Testujemy funkcję NewsGuard w Microsoft Edge na Androidzie

Testujemy funkcję NewsGuard w Microsoft Edge na Androidzie

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/21/2019, 8:45 PM

Liczba odsłon: 1480

Na początku stycznia pisaliśmy o nowej funkcji w mobilnym Edge, która pomoże czytelnikom zidentyfikować fake newsy. Chodzi tu o współpracę z NewsGuard, portalem zajmującym się ratingiem newsów. Na gruncie tego partnerstwa powstała nowa opcja dla przeglądarki, którą można włączyć w jej ustawieniach. Do tej pory NewsGuard działał tylko w wersji beta. Teraz funkcja stała się ogólnodostępna, także dla użytkowników z Polski.

NewsGuard jest funkcją wbudowaną w Edge i aby ją uruchomić, nie musimy instalować żadnych rozszerzeń. Wystarczy kliknąć wielokropek, wejść w Ustawienia, a następnie stuknąć Klasyfikacja wiadomości. Na tej stronie włączamy przełącznik przy opcji Wyświetl klasyfikację na pasku adresu i tym sposobem do paska dodamy nową ikonę. Czy ma ona specjalne znaczenie dla użytkowników z Polski?

NewsGuard w Edge NewsGuard w Edge

Z naszego szybkiego researchu wynika, że jeszcze nie. Aby funkcja mogła wyświetlić klasyfikację strony, musi być ona wcześniej zweryfikowana i oceniona na NewsGuard. A polskie strony (sprawdzaliśmy te najpopularniejsze) najwyraźniej nie zostały jeszcze ocenione. Na skutek tego nie sprawdzimy ocen odwiedzanych przez nas polskich stron - przykładowo mogą być to strony satyryczne, humorystyczne lub wręcz z założenia wprowadzające w błąd, a nie wiarygodne źródła informacji. Jeśli dana strona nie jest jeszcze oceniona, możemy ją przesłać do przeglądu, by uzyskała rating. Jak głosi opis funkcji:

W ramach usługi NewsGuard wykwalifikowani dziennikarze i redaktorzy oceniają informacyjne witryny internetowe pod kątem dziennikarskich standardów wiarygodności i uczciwości. Za pomocą usługi NewsGuard oceniono informacyjne witryny internetowe, które generują 96% ruchu medialnego online w Stanach Zjednoczonych, a wkrótce jej działanie zostanie rozszerzone na inne kraje.

Istnieje zatem szansa, że z biegiem czasu wiarygodnego ratingu doczekają się również polskie portale informacyjne. Póki co oceny zobaczyć można głównie przy stronach anglojęzycznych.