Test Windows Vista 5536 (Pre-RC1)

Test Windows Vista 5536 (Pre-RC1)

Autor: Paweł Wujczyk

Opublikowano: 9/2/2006, 12:00 AM

Liczba odsłon: 13827

29 sierpnia 2006 roku Microsoft udostępnił publicznie kolejną wersję systemu Windows Vista. Bulid oznaczony numerem 5536 dostępny był już od pięciu dni dla zarejestrowanych testerów. Twórca środowiska pozwolił użytkownikom domowym na pobranie systemu jednak ustalił limit pobrań na sto tysięcy kopii. Wersja ta jest ostatnim środowiskiem testowym przed odsłoną Realease Candidate 1 (RC1), czyli systemem, który pod względem funkcjonalności jest ukończony, aczkolwiek programiści obawiają się o możliwe błędy i przekazują system do testowania.

Przyjrzyjmy się najnowszej odsłonie środowiska. Podobnie jak poprzednia testowana przeze mnie wersja, 5536 również instaluje się w czasie poniżej 25 minut. W tym okresie na dysk zostaje skopiowanych ponad 9 GB danych. Dla mnie jest to cały czas niesamowity wynik. Instalator w stosunku do poprzedniej wersji również został odrobinę zmieniony. Najważniejszą korektą jest ostatni krok wgrywania systemu, w którym to informujemy Windows Vista o lokalizacji jednostki. Do wyboru mamy trzy opcję: Dom, Praca, Miejsce publiczne. W zależności od naszego wyboru środowisko skonfiguruje zabezpieczenia na odpowiednim poziomie.

Po pierwszym uruchomieniu systemu, Windows Vista zaskoczyła mnie ponownie. Przyzwyczajony do sytuacji, w której po instalacji, któregokolwiek ze środowisk Microsoftu, trzeba spędzić kolejne godziny na wgrywaniu sterowników do sprzętu nie mogłem wyjść z podziwu, wszystkie urządzenia były już zainstalowane. Sterowniki do karty muzycznej, sieciowej, graficznej wgrały się automatycznie podczas procesu instalacji systemu. To duży plus dla Windows Vista. Aktualnie po 25 minutach instalacji mamy na komputerze środowisko w pełni gotowe do pracy.

Standardowo zaraz po uruchomieniu systemu na ekranie pojawia się okno Welcome Center, w którym możemy szybko dostosować środowisko. Moduł ten został również zmieniony. Okno jest teraz podzielone na dwie części. W górnej znajdują się elementy pomagające skonfigurować system. Większość umieszczonych tam opcji znamy z poprzednich odsłon systemu, niektóre są jednak nowe. Scharakteryzujmy je pokrótce:

  • View computer details - za pomocą tego przycisku wywołamy okno z podstawowymi informacjami o systemie takimi jak ilość zainstalowanej pamięci RAM, rodzaj procesora czy też nazwa komputera. Możemy tutaj również zobaczyć ocenę sprzętu. Tym razem moja nota to '3,3', więc w porównaniu do poprzedniej wersji teoretycznie sprawność mojego komputera wzrosła (oczywiście nic nie zmieniałem w konfiguracji). Pod oceną napisane jest dodatkowo, że nota wynosi tyle ile najniższa pośród składowych ocen. W moim przypadku najsłabsze okazały się równoważnie: procesor (Athlon2600) oraz karta graficzna (Radeon9550).
  • Transfer files and settings - za pomocą tego przycisku uruchomimy aplikacje Windows Easy Transfer, która pomaga przenieść pliki i ustawienia z poprzedniego komputera.
  • Add new users - za pomocą tego przycisku przeniesiemy się do Panelu sterowania do sekcji odpowiedzialnej za zarządzanie użytkownikami. Dzięki umieszczeniu tej opcji w Welcome Center, bardzo szybko po zainstalowaniu systemu będziemy mogli skonfigurować konta na komputerze.
  • Connect to the Internet - za pomocą tego przycisku, w wypadku, którym system sam nie podłączy komputera do Internetu będziemy mogli skonfigurować połączenie.
  • Windows Ultimate Extras - za pomocą tego przycisku przejdziemy do okna Windows Update, gdzie będziemy mogli pobrać aktualizacje do sysetmu.
  • What's new in Windows Vista - za pomocą tego przycisku otwieramy pomoc systemu Windows Vista z wyświetlonym tematem dotyczącym nowości w środowisku. Są to informacje ogólne, które raczej informują o możliwościach systemu niż pomagają w korzystaniu z poszczególnych narzędzi.
  • Personalize Windows - za pomocą tego przycisku otwieramy moduł odpowiedzialny za zmianę estetycznych ustawień systemu takich jak: rozdzielczość, tapeta czy też dźwięki w systemie.
  • Register Windows online - za pomocą tego przycisku uruchomimy przeglądarkę Internet Explorer, wraz z załadowaną stroną pozwalającą na rejestrację systemu.
  • Windows Media Center - za pomocą tego przycisku uruchomimy moduł Media Center. Narzędzie to w wersji 5536 działa bardzo dobrze. Nie zdarzyły mi się występujące w poprzednich edycjach zawieszenia. Dodatkowo program bez żadnego problemu radzi sobie z wyświetlaniem treści w oknie.
  • Windows Basic - za pomocą tego przycisku uruchomimy pomoc systemową.
  • Ease of Acces Center - za pomocą tego przycisku uruchomimy moduł Ease of Acces Center gdzie możemy dostosować system dla ludzi mających kłopoty z obsługą komputera. W tym miejscu możemy np. włączyć lupę lub też narratora.
  • Back Up and Restore Center - za pomocą tego przycisku uruchamiamy moduł Back Up and Restore Center, w którym możemy zarchiwizować lub przywrócić dane.
  • Windows Vista Demos - za pomocą tego przycisku otworzymy pomoc systemu Windows Vista wraz z odnośnikami do filmów instruktarzowych dotyczących obsługi środowiska. Prezentacje dotyczą podstawowych czynności takich jak korzystanie z myszki, budowa komputera czy korzystanie z Internetu. Dodatkowo do każdego filmu dodana jest transkrypcja, więc można każdy instruktarz przeczytać na spokojnie. Filmy są skierowane do bardzo początkujących użytkowników i wg. mnie bardzo mogą im się przydać oraz pomóc podczas pierwszego kontaktu z Windows Vista.
  • Contol Panel - za pomocą tego przycisku uruchomimy Panel sterowania.

Oprócz wszystkich wymienionych powyżej opcji w oknie Welcome Center znajdują się również inne odnośniki nie powiązane bezpośrednio z systemem. Znajdziemy tam np. kontrolkę, która pozwoli pobrać z Internetu aplikację Windows Live Messenger czy też Windows Live Toolbar. Ta część okna budzi we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony dzięki temu mamy prosty i szybki dostęp do niektórych stron internetowych. Jednak z drugiej strony jest to wykorzystywanie pozycji twórcy systemu do reklamowania swoich produktów.

Po dokładnym zapoznaniu się z oknem powitalnym, przyjrzyjmy się pozostałej części systemu. Zacznijmy od modułu Windows Sidebar. W 5536 mamy do dyspozycji następujące gadżety:

  • Kalendarz
  • Zegarek
  • Lista kontaktów
  • Miernik użycia procesora oraz pamięci
  • Kursy walut
  • Czytnik RSS'ów
  • Notatki
  • Puzzle
  • Pokaz slajdów
  • Notowania giełdowe
  • Prognozę pogody

Wszystkie z nich działają wyśmienicie i pozwalają dostosować pulpit do naszych upodobań. Również dzięki temu, że wszystkie z gadżetów możemy umieścić w dowolnym miejscu pulpitu ekran staje się bardziej elastyczny.

Zajrzyjmy teraz do menu Start. Pierwsze na co zwróciłem uwagę to odnośnik do strony pozwalającej pobrać program Windows Live Messenger. I chociaż bardzo lubię tą aplikację to umieszczenie skrótu do niego w menu systemowym nie podoba mi się. Co więcej po pobraniu narzędzia i zainstalowaniu go odnośnik z menu nie znika zmuszając nas do ręcznego usunięcia linku.

Spójrzmy na kolejną pozycję w menu mianowicie na przeglądarkę Internet Explorer. W 5536 narzędzie to posiada dwie strony startowe jedną z nich jest http://www.msn.com/ drugą natomiast wyszukiwarka http://www.live.com/. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które niestety nie zostało dopracowane. Ponieważ strony startowe otwierają się na dwóch osobnych zakładkach. Przy próbie zamknięcia przeglądarki zawsze pojawia się okno z potwierdzeniem zamknięcia wszystkich kart. Jest to bardzo irytujące i zniechęca do korzystania z nowej przeglądarki Microsoftu. Na szczęście można edytować strony startowe i po małej zmianie w ustawieniach używa się aplikacji bez zbędnego zdenerwowania.

W menu Start zostały również zmienione ikonki, które wyświetlają się podczas zatrzymania kursora nad poszczególnymi pozycjami. Teraz są one bardziej zielone. Trzeba również zauważyć, że cały pasek został dopracowany. W końcu na pasek szybkiego uruchamiania powrócił przycisk przełączania okien, za pomocą którego ustawiamy programy kaskadowo pod kątem dzięki czemu możemy szybko wybrać interesującą nas aplikację. Także we właściwościach paska zadań zostały poprawione elementy, które były błędne w poprzednich odsłonach. Najbardziej chyba widoczną korektą jest zmiana obrazka z paska zadań Windows XP na Windows Vista, która zawsze mieściła się na zakładce Taskbar.

Windows Vista 5536 jest już systemem z drobnymi usterkami, które irytują ale nie przeszkadzają w normalnej pracy na komputerze. Wszystkie aplikacje działają prawidłowo, nie powodują zatrzymania systemu. Środowisko jest stabilne i szybkie. Nie spotkałem się z ani jednym zawieszeniem czy wymuszonym restartem. Dodatkowo został poprawiony system ochrony, który w poprzedniej wersji nie pozwalał normalnie pracować. Tym razem działa bardzo dobrze. Rzadziej się uaktywnia pozwalając wykonywać standardowe czynności takie jak zmiana rozdzielczości ekranu bez dodatkowego pozwolenia. Ogromnym plusem Windows Vista 5536 jest proces instalacyjny, który przebiega szybko i bezproblemowo a zarazem przygotowuje środowisko do natychmiastowego użycia, bez potrzeby dodatkowych czynności przygotowawczych. Ta wersja systemu jest najlepsza ze wszystkich dotychczasowych i jeżeli ktoś ma zamiar przyjrzeć się nowemu systemowi operacyjnemu polecam właśnie ją do zapoznania.

Testowany program możesz pobrać z działu uaktualnienia.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia