Test Windows Vista beta 2 (build 5384)

Test Windows Vista beta 2 (build 5384)

 Marek Wojtyna
Marek Wojtyna
00:00
28.06.2006
47 komentarzy
30756 wyświetleń

Po kilkumiesięcznym okresie wyczekiwania w Internecie pojawiła się najnowsza odsłona testowej wersji Windows Vista. Co ciekawe bulid 5384 jest pierwszym wydaniem systemu, które zupełnie za darmo może pobrać absolutnie każdy. (Proces pobierania systemu można rozpocząć tutaj...) Takie działanie jest oczywiste i zrozumiałe - twórcy chcą pokazać Windows Vista szerszemu gronu i uzyskać jak największą liczbę prywatnych opinii i sugestii użytkowników o różnym stopniu zaawansowania (dotychczas wskazówki i spostrzeżenia podsyłali wyłącznie zaawansowani beta-testerzy). Aby umożliwić ten kontakt w buildzie 5384 domyślnie na pulpicie umieszczona jest ikona Feedback, która pozwala na wysłanie naszego komentarza do Redmond. W porównaniu do poprzednich wersji najświeższa odsłona Windows Vista nie jest wielką rewolucją. Zmiany owszem są, ale można zaryzykować stwierdzenie, że wyłącznie kosmetyczne. Zapraszam na test Windows Vista beta 2 build 5384.

Na samym początku muszę przyznać, że instalacja systemu nie wymaga od użytkownika ani specjalnej wiedzy ani większej współpracy z komputerem. Twórcy systemu postanowili, że informacje wprowadzane podczas trwania instalacji będziemy wpisaywać jednorazowo a potem proces wgrywania systemu będzie się odbywał bez pomocy użytkownika. Jako, że finalna wersja Windows Vista zagości w naszych domach już niedługo, programiści rozpoczęli pracę nad "wykończeniem" systemu. W porównaniu do wydania 5342 instalator znacząco się odmienił. Na bieżąco informuje użytkownika co wykonuje w danej chwili. Pamiętamy, że dawniej wpatrywaliśmy się tylko w pasek całkowitego postępu instalacji znajdujący się u dołu ekranu. Teraz w środkowej części  widoczne jest okno, które powiadamia o tym, że aktualnie kopiowane są pliki czy też właśnie instalowane są urządzenia. Przypomnę, że czas instalacji systemu jaki planują osiągnąć programiści z Redmond to 20 minut. Na chwilę obecną cały proces jest jednak prawie trzykrotnie dłuższy i wynosi niespełna godzinę. W tym czasie komputer dwukrotnie się restartuje.   

Po wytrwałym oczekiwaniu naszym oczom ukaże się Windows Vista. Najnowszy system operacyjny przywita nas ekranem powitalnym Welcome Screen. Ci, którzy mieli styczność z wcześniejszym buildem 5342 już go znają. Jednak nie można powiedzieć, że w porównaniu do poprzednika pozostał on bez zmian. Wzbogacono go o kilak modułów, które z pewnością usprawnią stawianie pierwszych kroków w systemie. Liczbę czterech narzędzi zwiększono aż do dwunastu. Wśród nich znajdziemy takie, które pomogą nam:

 • nawiązać połączenie z siecią Internet;
 • dokonać personalizacji wyglądu i stylu;
 • zainstalować drukarkę;
 • zmienić ustawienia Windows Media Player'a;
 • zarejestrować kopię Windows;
 • poznać lepiej Windows Vista dzięki samouczkowi;
 • odwołać się bezpośrednio do Panelu sterowania.

Rzeczą, która rzuca się w oczy zaraz po uruchomieniu systemu jest również wspominana już ikona Feedback znajdująca się na Pulpicie, dzięki której ocenimy produkt firmy Microsoft.

W Menu Start nie zauważyłem większych zmian w wyglądzie. Jedyne czego się dopatrzyłem to, moim zdaniem, ładniejsze i przyjemniejsze dla oka ikony (w prawej górnej części menu) elementów aktualnie wskazywanych przez mysz. W pozytywnie zaskakujący sposób odmieniła się funkcjonalność menu Start. W dotychczasowych buildach po kliknięciu np. w element Music, system otwierał okno eksploratora z zawartością wybranego folderu. W tej odsłonie, możemy wybrać czy element znajdujący się w menu Start ma być właśnie linkiem do folderu, czy też po najechaniu na wybraną pozycję z boku ma zostać wyświetlona zawartość katalogu w postaci zagnieżdżonego menu. Jest to funkcja znana z klasycznego menu poprzednich wersji Windows. Uważam, że to słuszne posunięcie, które pozostawia użytkownikowi małe, ale bądź co bądź, pole manewru. Pasek zadań pozostał taki jak w poprzednich buildach. Zarówno w tej, jak i w poprzednich wersjach testowych po najechaniu kursorem na wybrany element paska zadań możemy zaobserwować zminiaturyzowane, animowane odwzorowanie okna danej aplikacji. Według mnie w znaczny sposób usprawnia to pracę z wieloma programami czy dokumentami. Podobne ułatwienie oferuje kombinacja przycisków [ALT+TAB]- podczas przenoszenia się z jednego programu do drugiego na ekranie prezentowane są miniatury okien aplikacji.

@STRONA@

Kilka kosmetycznych zmian spostrzegłem w Eksploratorze Windows. Dolny pasek szczegółów, na którym wyświetlane są zaawansowane informacje o zaznaczonych elementach zmienił wygląd. Kolor wypełnienia nie jest już ciemny i intensywny i nie odznacza się tak bardzo na tle wypełnienia całego okna. Zauważyłem również, że po zaznaczeniu co najmniej jednego elementu z bieżącego katalogu w prawej części paska szczegółów ukazuje się kontrolka Edit.  Po kliknięciu w nią myszką, na ekranie prezentowane są  właściwości wybranego, bądź wybranych plików. Szczerze mówiąc, gdy pierwszy raz zobaczyłem ten odnośnik pomyślałem, że dzięki niemu będzie można szybko edytować wybrany plik, ale się rozczarowałem - może w finalnej wersji jego przeznaczenie będzie właśnie takie jak myślę.  Będę się przyglądał temu elementowi w następnych buildach :-)

Windows Sidebar to kolejny bardzo nowoczesny element stworzony dla przyszłych użytkowników Windows Vista. Spotkaliśmy się z nim już we wcześniejszych odsłonach wersji beta. W jednym z ostatnich testów dokładnie go opisywaliśmy. Tym razem nadmienię tylko, że nie pojawiły się żadne nowe gadżety. Do wielu z nich dodano natomiast bardziej elastyczne możliwości konfiguracji. Przykładowo tym razem do naszej dyspozycji jest aż siedem różnych wyglądów zegara.

Po zapoznaniu się z podstawowymi elementami systemu operacyjnego proponuję abyśmy bliżej przyjrzeli się narzędziom standardowo implementowanym w Windows Vista. Przeglądając zasoby menu Start w folderze Accessories, Ease of Access odnajdziemy bardzo interesujące narzędzie o nazwie Speech Recognition. Jest to aplikacja, dzięki której kontrolę nad komputerem możemy sprawować głosem. Nie dotykając myszy ani klawiatury jesteśmy w stanie wykonać każde zadanie: uruchomić aplikację, zapisać zmiany w dokumencie, wyszukać pliki, poruszać się pomiędzy oknami, przeglądać witryny sieci Web oraz wprowadzić głosowo tekst do dokumentu. Moim zdaniem Speech Recogniotion oferuje użytkownikowi wielką wygodę i skraca czas wykonywania podstawowych czynności na PC. Przykładowo: zamiast wprowadzać tekst do dokumentu programu Microsoft Word z klawiatury możemy po prostu podyktować komputerowi to co ma wypisać na ekranie. Przy pierwszym uruchomieniu programu wbudowany kreator pomoże nam skonfigurować sprzęt (odnajdzie i zidentyfikuje rejestrator dźwięku oraz pozwoli określić czułość). Po rozprawieniu się z ustawieniami aplikacja zaprosi nas na kurs obsługi. Dzięki niemu dowiemy się jak właściwie korzystać ze Speech Recognition. Lekcja zajmuje co prawda dłuższą chwilę czasu ale wydaje się być niezbędna do efektywnego posługiwania się narzędziem. Uważam, że każdy kto choć raz wypróbuje to narzędzie od razu doceni jego mocne atuty. Niestety w obecnej fazie tworzenia systemu aplikacja "toleruje" rozkazy wydawane wyłącznie w języku angielskim. Miejmy jednak nadzieję, że w finalnej wersji Windows Vista będzie reagował na słowa wymawiane w naszej ojczystej mowie.

Kontynuując przeszukiwanie Menu Start napotkamy na element Windows Ultimate Extras. Nie był on dotychczasowo obecny w Windows Vista. Jest to narzędzie służące do pobierania dodatkowych programów, usług oraz tips&tricks (sztuczek i trików). W Panelu Sterowania możemy wyczytać, że za pośrednictwem tej aplikacji dotrzemy do programów dostępnych wyłącznie dla użytkowników Windows Vista Ultimate Edition. Ponadto będziemy mieli dostęp do usług, które udoskonalą odczucia oferowane przez cyfrowy świat multimediów. Profitem korzystania z Windows Ultimate Extras są również elektroniczne kursy, które mają na celu zapoznanie użytkownika z atutami nowoczesnego systemu oraz pokażą jak efektywnie pracować przy komputerze. Niestety jednak w chwili obecnej w strefie Windows Ultimate Extras nie istnieją żadne pozycje, które mógłbym pobrać i zainstalować na moim PC. Narzędzie jest zatem dopiero w fazie tworzenia, ale jego obecność już teraz sygnalizuje nam, że posiadacze Ultimate Edition będą mogli cieszyć się dodatkowymi korzyściami z posiadania ww. wersji systemu.

@STRONA@

Kolejną nowością jakiej doszukać możemy się w menu Strat jest pozycja Windows Marketplace. Nie jest to ani aplikacja, ani też żadne narzędzie. Po kliknięciu na skrót następuje uruchomienie przeglądarki i załadowanie strony o adresie www.windowsmarketplace.com. Witryna ta pozwala odnaleźć i zakupić zarówno oprogramowanie jak i sprzęt, który z pewnością będzie zgodny z naszą wersją systemu Windows. Odnajdziemy tam najnowsze i najpopularniejsze produkty, porównamy parametry i przeczytamy recenzje sporządzone przez zarówno zaawansowanych testerów jak i zwykłych użytkowników, którzy zakupili produkt przed nami.

W prawej dolnej części menu Start ulokowano przycisk Default Programs. Prowadzi on do modułu, dzięki któremu w prosty sposób ustalimy, który z programów zainstalowanych na komputerze ma posłużyć do otwarcia pliku o określonym formacie. Przykładowo pliki nagrań telewizyjnych możemy domyślnie otwierać w Media Center, a nie w Windows Media Player. Strefa Default Programs posiada cztery sekcje:

 • Set your default program - przy pomocy tego narzędzia każdej z zainstalowanych na komputerze aplikacji możemy przypisać skojarzone z nią formaty plików; przykład: wybieramy program Windows Media Player, a następnie spośród formatów, które on obsługuje wskazujemy te, dla których odtwarzacz ma być programem domyślnym;
 • Associate a file type or protocol with a program - tu sytuacja jest odwrotna; teraz formatowi pliku przypisujemy domyślny program; przykład: wskazujemy format .gif, a następnie przypisujemy mu Photo Gallery Viewer jako domyślną aplikację uruchamiającą plik;
 • Change AutoPlay settings - z doświadczenia zdobywanego w systemie Windows XP wiemy, że po włożeniu płyty CD na ekranie ukazuje się okno, w którym możemy wybrać rodzaj akcji podejmowanej wobec zawartości dysku (wyświetlenie plików w eksploratorze, odtworzenie plików w Windows Media Player, etc.); programiści Windows Vista dają nam wybór: czy okno to ma ukazywać się przy każdorazowym pojawieniu się zewnętrznego nośnika danych, czy też system operacyjny analizując jego zawartość od razu ma podjąć określoną akcję; przykład: ustalamy, że po umieszczeniu płyty AudioCD w napędzie CD-ROM Windows Vista ma uruchomić program Windows Media Player i odtworzyć ścieżki znajdujące się na krążku;
 • Set default programs for this computer - tu ustalamy domyślne programy dla innych użytkowników komputera, którzy nie sprecyzowali swoich własnych preferencji; przykład: wybieramy domyślnego klienta poczty - Windows Mail.

Jednym z nowych elementów Panelu Sterowania jest Windows SideShow. Wymogiem korzystania z tego zasobu Windows Vista jest posiadanie urządzenia przenośnego zgodnego ze standardem Windows SideShow. Przykładowym typem takiego sprzętu może być telefon komórkowy. Większość urządzeń gotowych do współpracy z Windows SideShow posiada specjalne oznaczenie na swojej obudowie (jeżeli takiego oznaczenia nie ma powinniśmy udać się na stronę internetową producenta i tam sprawdzić tą informację). Zaprzyjaźniony sprzęt uzyskuje dostęp do informacji znajdujących się na twardym dysku komputera, następnie pobiera je i zapisuje je w swojej pamięci. Dzięki temu rozwiązaniu przeglądanie kalendarza lub czytanie wiadomości elektronicznych e-mail może odbywać się nawet przy wyłączonym komputerze. Uważam że jest to bardzo pożyteczne narzędzie. Jadąc tramwajem lub autobusem możemy przeglądać w swoim telefonie zgrane zaraz po obudzeniu się wiadomości, listy czy notatki z kalendarza.     

@STRONA@

W najświeższej wersji Windows Vista oprócz standardowego narzędzia kopii zapasowej w Panelu Sterowania umieszczono centrum przywracania i tworzenia kopii zapasowej systemu. Jest to moduł dzięki któremu w prosty i efektywny sposób wykonamy kopię zapasową zarówno całego systemu jak i tylko wskazanej przez nas części. Realizację zadania ułatwia specjalny kreator, który czuwa nad poprawnością procesu. Przywracanie systemu obywa się na podobnych zasadach - dzięki wsparciu kreatora wszystko jest jasne i klarowne. Backup and Restore Center jest zatem strefą , która zestawia ze sobą w jednym miejscu systemu operacyjnego działanie standardowego narzędzia tworzenia kopii zapasowej i modułu przywracania systemu.

Windows Vista beta 2 build 5384 niewiele różni się od swojego poprzednika jeśli chodzi o zasoby i "wygląd zewnętrzny". Biorąc pod lupę płynność pracy i bezawaryjność również nie odczułem rewolucyjnej zmiany. 5384 jest systemem stabilnym i z pewnością gotowym do współpracy z użytkownikiem. Nie potrafi jednak ustrzec się od nagłych spowolnień w działaniu i chwilowych "zawieszeń", które na szczęście nie są częste. Zaobserwowałem, że szczególne problemy stwarza systemowi operacyjnemu przeglądanie zasobów na woluminach sformatowanych w systemie plików FAT32 (o wiele lepiej radzi sobie z NTFS). Niewątpliwie w dalszym ciągu Windows Vista wymaga pracy programistów, ale trzeba przyznać, że z każdym nowym wydaniem wersji beta jest doskonalszy - pojawiają się nowe udogodnienia a znikają błędy i niedociągnięcia. Pamiętam, że pierwsza wersja Windows Vista jaką zainstalowałem na swoim PC (build 5112) zaczarowała mnie głównie swoim wyglądem. Odkrywanie nowych modułów, narzędzi i możliwości systemu było ograniczone bardzo dużym poziomem awaryjności. Okno eksploratora potrafiło uruchamiać się nawet do kilku minut. Taki stan rzeczy mógł prowadzić do zniechęcania tych użytkowników, którzy po raz pierwszy współpracowali z Windows Vista. Po pojawieniu się kolejnych odsłon muszę przyznać, że Vista przekonała mnie do siebie. Widzę, że cały czas ewoluuje. W porównaniu do pierwszych wersji testowych 5384 jest bardzo odmieniona. Wszystko to, moim zdaniem, dzieje się za sprawą testujących ją użytkowników, którzy swoje opinie i wskazówki przesyłają programistom z Redmond. Mam nadzieję, że upublicznienie build'u 5384 zaprocentuje elastycznością systemu i że w finalnej wersji każdy użytkownik kupując Windows Vista otrzyma produkt spełniający jego oczekiwania. Tego życzę sobie i Wam wszystkim!

Testowany program możesz pobrać z działu uaktualnienia.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Wersja 5384 (beta 2)

Komentarze

 • r 19:07 28.06.2006

  Bardzo dobry opis, oby kolejnej wersji też się ukazał!

 • zjawek ( rtg@wp.pl ) 23:54 28.06.2006

  ciekawe ile potrzebuje RAMU ten smok, my biedni studenci którzy "jadą" na kościach 128 MB mogą sobie o XP pomarzyć, co dopiero VISTA ... niech Microsoft wymysli OS który będzie stabilny ale przedewszystkim wydajny i nie pożerający koszmarnych liczb 256 RAM, czy pewnie przy finalnej VISTA do fajnej pracy będzie potrzeba 512 i więcej, to smieszne ... pozatym to napewno fajny OS tylko czy 90 % ewolucjii tego systemu muśi iść w wygląd ??? ja bym wolał żeby nie wpakowywać całego stosu wodotrysków które pożerają RAM tylko rozbudowywać funkcjonalność, wydajność, mobilność, itp...czyli to co jest najpotrzebniejsze, przecie ok 60 % kompów służy do pracy ! a nie podziwiania grafiki, cóz,,, generalnie jestem ZA ale to spory koszt bo trzeba mieć z 1,5 GB RAM-u z programami, i pewnie nowoczesny chipset, karte graf. itp... kosztowny klejnocik .. :] dla bogatych, a ja tam sobie "smigam" (bo tez nie jest fajnie) na 2000, i jakoś jest ;]

 • maantis 21:41 29.06.2006

  systemik bedzie bardzo przyjazny dla uzytkownika, wiele opcji ulatwiajacych prace, wybajerzony wyglad a czemu by nie?? moim zdaniem to dobre, przeciez na pewno bedzie mozna sobie ustawic mniej wymagajacy schemat. Nawiazujac do tego co poprzednik napisal to kto teraz ma 128Mb ramu? juz nie chodzi o viste, ale to juz przezytek, taka ilosc ramu! Funkcjonalonosci Viscie na pewno nie bedzie brakowac,pamieci w komputerzen nigdy nie jest za wiele:). No coz, wlasnie sciagam sobie vista beta 2, zobacze jak to bedzie dzialac :) i czekam na stabilna, gotowa wersje pl :) w przyszlym roku, pozdro

 • DelaltCtrl 02:55 30.06.2006

  Wszystko pięknie ładnie, jak zwykle Microsoft nie wymyślił niczego nowego, 70% nowości jest wzorowanych na MacOSX od Apple. Dotrgo oprawa graficzna poziom ultra niski jak na firme która może mieć najlepszych grafików na świecie.... szkoda gadać wyjdzie Vista.... a zaraz po nim następny OSX i nic się nie zmieni :P

 • jasiek0807 11:02 30.06.2006

  Uwierzcie mi ja go zainstalowałem na laptopie i...nie zamulał.A nie posiadam aż tak zbajerowanego lapka!!!Dziwię się tym co mówią o zamulaniu.Wielkim minusem było to,że problem jest z odtwarzaniem filmów,jak ma"dzień to zagra".Wchodząc w Windows Center i bawiąc się multimediami wyskakiwał niebieski ekran!!!Ogólnie jak będzie oficjalna wersja to go sobie załatwię.Tak naprawdę nie wymaga kompa na maxa!!!Wystarczy ustawić odpowiednią pamięć wirtualną(na sztywno) i pewne kosmetik coś(ja wiem co) i system chula!!!Pozdrawiam

 • pmj 14:05 30.06.2006

  Mam pytanie. Czy jak zainstaluje sobie teraz Vistę, to czy będe mógł później spowrotem powrócić na XP? Mam tylko jedną partycję, więc pole do popisu mam ograniczone.

 • Wiejkcuik 20:54 30.06.2006

  Słuchajcie koledzy ja teżmam pytanko a nawet 3. Pierwsze to takie które kolega u góry umieścił.. Drugie to takie czy można jakoś ten systemik spolszczyć.I do kolegi który pisał o laptopie mianowicie jak wyłączyć coniektóre fajerwerki , bo ja też bym chciał mieć ten system a mój komp to tylko: 1356mhz(pentium) Radeon 9600pro 286mb ramu CZY KTOŚ MA COŚ PODPOBNEGO I MU CHODZI ALBO WIE ŻE MI PUJDZIE?? Bardzo prosze za odpowiedź z góry DX!!

 • wiejkucik 21:00 30.06.2006

  SORKI MYŚLAŁEM ŻE KOMENTARZY NIE DODAJE SORKI JESZCZE ZA ORTOGRAFIE I BRAK SPACJI ALE MAM KLAWIATURE BEZPRZEWODOWĄ I MI SIE BATERIE ROZŁADOWAŁY...

 • Stós 11:54 02.07.2006

  Sorry, że tutaj, ale nie mogę się doczekać maila od Was żebym mógł się zarejestrować na forum ;) Mam tą betkę, ale jakoś nie mogę się doszukać opcji ustawienia przezroczystości okien. Czy w tej wersji jej nie ma? To samo pytanie dotyczy nowej wersji alt+tab (tej co okna się ustawiają po skosie). Kombinacja windows+tab nic nie daje. Mam Athlona 2000+ i 512 ramu i trochę mi ta Vista muli, ale ogólnie jest nienajgorzej, chociaż troszkę zawiodłem się na wyglądzie ikonek. Design Media Playera też jest do bani. Na razie za wiele do powiedzenia nie mam, bo to dopiero drugi dzień jak używam tej betki ;) Co do tekstu - fajnie wszystko opisane. Dobra robota!

 • hp laptop 12:01 02.07.2006

  1.4 hp9040 laptop 1Gb 80gb twardy - ODRADZAM, MULI!

 • ARMANDA 18:22 04.07.2006

  Napewno nowy O.S.Vista bedzie przecietnym systemem operacyjnym jak wiekszosc O.S. od Microsoftu. Mialem moznosc zapoznania sie z wersja o nazwie "Longhorn" ktory przeksztalcono teraz do nazwy Vista. Nie ma w nim nic nadzwyczjnego. Zmieniono wyglad-grafike cos tam dodano cos ujeto. Prawdopodobnie hackerzy znajda w nim wiele dziur i bedzie latanina jak w Windows XP Pro. Ponadto jak bedzie funkcjonowal na komputerach 32 bitowych a jak na 64 bitowych bowiem w obiegu sa komputery 32 i 64 bitowe. Podanie do sciagniecia wersji beta powoduje ze Microsoft chce miec armie darmowych testerow systemu operacyjnego. Nie ma sie czym podniecac bo pewnie cena za ten system bedzie astronomiczna.

 • pit 12:59 06.07.2006

  jak to colera ściągnąć

 • pit 13:00 06.07.2006

  beta 2

 • Rafero 14:09 08.07.2006

  ja mam athlona 64 3000 s939 1024 mb [1gb] ramu karte GeForce 6600 GT 128mb pojdzie mi ten nowy windows ?

 • szybki lopez 23:25 08.07.2006

  NIE

 • mat19 12:50 11.07.2006

  1. Z Visty możesz przejdź na XP z jedną partycją. Tzn. Kup Komputer Świat 8-2006 I tam masz programik do partycjowania, i opis w gazetce jak to zrobić...

 • mat19 12:50 11.07.2006

  Rafero, odpalisz spoko...

 • Archive 18:23 11.07.2006

  szybki lopez - NIE to dla głupich odpowiedzi

 • com 18:24 11.07.2006

  Rafero po co Ci taki komp skoro nawet nie wiesz jaka ma moc ;-)

 • blaise 13:36 12.07.2006

  Rafero bez kitu tym pytaniem to mnie rozwaliles, udajesz tylko taka lame czy naprawde nia jestes?? (bez obrazy) Ale do rzeczy JASNE ze Ci pojdzie. ;)

 • technik 17:06 14.07.2006

  zlozyłem sobie superkomputer z 3 komputerów (dla zawansowanych) i beta chodzi jak xp na 1gb ram, CPU 3.0, Ati radeon 9600 pro, dysk 200gb. Bardzo ;ladnie chodzi ta beta nie mowiąc o swoich błędach. @rafero: odpalisz, ale ja bym wolał poczkeać na finalną wersję. Po swoim teście WV beta 2 uważam że narazie troche gówniasta. Mam dysk 480GB (chyba 90% uzytkowników nie uwierzy) ale można taki mieć

 • aRESIK 12:38 16.07.2006

  Ja mam 2x200 GB plus jedną 80 Gb.

 • moher 16:36 18.07.2006

  Zainstalwoalem wersje beta 2 , i niemoge zainstalowac sterowników do karty dźwiękowej [ mam zintegrowaną na płycie głównej ] , sciągam z neta i teżsie nieda to jakiś kit ! P.S Przepraszam za błędy [ pisane w pośpiechu ]

 • Paweł Wujczyk 23:42 20.07.2006

  Z kartami dźwiękowymi jest bardzo różnie w zależności od wersji czasem system wykrywa czasem nie...<br>Spróbuj poprzedni bulid albo następny.<br>

 • suse 03:18 21.07.2006

  mozne jeszcze pobrac bezpłatnie ta viste?

 • jwalczak 11:10 22.07.2006

  Z tego co widzę, to w Windows Vista jest kopiowane wszystko po kolei z Linuksa, i przezroczyste okienka, i wygląd, i te pytania o uprawnienia (tylko rozwiazane tragicznie), te powiększanie obrazków w eksploratorze. Może i to dobre, bo dobre pomysły można powielać. Tylko pewnie MS jak zwykle będzie twierdził, że wszystko sam wymyslił. Ale to nie ważne. Największym problemem są wymagania sprzętowe, co zjada ten 1 GB ramu? Tą moc procesora, są pamięć na karcie... Nie wiem, czy ktoś z was używał linuksowego XGLa, to dopiero robi cuda z okienkami, a na moim Geforce 2 MX 64 mb, chodzi bez problemu. Wymagania! Wymagania! Wymagania! To jest największa wada.

 • mik 15:43 24.07.2006

  Może trochę jest z linuksa, ale tak naprawdę ta grafika jest zerżnięta z mac os X.

 • Pawlo 00:39 26.07.2006

  Jak mozna ściągnąc Windows Beta 2 chyba jestem totalnym głąbem ale za nic nie moge zanjlesc linku... prosze o pomoc

 • cpt 12:37 01.08.2006

  mik: Jest podobnie cukierkowa, ale to wcale nie jest złe! Mac OS X obsługuje się całkiem przyjemnie. Jeśli się nie podoba, ściągniesz sobie innego thema. Windows z założenia ma być nie gorszy, jeśli nie lepszy. Jak MSowi to wyjdzie, okaże się za niedługo. Nikt też nie zwraca uwagi, jakie pieniądze musimy wydać, żeby mieć Maka. Za porównywalne pieniądze mamy mocarnego PCta, albo konkretnego laptopa znanej firmy, który na pewno bez problemu pociągnie Vistę. Linux, a właściwie jego cukierkowe edycje sypią się jak stare budownictwo i nikt nie powie, że to szczyt ergonomii.

 • Yuby 14:38 11.08.2006

  U mnie na Pentium 2 333MHz, 32 mega ramu, 8Gb dysk i Riva TNT, po instalacji NFS Carbon na Vista Beta 2 nie moge ustawić rozdzielczości wyższej niż 1600x1200. Pomóżcie, co robić?

 • Kamil 00:47 12.08.2006

  -->Yuby: Uderz sie w glowe! Powinno pomóc ;-) Kto mi powie jaki jest obecnie najnowszy znany build Visty?

 • dunnno 23:26 12.08.2006

  ja mam problem mam kompa Cpu 120 mhz, 16 MB ram DIMM, dysk 16 GB , hercules 2MB Dlaczego na Vista beta 2 w grze GTA san andreas nie moze odpalic rozdzielczosci 6000x5400, tylko nizsze i wyzsze ale przy 6600x 6000 już zaczyna lekko zacinac. Ten sam problem mam z NFS Most Wanted; nie włącza sie przy rozdzie;oczsi 10000x9345 POMOCY A tak na serio Comment Yuby'iego (mam nadzieję) był tylko żartek ---->cpt "Linux, a właściwie jego cukierkowe edycje sypią się jak stare budownictwo i nikt nie powie, że to szczyt ergonomii." to co napisałeśmówi ze jesteś Zajebany skurwiel spłodony przez windowsa. Człowieku ty chyba linuxa na screenie widziałes..........to o tobie śiwadczy

 • hitler 11:28 14.08.2006

  5472 to najnowszy build

 • Kamil 23:56 17.08.2006

  --> hitler: thx:)

 • SNC 15:19 23.08.2006

  PTOSZE WAS Z KAT TO SCIĄGNĄĆ DAJCIE LINK BO JAK BETE 2 POBIERAM TO PSIZE ŻE CLOSED JEST

 • Kengren 18:45 24.08.2006

  Ej na tych betach czy buildach mozna pracowac normalnie... np moze to byc moj główny system. MOzna na tym grac itp. poprostu traktowac to jak main oS ?

 • Kamil 16:52 27.08.2006

  Plis podajcie linka gdzie mozna pobrac windowsa viste za darmo ! :)

 • Cichy 01:34 28.08.2006

  Kamil ! Najlepiej ściągnąć torenta. Wielkość pliku 3,12 GB. gg 100335

 • Krytyk 13:01 29.08.2006

  Ej kengren - raczej nie, to jest Beta więc w ciul błędów niedopracowańITD.

 • jądro superatomowe 13:04 29.08.2006

  ej krytyk - wiesz co, nie zgadzam się, ja tam normalnie korzystam

 • krytyk 13:06 29.08.2006

  tak, to napisz do mnie. Masz muj numer gg.

 • jacek 08:05 30.08.2006

  ciekawe ile potrzebuje RAMU ten smok, my biedni studenci którzy "jadą" na kościach 128 MB mogą sobie o XP pomarzyć, co dopiero VISTA mam sasiada z procesorem 250 mhr i ramie 125 mb i u niego chodzi xp bez problemow,ale trzeba ze wrzystkich bajerow zrezygnowac.

 • Tomek 13:49 03.09.2006

  My biedni stuencji utrzymujacy sie na puszkach po piwie musimy miec 512 RAM minimum rosadnie 1 Gb

 • dev!L 11:49 10.09.2006

  Pilnie potrzebny serial ponieważ mój mi zginął :(

 • kaczy 12:53 22.08.2007

  mam viste procek core duo 6400.. karte graficzna 8500gt 1gb ramu i nie chodzi mi nfs most wanted jak wlanczma to pokazuje blad , albo jak wlanczam f1 to to samo ... czy to wina visty??

 • GoSh 14:37 30.09.2008

  <p>nO JA SOBIE ŚCIĄGNĘŁAM TO ALE WYSAKUJE MI JAKIS BŁĄD I NIE CHCE SIE ZAINSTALOWAC A MAM OGYGINALNEGO XP :]</p> <p>spinstall.exe nie jest prawidłową aplikacją systemu Win32</p> <p>prosze o szybką pomoć ;]</p>

 • Bartek 13:21 09.01.2012

  link do windows vista http://winworldpc.com/downloads_s1.shtml

Skomentuj

Autor