Środowisko Windows Vista RC2

Środowisko Windows Vista RC2

Autor: Paweł Wujczyk

Opublikowano: 10/13/2006, 12:00 AM

Liczba odsłon: 27967

Systemy operacyjne bardzo szybko rozwijają się. Wraz z dodawaniem nowych funkcji oraz zabezpieczeń ulepszane są interfejsy za pomocą jakich użytkownik komunikuje się z maszyną. Lubimy gdy środowisko, z którego korzystamy efektownie się prezentuje oraz jest łatwe w obsłudze. Każdy z nas dostosowuje system do swoich upodobań. Zmieniamy tapetę, wygaszacz, schematy kolorów, niektórzy nawet ikony i inne elementy. Twórcy środowisk starają się abyśmy byli zadowoleni z wyglądu naszych systemów. W komfortowej sytuacji są użytkownicy Linux'a, którzy mogą wybierać pomiędzy kilkoma całkowicie różniącymi się środowiskami graficznymi. Niestety Microsoft w swych produktach nie udostępnia nam takiej opcji, bo styl Windows Vista czy też Windows XP oraz styl klasyczny nie można raczej nazwać różnymi środowiskami. Tak, więc użytkownicy serii Windows są skazani na jeden interfejs. Oczywiście można go dostosowywać zmieniając choćby schemat kolorów, jednak cały rdzeń (ikony, okna) będzie taki sam. Spróbujmy się przyjrzeć środowisku jakie oferuje nam Windows Vista, czyli tematowi Windows Vista oraz interfejsowi.

Elementem, który najczęściej modyfikujemy to pulpit. Układamy tam sobie ikonki oraz zmieniamy tapetę. Wraz z Windows Vista 5744 dostarczonych jest około trzydziestu różnych teł. I chociaż każdy z nas ustawi sobie zdjęcie z domowej kolekcji, graficy naprawdę się postarali aby zachęcić nas do skorzystania z domyślnych tapet. Są one zrobione profesjonalnie. Mamy do wyboru tapety z gatunku artystycznych czarno-białych zdjęć, krajobrazów czy też grafiki komputerowej. Twórcy nie zapomnieli nawet o coraz bardziej popularnych monitorach panoramicznych (widescreen) i umieścili odpowiednią grupę na liście domyślnych tapet. Sądzę więc, że przez kilka pierwszych tygodni każdy szczęśliwy posiadacz Windows Vista będzie spoglądał na jedną ze standardowych tapet. Nowy system pozwala również na zmianę wielkości ikon wyświetlanych na pulpicie. W jednej z poprzednich wersji mieliśmy pięć rozmiarów do wyboru. Aktualnie możemy ustawić trzy wielkości obrazków. Opcja ta jest bardzo przydatna, szczególnie kiedy posiadamy na komputerze ustawioną wysoką rozdzielczość monitora, zwiększenie ikon powoduje  większy komfort pracy. Dodatkowo z elementów znajdujących się na pulpicie bardzo szybko możemy utworzyć dodatkowy pasek zadokowany wzdłuż jednej z krawędzi. W tym celu wystarczy, że przeciągniemy wybraną lokalizacje na wybraną stronę monitora a nowy element sam utworzy się.

Zwróćmy teraz uwagę na menu Start. Moduł ten, w stosunku do Windows XP, został w dość dużej mierze przebudowany. Pierwszą najbardziej chyba widoczną różnica jest brak listy rozwijanych programów. Zamiast tego wyszukujemy aplikacje korzystając z drzewa podobnego do struktury w eksploratorze, czyli rozwijając poszczególne grupy. Spójrzmy na dolną część modułu Start, znajduje się tam kontrolka, która również służy do odnajdowania narzędzi. Działa ona na zasadzie eliminacji programów nie pasujących do wpisanego klucza. Czyli wpisując kolejne litery z menu Start znikają elementy nie posiadające w swej nazwie wybranych znaków. Mechanizm ten działa szybko i jest bardzo praktyczny, szczególnie przydatny okazuje się w przypadku posiadania na dysku wielu aplikacji i próby uruchomienia programu, którego nie używaliśmy od długich tygodni. Dodatkowo po wpisaniu w tą wyszukiwarkę frazy, system wyświetla również ostatnio używane pliki, czytane maile oraz przeglądane strony internetowe pasujące do danego schematu. Spójrzmy teraz na prawą stronę menu Start. W górnej części zauważamy pole, w którym wyświetlane są ikonki elementów nad którymi umieścimy kursor myszki. Element ten nie ma żadnego praktycznego zastosowania jednak wzbogaca graficznie system. W dolnej części modułu znajdują się kontrolki odpowiedzialne za przełączanie komputera w różne stany. Bezpośrednio dostęp mamy do funkcji wstrzymania oraz zablokowania komputera. Niestety przycisk przełączenia w stan uśpienia ma wygląd, który przypomina nam kontrolkę wyłączenia całej jednostki. Tak więc trzeba kilku dni, aby się przyzwyczaić, że przycisk ten nie działa tak jak nam się wydaje. Z tej kontrolki nie jestem zadowolony, twórcy systemu powinni tak dostosować pasek, abyśmy nie musieli zmieniać swoich przyzwyczajeń. Miejmy nadzieję, że w finalnej wersji ten element zostanie poprawiony. Jeśli chcemy wyłączyć komputer musimy rozwinąć listę obok przycisku zablokowania jednostki i wybrać jedną z wyświetlonych tam pozycji. Moduł Start oczywiście pozwala na widok klasyczny, jednak w tym wypadku menu wygląda skromnie i zupełnie nie pasuje do środowiska Windows Vista. Zmodyfikowane menu Start jest bardzo praktyczne i efektownie wygląda. Szczególnie funkcja wyszukiwania w czasie rzeczywistym zasługuje na nasza uwagę i po przyzwyczajeniu się do niej uruchamianie programów jest o wiele szybsze.

Kolejnym elementem jaki weźmiemy pod lupę będzie pasek zadań. Jego funkcjonalność nie zmieniła się, zostały jednak dodane do niego moduły, które pozwalają na prostsze zarządzanie oknami. Zacznijmy od bardzo efektownie wyglądającego przełączania okien. Po kliknięciu na pasku szybkiego uruchamiania nowej ikonki umieszczonej obok przycisku Pokaż pulpit, wszystkie okna ustawiają się kaskadowo pod kątem do użytkownika (zobacz zrzut ekranu). W tym widoku możemy kliknąć na wybrane okno uaktywniając je i przenosząc na pierwszy plan. Również w takim ułożeniu możemy przesuwać okna korzystając ze strzałek bądź też rolki na myszce. Chciałbym również zaznaczyć, że wszystkie okna nie zostają zamrożone a pozostają aktywne. Oznacza to, że jeżeli w odtwarzaczu uruchomimy film to w tym widoku w playerze obraz będzie się poruszał. Funkcja ta wygląda bardzo efektownie oraz szybko działa, dzięki niej możemy przed przełączeniem się na dany program zobaczyć czy to właśnie o to okno nam chodziło. Również moduł przełączający programy przy pomocy skrótu [Alt + Tab] został zmieniony. W Windows Vista zamiast okienka z ikonami uruchomionych programów widzimy moduł wraz z miniaturkami rzeczywistych okien. Podobnie jak w widoku kaskadowym, wszystkie miniaturki są dynamiczne i cały czas na nich wyświetlana jest aktualna zawartość aplikacji. Zwrócimy uwagę także na zachowanie systemu po najechaniu kursorem na wybraną aplikację znajdującą się na pasku zadań. W tym przypadku również pokazują się pomniejszone okna. Podczas omawiania dolnej części ekranu należy jeszcze wspomnieć o odtwarzaczu Windows Media Player, który posiada opcję wyświetlania na pasku. W tym widoku z prawej strony 'taskbara' zostaje umieszczony moduł 'playera' z podstawowymi przyciskami. Za jego pomocą możemy w szybki sposób sterować odtwarzaczem. Opcja ta jest bardzo przydatna jednak w przypadku korzystania z niskiej rozdzielczości po dodaniu tego modułu, na pasku zadań pozostaje mało miejsca na aplikację. Wtedy jednak oczywiście możemy wyłączyć tą opcje. Wszystkie te elementy nie są niezbędne w systemie jednak zwiększają jego atrakcyjność oraz sprawiają, że z systemem pracuje nam się o wiele przyjemniej.

Spójrzmy na kolejny element umieszczony bezpośrednio na pulpicie. Sidebar to całkiem nowy moduł w systemie Windows. Jest to dodatkowy pasek umieszczony z prawej lub lewej strony ekranu, na którym znajdują się dodane przez nas gadżety. Gadżet natomiast jest to mała aplikacja spełniająca wybraną funkcję. Takim małym programikiem jest np. pokaz slajdów, zegarek czy też prognoza pogody. Aktualnie w Windows Vista mamy jedenaście gadżetów, jednak proces ich tworzenia jest dość łatwy i każdy może napisać swój programik. Sądzę, że po upublicznieniu systemu w Internecie pojawią się setki różnych gadżetów napisanych przez hobbystów. Co ciekawe te małe programiki możemy również umieszczać na pulpicie a nie tylko, jakby się mogło wydawać, na Sidebarze. Pozwala to nam na większe dostosowanie własnego środowiska roboczego. Moglibyśmy się zastanowić co w przypadku gdy inna aplikacja zasłoni nam pulpit a tym samym nasze gadżety. Na szczęście ten problem został bardzo dobrze rozwiązany. Mianowicie po dwukrotnym kliknięciu na ikonkę Sidebara dostępną obok zegarka nad aktywnymi oknami pokazuje się pasek boczny oraz wszystkie programiki umieszczone na pulpicie. Dzięki temu w szybki sposób możemy się dostać do potrzebnych informacji dostarczanych np.<img border="0" src="https://images.centrumxp.pl/images/CxpPortal/Img/G/12/94/2535,2.jpg" align="right"> przez gadżet Notowania giełdowe. Sidebar nie posiada zbyt wielu opcji, jednak użytkownicy z niecierpliwością czekali na niego. Jest to element systemu, który pozwala na dostosowanie środowiska do własnych potrzeb i upodobań. Podobnie jak modyfikujemy sobie pasek szybkiego uruchamiania, aby był nam bardziej przydatny, podobnie będziemy zmieniać zawartość Sidebara abyśmy czuli się komfortowo przy pracy.

Sprawdźmy teraz co oferuje nam eksplorator Windows. Z tego modułu korzystamy niezwykle często więc powinien być bardzo łatwy w obsłudze. Jego przegląd zacznijmy od paska adresu, który diametralnie się zmienił. Mianowicie aktualnie zamiast ścieżki w której aktualnie się znajdujemy, w polu u góry okna znajdują się kolejne foldery przez jakie przechodziliśmy aby dostać się do aktualnej lokalizacji. Po kliknięciu w wybrany przycisk reprezentujący katalog przenosimy się właśnie w to miejsce. Przeanalizujmy wybraną ścieżkę:
 
Znajdujemy się w folderze Wallpaper zauważmy że ten katalog jest podfolderem Documents oraz Paweł. Klikając teraz na pozycję Paweł przeniesiemy się właśnie do tego katalogu omijając przejście przez folder Documents. Możemy również rozwinąć strzałkę pomiędzy lokalizacjami Paweł oraz Documents, zobaczymy wtedy wszystkie katalogi umieszczone w folderze Paweł. Oczywiście wybierając, któryś z nich automatycznie się do niego przeniesiemy. System ten jest niesamowicie praktyczny. Po przyzwyczajeniu się do niego o wiele szybciej możemy przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami. W Windows XP aby przejść do katalogu umieszczonego w folderze Paweł musieliśmy przechodzić dwukrotnie w górę a następnie jednokrotnie w głąb. Korzystając z tego rozwiązania bezpośrednio przeskakujemy do wybranego folderu. Nowy pasek jest praktyczny, jednak należy zauważyć, że programiści pozwolili nam korzystać również z dobrodziejstw poprzedniego rozwiązania. Po kliknięciu w puste miejsce w lokalizacji nowy moduł przełącza się do widoku klasycznego, w którym to możemy bez problemu skopiować ścieżkę czy też wkleić inną.

Spójrzmy na prawą stronę okna eksploratora. Znajduje się tam kontrolka wyszukiwania (podobna do tej w Internet Explorerze 7 czy też Firefoxie), za jej pomocą w szybki sposób wyszukamy wybrany plik w danym folderze. Szczerze mówiąc nie myślałem nawet jak wygodna jest ta funkcja. Po przyzwyczajeniu się do niej, w tym momencie gdy wchodzę np. do folderu Programy, nawet nie patrzę na nazwy katalogów tam umieszczonych. Od razu wpisuje sobie gg w polu wyszukiwania i po sekundzie w oknie zostaje mi wyświetlony poszukiwany folder oraz program instalacyjny. Ta funkcja bardzo ułatwia korzystanie z komputera. Oczywiście dodatkowo z wyników wyszukiwania możemy w szybki sposób utworzyć folder wirtualny klikając przycisk Save Search. Zwróćmy teraz uwagę na główną część eksploratora oraz pasek umieszczony tuż nad nim. Okna w Windows Vista zostały przebudowane. Aktualnie z lewej strony znajdują się ulubione lokalizacje oraz (jeżeli je włączymy) drzewo katalogów. Korzystając z tego miejsca w szybki sposób przeniesiemy się do innych miejsc w systemie bądź też przeniesiemy w łatwy sposób zaznaczone pliki. W dolnej części okna znajduje się pasek właściwości, w którym wyświetlane są podstawowe informacje o zaznaczonym pliku. Co ciekawe w tym miejscu możemy również zmieniać wspomniane właściwości. Nie jest to trudne, wystarczy że klikniemy np. w pole autor i w tym miejscu uaktywni nam się pole tekstowe, w które wpisujemy nazwisko twórcy zdjęcia czy też dokumentu. Po prawej stronie eksploratora znajduje panel podglądu, służy on do szybkiego zorientowania się w zawartości pliku. Po kliknięciu na obraz, plik wideo czy też stronę internetową zauważamy w tym miejscu miniaturkę danego dokumentu. Wszystkie wymienione panele możemy dowolnie włączać i wyłączać, więc okna w stosunku do Windows XP są bardziej dostosowywalne. Dzięki wszystkim tym paskom również lepiej się prezentują. Spójrzmy jeszcze na obszar tuż nad główną częścią okna. Znajdują się tam kontrolki pozwalające zarządzać plikami. Możemy za pomocą jednego przycisku uruchomić kreator nagrywania czy też zmienić sposób wyświetlania plików. Do wyboru mamy wiele widoków od bardzo dużych ikon poprzez malutkie aż do samej listy bez żadnych miniaturek. Co mnie zdziwiło na omawianym pasku nie zostały umieszczone przyciski takie jak Wytnij, Wklej czy też Kopiuj znalazły się za to Wydrukuj, Wyślij pocztą. Nie sądzę, że to przeoczenie tylko celowe działanie. Ale dlaczego tak to zostało zrobione to nie mam pojęcia. Co prawda ja nie używam nigdy żadnych z tych kontrolek, ponieważ korzystam ze skrótów klawiaturowych, aczkolwiek ludzie mniej biegle korzystający z komputera na pewno odczują brak tak potrzebnych przycisków.

Omawiając środowisko Windows Vista należy również wspomnieć o przebudowanym Panelu Sterowania. W poprzedniej wersji systemu to centrum zarządzania posiadało dwa widoki klasyczny oraz widok kategorii. Niestety drugi nie odpowiadał mi zupełnie, bardzo się w nim gubiłem, nie potrafiłem odnaleźć w dostatecznie szybkim czasie konkretnej opcji. Dlatego też używałem widoku klasycznego. W Windows Vista Panel sterowania jest o wiele lepiej zorganizowany, kategorie są dobrze nazwane i zawierają odpowiednie funkcje. Dodatkowo niektóre elementy są powtórzone w kilku miejscach, np. moduł odpowiedzialny za zmianę rozdzielczości znajduje się w Dostosowaniu środowiska ale również w Sprzęcie. Dzięki takiemu rozwiązaniu naprawdę bardzo łatwo nam się operuje w tym elemencie systemu. Zwrócimy również uwagę na fakt, że wszystkie ustawienia systemu znajdują się w Panelu sterowania. W Windows XP istniały okna jak np. to służące do zmiany tapety, które istniały niezależnie od panelu. Aktualnie każda opcja konfiguracyjna posiada ścieżkę rozpoczynającą się w centrum ustawień.

W Windows Vista środowisko zostało bardzo znacząco przebudowane. Pulpit oraz eksplorator został obdarzony nowymi widokami pozwalającymi dostosować wygląd do własnych upodobań. W systemie została zastosowana nowa funkcja wyszukiwania, która bardzo usprawnia proces operacji na plikach. Zmienił się również pasek adresu, który pozwala wręcz teleportować się z jednej lokalizacji w drugą. Dodane zostały nowe sposoby przełączania okien. Wszystkie te elementy bardzo usprawniają pracę i sprawiają, że korzystanie z komputera staje się przyjemnością.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia