to świetna aplikacja do wykonywania inteligentnych tłumaczeń — również na urządzeniach mobilnych. Jej wydanie na iOS otrzymało właśnie aktualizację do wersji 20.6.3.24. Rozszerza ona funkcjonalność Language ID, przez co zdolna jest słuchać i rozpoznawać mowę w dwóch językach jednocześnie, co z pewnością przyda się podczas rozmów w międzynarodowym towarzystwie.

Microsoft Translator

Obecnie możemy wybrać dwa języki, a aplikacja będzie słuchać obydwu. Po każdej wypowiedzi mikrofon będzie automatycznie aktywował się ponownie, oczekując na następną wypowiedź. Oprócz tego Translator zyskał nowy interfejs nawigacji między trybami mowy, obsługę dodatkowych gestów, możliwość ustawienia prędkości odtwarzania zamiany tekstu na mowę i wsparcie dla 11 nowych języków.

Surface Neo nie będzie gotowy w tym roku

W październiku Panos Panay z Microsoft zrobił coś po raz pierwszy. Pokazał dwa produkty, które miały zostać wydane aż rok później. Tymi produktami były Surface Duo i Surface Neo. I choć nie minął jeszcze rok, już teraz wiadomo, że nie uda się dotrzymać terminu.

Microsoft zapowiedział w maju, że Windows 10X, który miał zadebiutować właśnie na Surface Neo, trafi najpierw na urządzenia z jednym ekranem, podczas gdy wsparcie dla dwóch ekranów będzie dopracowywane. Nie zmieniły się przy tym informacje na oficjalnej stronie Surface Neo, gdzie do tej pory widniała informacja o planowanych dostawach w okresie świątecznym tego roku.

Surface Neo

Zmieniło się to dopiero dzisiaj. Cały opis — prócz ostatniego, kluczowego tu zdania — pozostał niezmieniony. Usunięty został natomiast dopisek Coming Holiday 2020. Ostatnie plotki mówią, że wsparcie dla dwóch ekranów w Windows 10X nie nadejdzie szybciej niż przed 2022 rokiem. W tym czasie system może trafić na budżetowe urządzenia z jednym ekranem, podczas gdy urządzenia z dwoma ekranami — już nie od Microsoftu — będą musiały zadowolić się standardowym Windows 10.

Microsoft Family Safety — aplikacja na Androida i iOS już ogólnodostępna

Microsoft Family Safety to aplikacja do nadzorowania cyfrowego i fizycznego bezpieczeństwa rodzinnego. Została zapowiedziana w marcu tego roku jako nowy, darmowy składnik Microsoft 365 Personal i Family. W maju ukazały się wersje poglądowe aplikacji na Androida i iOS, a wczoraj wieczorem Microsoft ogłosił ich ogólną dostępność.

Microsoft Family Safety ma za zadanie chronić bezpieczeństwo rodziny zarówno w realnym świecie, jak i w przestrzeni wirtualnej. Jej kluczowe możliwości to filtrowanie treści, wyznaczanie limitów czasu przy ekranie, raporty aktywności i wsparcie dla lokalizacji z możliwością udostępniania członkom rodziny swojego położenia.

Microsoft Family Safety można już pobrać bezpłatnie z Apple App Store i Google Play Store.

Microsoft Edge 86 trafił do kanału Dev

Zgodnie z oczekiwaniami nowa wersja Edge o numerze 86 jest już dostępna do testów w programie Edge Insider. Wydana w tym tygodniu kompilacja 86.0.587.0 w kanale Dev zawiera aż kilkanaście nowości związanych z działaniem przeglądarki oraz masę poprawek.

Wśród nowości między innymi: wsparcie dla wyszukiwania na pasku bocznym w PDF-ach, możliwość użycia własnego obrazu jako tła strony nowej karty, możliwość dodawania elementów do Kolekcji w oknach InPrivate, ciemny motyw Kreatora przypinania do paska zadań, przycisk usuwania niektórych sugestii na pasku adresu czy możliwość zmiany kolejności przycisków rozszerzeń w menu "..." za pomocą klawiatury.

Microsoft Tasks integruje się z Teams, Outlook i aplikacjami Office

Pod koniec kwietnia padła zapowiedź aplikacji Zadania (Tasks). Na początku Microsoft ogłosił, że pod tą nazwą zostanie wydana nowa aplikacja Planner dla Microsoft Teams. Okazuje się, że to nie jedyne miejsce, w którym znajdziemy Microsoft Tasks. Wczoraj gigant z Redmond opublikował dość obszerną listę nadchodzących integracji z innymi produktami Microsoft 365, wliczając w to Outlook, Planner, To Do, Word, Excel i PowerPoint.

Zadanie integrują się właśnie z Teams, zastępując wcześniejszą aplikację Planner na tej platformie, a także z Outlook, gdzie zapewniają wygodną kontrolę nad całym dniem. Zintegrowane możliwości korzystają ze znanych, inteligentnych rozwiązań usprawniających zarządzanie naszymi obowiązkami. W przypadku aplikacji Word, Excel i PowerPoint możemy łatwo zapisywać zadania — wystarczy skorzystać ze @wzmiankowania.

Szczegóły tych integracji opisaliśmy szerzej w naszym artykule: Microsoft Tasks integruje się z Teams, Outlook, Wordem, Excelem i PowerPointem.

Nowy rok szkolny z Microsoft Teams. 25 nowości dla nauczycieli i uczniów

2020 rok zapamiętamy na zawsze jako... szalony. W obliczu globalnej pandemii koronawirusa świat stanął na głowie, a masa aktywności przeniosła się do Internetu — wliczając w to pracę i naukę. O ile wciąż nie znamy odpowiedzi, czy polscy uczniowie wrócą we wrześniu do szkół, o tyle możemy spokojnie założyć, że w wielu regionach świata nauka zdalna będzie kontynuowana. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli, uczniów i studentów, Microsoft jeszcze bardziej rozbudowuje aplikację Teams.

Microsoft Teams

Spośród ponad 25 nowości duża część stanie się dostępna jeszcze w sierpniu, podczas gdy pozostałe — we wrześniu lub kolejnych miesiącach. Nowe funkcje w Microsoft Teams pozwolą m.in. zwiększyć zaangażowanie uczniów podczas zajęć online, zapewnić wyższe bezpieczeństwo, łatwiej wdrażać Teams w szkołach i instytucjach, przypisywać zadania na nowe sposoby, dbać o dobre samopoczucie uczestników oraz zdobywać nowe umiejętności.

To tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tygodnia. Dziękujemy, że jesteście z nami! Śledźcie nas na CentrumXP.pl oraz na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w następnym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP