Test Windows Vista 5536 (Pre-RC1)

Test Windows Vista 5536 (Pre-RC1)

 Paweł Wujczyk
Paweł Wujczyk
00:00
02.09.2006
30 komentarzy
12007 wyświetleń

29 sierpnia 2006 roku Microsoft udostępnił publicznie kolejną wersję systemu Windows Vista. Bulid oznaczony numerem 5536 dostępny był już od pięciu dni dla zarejestrowanych testerów. Twórca środowiska pozwolił użytkownikom domowym na pobranie systemu jednak ustalił limit pobrań na sto tysięcy kopii. Wersja ta jest ostatnim środowiskiem testowym przed odsłoną Realease Candidate 1 (RC1), czyli systemem, który pod względem funkcjonalności jest ukończony, aczkolwiek programiści obawiają się o możliwe błędy i przekazują system do testowania.

Przyjrzyjmy się najnowszej odsłonie środowiska. Podobnie jak poprzednia testowana przeze mnie wersja, 5536 również instaluje się w czasie poniżej 25 minut. W tym okresie na dysk zostaje skopiowanych ponad 9 GB danych. Dla mnie jest to cały czas niesamowity wynik. Instalator w stosunku do poprzedniej wersji również został odrobinę zmieniony. Najważniejszą korektą jest ostatni krok wgrywania systemu, w którym to informujemy Windows Vista o lokalizacji jednostki. Do wyboru mamy trzy opcję: Dom, Praca, Miejsce publiczne. W zależności od naszego wyboru środowisko skonfiguruje zabezpieczenia na odpowiednim poziomie.

Po pierwszym uruchomieniu systemu, Windows Vista zaskoczyła mnie ponownie. Przyzwyczajony do sytuacji, w której po instalacji, któregokolwiek ze środowisk Microsoftu, trzeba spędzić kolejne godziny na wgrywaniu sterowników do sprzętu nie mogłem wyjść z podziwu, wszystkie urządzenia były już zainstalowane. Sterowniki do karty muzycznej, sieciowej, graficznej wgrały się automatycznie podczas procesu instalacji systemu. To duży plus dla Windows Vista. Aktualnie po 25 minutach instalacji mamy na komputerze środowisko w pełni gotowe do pracy.

Standardowo zaraz po uruchomieniu systemu na ekranie pojawia się okno Welcome Center, w którym możemy szybko dostosować środowisko. Moduł ten został również zmieniony. Okno jest teraz podzielone na dwie części. W górnej znajdują się elementy pomagające skonfigurować system. Większość umieszczonych tam opcji znamy z poprzednich odsłon systemu, niektóre są jednak nowe. Scharakteryzujmy je pokrótce:

 • View computer details - za pomocą tego przycisku wywołamy okno z podstawowymi informacjami o systemie takimi jak ilość zainstalowanej pamięci RAM, rodzaj procesora czy też nazwa komputera. Możemy tutaj również zobaczyć ocenę sprzętu. Tym razem moja nota to '3,3', więc w porównaniu do poprzedniej wersji teoretycznie sprawność mojego komputera wzrosła (oczywiście nic nie zmieniałem w konfiguracji). Pod oceną napisane jest dodatkowo, że nota wynosi tyle ile najniższa pośród składowych ocen. W moim przypadku najsłabsze okazały się równoważnie: procesor (Athlon2600) oraz karta graficzna (Radeon9550).
 • Transfer files and settings - za pomocą tego przycisku uruchomimy aplikacje Windows Easy Transfer, która pomaga przenieść pliki i ustawienia z poprzedniego komputera.
 • Add new users - za pomocą tego przycisku przeniesiemy się do Panelu sterowania do sekcji odpowiedzialnej za zarządzanie użytkownikami. Dzięki umieszczeniu tej opcji w Welcome Center, bardzo szybko po zainstalowaniu systemu będziemy mogli skonfigurować konta na komputerze.
 • Connect to the Internet - za pomocą tego przycisku, w wypadku, którym system sam nie podłączy komputera do Internetu będziemy mogli skonfigurować połączenie.
 • Windows Ultimate Extras - za pomocą tego przycisku przejdziemy do okna Windows Update, gdzie będziemy mogli pobrać aktualizacje do sysetmu.
 • What's new in Windows Vista - za pomocą tego przycisku otwieramy pomoc systemu Windows Vista z wyświetlonym tematem dotyczącym nowości w środowisku. Są to informacje ogólne, które raczej informują o możliwościach systemu niż pomagają w korzystaniu z poszczególnych narzędzi.
 • Personalize Windows - za pomocą tego przycisku otwieramy moduł odpowiedzialny za zmianę estetycznych ustawień systemu takich jak: rozdzielczość, tapeta czy też dźwięki w systemie.
 • Register Windows online - za pomocą tego przycisku uruchomimy przeglądarkę Internet Explorer, wraz z załadowaną stroną pozwalającą na rejestrację systemu.
 • Windows Media Center - za pomocą tego przycisku uruchomimy moduł Media Center. Narzędzie to w wersji 5536 działa bardzo dobrze. Nie zdarzyły mi się występujące w poprzednich edycjach zawieszenia. Dodatkowo program bez żadnego problemu radzi sobie z wyświetlaniem treści w oknie.
 • Windows Basic - za pomocą tego przycisku uruchomimy pomoc systemową.
 • Ease of Acces Center - za pomocą tego przycisku uruchomimy moduł Ease of Acces Center gdzie możemy dostosować system dla ludzi mających kłopoty z obsługą komputera. W tym miejscu możemy np. włączyć lupę lub też narratora.
 • Back Up and Restore Center - za pomocą tego przycisku uruchamiamy moduł Back Up and Restore Center, w którym możemy zarchiwizować lub przywrócić dane.
 • Windows Vista Demos - za pomocą tego przycisku otworzymy pomoc systemu Windows Vista wraz z odnośnikami do filmów instruktarzowych dotyczących obsługi środowiska. Prezentacje dotyczą podstawowych czynności takich jak korzystanie z myszki, budowa komputera czy korzystanie z Internetu. Dodatkowo do każdego filmu dodana jest transkrypcja, więc można każdy instruktarz przeczytać na spokojnie. Filmy są skierowane do bardzo początkujących użytkowników i wg. mnie bardzo mogą im się przydać oraz pomóc podczas pierwszego kontaktu z Windows Vista.
 • Contol Panel - za pomocą tego przycisku uruchomimy Panel sterowania.

Oprócz wszystkich wymienionych powyżej opcji w oknie Welcome Center znajdują się również inne odnośniki nie powiązane bezpośrednio z systemem. Znajdziemy tam np. kontrolkę, która pozwoli pobrać z Internetu aplikację Windows Live Messenger czy też Windows Live Toolbar. Ta część okna budzi we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony dzięki temu mamy prosty i szybki dostęp do niektórych stron internetowych. Jednak z drugiej strony jest to wykorzystywanie pozycji twórcy systemu do reklamowania swoich produktów.

Po dokładnym zapoznaniu się z oknem powitalnym, przyjrzyjmy się pozostałej części systemu. Zacznijmy od modułu Windows Sidebar. W 5536 mamy do dyspozycji następujące gadżety:

 • Kalendarz
 • Zegarek
 • Lista kontaktów
 • Miernik użycia procesora oraz pamięci
 • Kursy walut
 • Czytnik RSS'ów
 • Notatki
 • Puzzle
 • Pokaz slajdów
 • Notowania giełdowe
 • Prognozę pogody

Wszystkie z nich działają wyśmienicie i pozwalają dostosować pulpit do naszych upodobań. Również dzięki temu, że wszystkie z gadżetów możemy umieścić w dowolnym miejscu pulpitu ekran staje się bardziej elastyczny.

Zajrzyjmy teraz do menu Start. Pierwsze na co zwróciłem uwagę to odnośnik do strony pozwalającej pobrać program Windows Live Messenger. I chociaż bardzo lubię tą aplikację to umieszczenie skrótu do niego w menu systemowym nie podoba mi się. Co więcej po pobraniu narzędzia i zainstalowaniu go odnośnik z menu nie znika zmuszając nas do ręcznego usunięcia linku.

Spójrzmy na kolejną pozycję w menu mianowicie na przeglądarkę Internet Explorer. W 5536 narzędzie to posiada dwie strony startowe jedną z nich jest http://www.msn.com/ drugą natomiast wyszukiwarka http://www.live.com/. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które niestety nie zostało dopracowane. Ponieważ strony startowe otwierają się na dwóch osobnych zakładkach. Przy próbie zamknięcia przeglądarki zawsze pojawia się okno z potwierdzeniem zamknięcia wszystkich kart. Jest to bardzo irytujące i zniechęca do korzystania z nowej przeglądarki Microsoftu. Na szczęście można edytować strony startowe i po małej zmianie w ustawieniach używa się aplikacji bez zbędnego zdenerwowania.

W menu Start zostały również zmienione ikonki, które wyświetlają się podczas zatrzymania kursora nad poszczególnymi pozycjami. Teraz są one bardziej zielone. Trzeba również zauważyć, że cały pasek został dopracowany. W końcu na pasek szybkiego uruchamiania powrócił przycisk przełączania okien, za pomocą którego ustawiamy programy kaskadowo pod kątem dzięki czemu możemy szybko wybrać interesującą nas aplikację. Także we właściwościach paska zadań zostały poprawione elementy, które były błędne w poprzednich odsłonach. Najbardziej chyba widoczną korektą jest zmiana obrazka z paska zadań Windows XP na Windows Vista, która zawsze mieściła się na zakładce Taskbar.

Windows Vista 5536 jest już systemem z drobnymi usterkami, które irytują ale nie przeszkadzają w normalnej pracy na komputerze. Wszystkie aplikacje działają prawidłowo, nie powodują zatrzymania systemu. Środowisko jest stabilne i szybkie. Nie spotkałem się z ani jednym zawieszeniem czy wymuszonym restartem. Dodatkowo został poprawiony system ochrony, który w poprzedniej wersji nie pozwalał normalnie pracować. Tym razem działa bardzo dobrze. Rzadziej się uaktywnia pozwalając wykonywać standardowe czynności takie jak zmiana rozdzielczości ekranu bez dodatkowego pozwolenia. Ogromnym plusem Windows Vista 5536 jest proces instalacyjny, który przebiega szybko i bezproblemowo a zarazem przygotowuje środowisko do natychmiastowego użycia, bez potrzeby dodatkowych czynności przygotowawczych. Ta wersja systemu jest najlepsza ze wszystkich dotychczasowych i jeżeli ktoś ma zamiar przyjrzeć się nowemu systemowi operacyjnemu polecam właśnie ją do zapoznania.

Testowany program możesz pobrać z działu uaktualnienia.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Wersja 5536 (pre-RC1)

Komentarze

 • krytyk 22:19 02.09.2006

  eee no Microsoft mnie zaskoczył. Cośco się im w pewnym sotpniu zaczyna udawać. ale nic nie przebije mojego XGL'a

 • wojfaj1 23:05 02.09.2006

  mam nadzieje że będzie leprzy-łatwiejszy dla normalnego internauty i nie będzie sprawiał kłopotów!

 • Torque 23:24 02.09.2006

  Musze przyznać, że jestem pod wrażeniem. Moja przygoda z Vista zaczęła się od niezbyt udanego buildu 5308. Teraz zatrzymałem pre-RC1 na dysku dłużej... Świetna robota !

 • true 02:31 03.09.2006

  sory, ale ten artykul wcale mnie nie przekonuje do chocby zainstalowania nowego shita... same durne bajery, ktore juz dawno mogly byc zaimplementowane... okaze sie w praniu... ciekwawe co z nienadzorowana instalacja...

 • Huherko 09:09 03.09.2006

  Ja tam poleciłbym każdemu wistie Pre-Rc1 i mam nasdziejej żę znikną tye drobne usterki kture tu zostały wymienione i inne takie moja przygoda z vistią zaczeła sie od publicznej wersji Bety 2 i teraz pobrałem kolejną Pre-Rc1 i niecierpliwie czekam na następną dostępną wersje Rc1 mam nadzzieje że będzie jepsza zachęcam wszystkich do zobaczenia visty naprawde warto

 • HaKeeR 10:38 03.09.2006

  Hej... Czy na tej Viscie działają gry?? np. Prey, GTA SA... Bo na poprzednich buildach miałem problemy z uruchomieniem... Albo chodzily strasznie...

 • jermac 11:31 03.09.2006

  u mnie sciagnięty plik Vista 5536 (Pre-RC1) nie chce się rozpakować-dlaczego? .Jak zainstalować vistę?

 • sceptyk 11:32 03.09.2006

  jestem zbyt leniwy-zatem czekam na finalną i spolszczona wersję. Z tego co czytam Vista bedzie super udana, nawet jeśli gdzieś wystąpia drobne uchybienia.

 • Bobby 12:31 03.09.2006

  Jarmac to nie jest .zip tylko obraz .iso, więz odpal np.: nero i wypal ten obraz na płycie dvd. A poza tym to u mnie kilka razy pojawił sie "blue screen"! He he he, chociaż mam nieznacznie mocniejszy sprzęt od autora tego textu. Wydaje mi się, że chodzi dobrze. Nie miałem większych problemów oprócz odtwarzania DVD, bo tnie jak diabli na PowerDVD, a na Windows Playerze nie mam głosu! Chyba nie dopracowali jeszcze modułu sieci bezprzewodowej, bo po kilku godzinach używania Vista uparcie twierdzi, że w pobliżu nie ma żadnych sieci bezprzewodowych, a po przełączeniu na XP są!!! Mój wynik w View Computer Details to 3.5! PZDR

 • bolo 15:27 03.09.2006

  Jeżeli Vista będzie tak chodził jak xp 64 bit to już współczuję.

 • snake 16:13 03.09.2006

  ludzie gdzie tu sie wogule pobiera ta wViste ja tu nigdzie nie widze takiej mozliwosci!!!

 • Arti 19:30 03.09.2006

  dziś zainstalowałem viste. Nie było tak fajnie jak u autora. Po instalacji nie miałem dźwięku(SB Live! Value) i sieci (3COM 3C905C-TX). Dopiero po tym jak udało mi się połączyć z netem przez tel kom (dobrze że jest umts) vista sama sobie dociągneła sterowniki i zainstalowała urządzenia. Miałem problem z podłaczeniem odtwarzacza mp3 (creative zen micro). Za pierwszym razem poinf że jest problem i urządzenie nie działa ale po ponownym podłączeniu już go wykryła. Z tym że podczas przegladania zawartości zawisił się komp. Dziś już muszę porobić kilka spraw i odłączyłem dysk z vistą ale w tygodniu muszę się jeszcze się "pobawić" bo wygląda na całkiem dobry system. Mój komputer dostał 4.

 • mmaa 21:56 03.09.2006

  Ludzie instalujcie linuxa :P a nie coś shitopodobnego...

 • krytyk 22:03 03.09.2006

  mmaa zgadzam się. Jeśli chcecie bezpiecznego i stabilego systemu naprawde Linux jest czymś dla was. No ale tak jak Windows wymaga jakiejślekkiej szkólki.

 • max 10:58 04.09.2006

  linux dla mas? Chyba tylko dla kiddies co nie umieja podstaw MS windows. Linux nie nadaje sie dla normalnego uzytkownika bo po zainstalowaniu nawet full wersji jakies (suse, madrake etc) jedyne co mozemy w nim porobic to...zmieniac tapetki i pograc rpzyglupiaste gry linuxowe albo napisac text. Podróbka unixa nie nadajesie na komputer domowy dla ludzi ktorzy chca używac komputera a nie non stop rzezbic w g.... Windows zdecydowanie wygrywa jako łatwiejszy w obsludze, bardzije multimedialny, mniej problemowy. A stabilnosc? Coraz wyższa kazdą edycją. Osobiscie doprowadzilem pare razy linuxa do placzu i wieszania wiec nie idealizuje tego systemu - dobr jako serwer albo dla ludzi tylko i wylacznie piszacych teksty. Pogranie w gierk ijuz wymaga kombinowania z emulatorami a to nie jest takie proste. Do domu zdecydowanie polecam Windows. Pozdrawiam

 • sCooB^ 19:53 04.09.2006

  Super system, już nigdy nie zainstaluje XP-ka.

