Edge na telefonach zidentyfikuje fake newsy

Edge na telefonach zidentyfikuje fake newsy

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:26
09.01.2019
798 wyświetleń

W zeszłym roku dość szczegółowo opisywaliśmy, w jaki sposób Microsoft wspiera wolne, zróżnicowane i rzetelne dziennikarstwo na portalu Wiadomości Microsoft (dawniej MSN News). Tego typu podejście firma wdraża też do swojej przeglądarki internetowej. Edge na telefonach z Androidem i iOS poinformuje nas o charakterze strony, co pozwoli odróżnić portale z fake newsami od rzetelnych źródeł informacji.

Microsoft nawiązał niedawno współpracę z NewsGuard, portalem zajmującym się ratingiem newsów. Na gruncie tego partnerstwa powstała nowa opcja dla przeglądarki Edge, którą można włączyć w jej ustawieniach. Funkcjonalność dotarła przed paroma dniami do Edge na iOS (w TestFlight), a dziś również do jego wersji na Androida (Beta).

Po włączeniu opcji w ustawieniach, gdy wejdziemy na jakąś stronę z wiadomościami, może wyświetlić się informacja, że przykładowo jest to strona satyryczna lub humorystyczna, a nie wiarygodne źródło informacji. Witryna musi być oczywiście wcześniej zweryfikowana i oceniona na NewsGuard.

NewsGuard korzysta z dziennikarstwa, by zwalczać fake newsy, mylne informacje i dezinformację. Nasi wyszkoleni analitycy, którzy są doświadczonymi dziennikarzami, badają marki newsów online, by pomóc czytelnikom i oglądającym dowiedzieć się, które z nich starają się uprawiać prawowite dziennikarstwo, a które nie.

Niestety, bezgraniczne zaufanie do słowa pisanego w dzisiejszych czasach nadal występuje, a wielu czytelników i odbiorców nie potrafi odróżnić rzetelnego dziennikarstwa od bajkopisarstwa. Obecność funkcji opartej na NewsGuard w przeglądarce Edge może zatem pomóc w podniesieniu tego rodzaju świadomości.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-partners-with-newsguard-to-fight-fake-news/

Polecamy również w kategorii Edge na Androidzie