Throttle-gate dotknęło komputery Surface. Procesory blokują się na 400 MHz

Throttle-gate dotknęło komputery Surface. Procesory blokują się na 400 MHz

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
10:59
16.08.2019
477 wyświetleń

Throttling to jeden z najbardziej uciążliwych problemów, jaki może nas spotkać podczas korzystania z komputera. Procesor potrafi nagle, w najmniej oczekiwanym momencie uciąć moc w obawie przed przegrzaniem. Czasem można odnieść wrażenie, że mechanizm ten jest strasznie przewrażliwiony, a zjawisko throttlingu występuje zdecydowanie za często. Odpowiedzialny za to jest jeden ze wskaźników o nazwie BD-PROCHOT (bi-directional processor hot).

Jest to na tyle denerwujące, że obniża taktowanie procesora z nominalnej wartości do absurdalnie niskiego poziomu 400 MHz, co w dzisiejszych czasach praktycznie uniemożliwia normalną pracę. Pomaga w zasadzie tylko restart. Oczywiście do momentu, aż BD-PROCHOT załączy się ponownie i znów drastycznie utnie moc procesora. Wspomniany bug występuje w różnych modelach różnych producentów i właśnie dotknął urządzenia Surface Pro 6 i Surface Book 2. Microsoft jest świadomy tego problemu i już pracuje nad jego usunięciem. Poprawka powinna pojawić się lada moment.

Throttle Stop

Do tego momentu użytkownicy są jednak skazani na pracę na komputerze, który przez większość czasu nie nadaje się do niczego. Istnieje na szczęście alternatywne rozwiązanie, które jednak niesie za sobą pewne ryzyko. Możemy skorzystać z narzędzia o nazwie Throttle Stop i za jego pomocą wyłączyć flagę BD-PROCHOT. Choć trzeba to robić po każdym restarcie, to sprawia to, że urządzenie wraca do normalnego stanu i można z niego normalnie korzystać. Ostrzegamy jednak przed korzystaniem z tego oprogramowania, bo nierozważne korzystanie z takiego narzędzia może skutkować nawet uszkodzeniem komputera.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/throttle-gate-comes-to-the-microsoft-surface/

Polecamy również w kategorii Surface