 • Smyk 01:08 05.09.2006

  U mnie po instalacji nie wykrył karty muzycznej SB Live 5.1 co jest dziwne bo xp bez problemu ją widzi. Nie wykrył też modemu Speedtouch (neo). A że nie miałem neta i dźwięku...zainstalowałem ponownie xpeka. Ze stabilnością tego systemu jest różnie. U mnie kilka razy sie zawiesił. Jest lepiej ale system sprawia wrażenie powolnego.

 • Smyk 01:11 05.09.2006

  zżera grubo ponad 200 mb pamięci.

 • froncek 1 18:31 05.09.2006

  Mam pytanie. Mam neostradę tp 512 kb/s, czy oprogramowanie z tego urządzenia będzie pasowało do tego buildu, ponieważ chcę ją zainstalować

 • Mejk 22:06 05.09.2006

  Mam pytanie Jak bedzie ta wersja chodzila na moim sprzecie Athlon 3000+ 512ram radeon x700 128/128

 • true 00:00 06.09.2006

  jesli ktos mysli ze vista jest taka piekna i zajebista to niech zobaczy nowe mozliwosci nowego KDE... pulpit w kostke, nawet na krawedzi film mozna zbaczyc... a to juz jest od jakiegos czasu... za darmo

 • Paweł Wujczyk 22:13 08.09.2006

  Viste narazie też można używać za darmo ;-)

 • vampire 10:42 09.09.2006

  to nie kde ma kostke tylko xgl. chociaz kde 4 tez ma miec niezle wodotryski...

 • krytyk 16:52 09.09.2006

  MAX: widzę że linuxa miałeś przez jakąś góra godzinę. Mówisz sam o sobie czyli komputer służy ci do czynności bardzo podstawowych. Gry, multimedia. Po prostu zainstalowałeś linuxa myśląc że to łatwe i dasz se rade ale nie dałeś i grałeśw głupie gry, zmieniałeś tapetki i pisałeś. A tak przy okazji to pierwszorzędna umiejetniść w linuxie (instalacja) wymaga troche wiekszej wiedzy niz prosta formułka: Dalej -> Dalej -> Zgadzam sie ->Dalej -> Przeglądaj -> Dalej -> Zakończ

 • bono which like mac 14:06 10.09.2006

  Te Vista Demos to kolejny pomysł skopany od apple, co za sku... bezczelne;)

 • dev!L 17:16 10.09.2006

  Pytanie: jak zdobyć serial do RC1?? Miałem Bete 2 i jedna rzecz, która się nie zmieniła to kitowy boot loader (SIC!) mogli dać coś atrakcyjniejszego jak LILO w linuxie jakimkolwiek. Ale system w miare wporzo w Becie 2 bo dopiero zasysam RC1.

 • Paweł Wujczyk 00:36 11.09.2006

  Serial z beta2 powinien działać do RC1.

 • Paweł Wujczyk 02:13 13.09.2006

  Przepraszam pomyliłem się poprzednio, Hitomi na forum napisał jak zdobyć klucze do Windows Vista RC1 http://portal.centrumxp.pl/forums/thread/327037.aspx

 • Gs Format 19:54 19.09.2006

  Najlepszy jest xp profesional ale lepszy jest chba vista tylko nie wiem poco wymyślił ktoś wersją Basic vista ? naj lepsze są system 2000/xp/98/Nt/Me pozdro !

 • Pentium XXN DARO 20:06 19.09.2006

  HEYA WERSJA XP VISTA JEST NAJLEPSZA POWIEM ŻE WINDOWS VISTA CHODZI W MS-DOS WIEM BO TESTOWAŁEM WERSJĘ POWIEM ŻE WERSJA VISTA MOŻE OBSUGUJE TAKIE PARAMETRY PROCESORA: Procesor Intel Celeron : 700 Pamieć RAM : 256 MB GRAFIKA : MOŻE BYĆ LUB NIE DYSK O POJEMONŚCI : 900 MB JEŚLI MASZ SYSTEM XP LUB SYSTEM WINDOWS 98 I 2000 I NT lub Me Obsuży ten system viste Pamiętaj zawsze bądz przygotowany na mały błąd w module: x4297h0*^DUYhxxxx bo czym starszy system może nie obsużyć systemu xp vistę nowe systemy tak oczywiście więc nie czekaj i się ciesz vistą .

Skomentuj

Autor